Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Rusi unášajú inžinierov zo Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorí s nimi nechcú spolupracovať​

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Rusi unášajú inžinierov zo Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorí s nimi nechcú spolupracovať​ SITA/AP Photo/LIBKOS

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Ukrajina označila Wagnerovu skupinu za medzinárodnú zločineckú organizáciu
  • Nórsko chce venovať na pomoc Ukrajine 75 miliárd korún
  • v Odese je naďalej bez elektriny zhruba 300-tisíc obyvateľov
  • ruské sily údajne pália ukrajinské knihy v Luhanskej oblasti
  • Reznikov ohlásil audit pre korupciu; svoje odstúpenie nepotvrdil

19:15 Rusi unášajú inžinierov zo Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorí s nimi nechcú spolupracovať

Ruskí okupanti unášajú inžinierov zo Zaporižžskej jadrovej elektrárne, ktorí s nimi odmietajú spolupracovať. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Národné centrum odporu.

„Mnoho pracovníkov po okupácii odmietlo pracovať v elektrárni a v súčastnosti je tam nedostatok personálu, pretože na trhu práce nie je toľko špecialistov. Nepriateľ sa preto snaží 'presvedčiť' ukrajinských inžinierov, aby pracovali pre Rusko. Príbuzným unesených pracovníkov nehovoria, kde ich zadržiavajú,“ uvádza sa v správe centra.

Rusi naďalej pokračujú v blokáde Enerhodaru, kde sa nachádza spomenutá Zaporižžská jadrová elektráreň. „Držia obyvateľov v meste, aby ich mohli použiť ako ľudské štíty. Opustiť mesto je nemožné, Rusi nikoho nepúšťajú von,“ dodáva centrum. Podľa miestnych úradov zostalo v meste zablokovaných asi 10 až 15-tisíc obyvateľov z predvojnovej zhruba 53-tisícovej populácie.

18:00 Ukrajinský parlament označil Wagnerovu skupinu za medzinárodnú zločineckú organizáciu

Ukrajinský parlament v utorok označil ruskú žoldniersku Wagnerovu skupinu za medzinárodnú zločineckú organizáciu a vyzval zahraničné vlády, aby urobili to isté. Referuje o tom web Kyiv Independent.

Americké ministerstvo financií ešte 26. januára označilo Wagnerovu skupinu za „významnú nadnárodnú zločineckú organizáciu“ a celosvetovo uvalilo sankcie na jej podpornú sieť.

„Wagnerovci sa v Stredoafrickej republike a Mali podieľajú na pokračujúcej závažnej trestnej činnosti vrátane masových popráv, znásilňovania, únosov detí a fyzického zneužívania,“ uviedlo ministerstvo financií USA.

Dlhodobo sa tiež šíria správy, že Wagnerova skupina pomohla destabilizovať politickú scénu v prospech Ruska v najmenej šiestich afrických krajinách vrátane Stredoafrickej republiky, Sudánu a Burkiny Faso. To malo za následok tisíce mŕtvych a približne dva milióny vysídlených ľudí.

15:50 Zmeny na ukrajinskom ministerstve obrany tento týždeň nebudú

Výmena na poste ukrajinského ministra obrany, ktorá má byť dôsledkom korupčných škandálov a bola avizovaná počas víkendu, sa tento týždeň neuskutoční. Podľa agentúry AFP to v pondelok uviedli viacerí ukrajinskí zákonodarcovia.

Poslankyňa parlamentu a členka výboru pre národnú bezpečnosť a obranu Marjana Bezuhlá pre ukrajinský verejnoprávny telerozhlas Suspiľne povedala, že tento týždeň „nebudú na ministerstve obrany žiadne demisie ani vymenúvania.“ Dodala, že vláda sa chce teraz sústrediť na vyhodnocovanie „rizík“ pred očakávanou jarnou ofenzívou ruskej armády.

Táto informácia súvisí so správami, že súčasný minister obrany Olexij Reznikov bude čoskoro odvolaný z funkcie a nahradí ho súčasný šéf vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov. Uvedenú zmenu avizoval v nedeľu Davyd Arachamija, ktorý je predsedom parlamentnej frakcie proprezidentskej strany Sluha národa.

15:30 Nórsko chce venovať na pomoc Ukrajine 75 miliárd korún

Premiér Jonas Gahr Støre informoval, že prostriedky počas piatich rokov rovnomerne rozdelia medzi vojenskú a humanitárnu pomoc a ročne by mali predstavovať 15 miliárd korún. O navrhovanom balíku ešte bude rokovať parlament.

Viac sa dočítate na tomto odkaze.

14:40 V Odese je naďalej bez elektriny zhruba 300-tisíc obyvateľov

Po sobotňajšej „technologickej havárii“ na stanici vysokého napätia, ktorú nedávno poškodili ruské útoky, je v juhoukrajinskom meste Odesa bez elektriny stále približne 300-tisíc ľudí. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Opravárenské práce na jednej z rozvodní pokračujú, situácia je naďalej komplikovaná,“ uviedla vojenská správa v Odeskej oblasti. Ako uviedol gubernátor oblasti Maksym Marčenko, po „vážnej nehode“ bolo pôvodne odrezaných od elektriny takmer pol milióna obyvateľov. „Škody sú vážne, takže je priskoro na akékoľvek prognózy týkajúce sa dokončenia opráv,“ povedal Marčenko.

13:10 Rusi sa podľa Reznikova nepokúsia dobyť naraz veľké územia a do Chersonu nepôjdu

Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov predpokladá, že Rusi sa nepokúsia dobyť celú Ukrajinu naraz, ako tomu bolo vlani na začiatku invázie. Domnieva sa, že počas očakávanej ofenzívy, ktorá sa by sa podľa niektorých prognóz mohla začať už o niekoľko dní, budú viesť sústredené boje na konkrétnych frontoch. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Rusi vo februári minulého roku vyskúšali taktiku simultánneho dobytia Ukrajiny. Nefungovalo to. Ich zdroje boli rozptýlené a stratili mnoho elitných jednotiek. Teraz majú inú taktiku so sústredenými a plazivými pokusmi o dobytie území, kúsok po kúsku, po desiatich metroch,“ povedal Reznikov, podľa ktorého sú najdôležitejšie ruské jednotky rozmiestnené na východe a juhu Ukrajiny.

Reznikov si myslí, že ruskí okupanti sa nezamerajú na Cherson, pretože pri ústupe zničili všetky mosty a prechody cez rieku Dnipro, ale budú sa chcieť presunúť po zemi v smere na Zaporižžiu, keďže z dôvodu zásobovania chcú rozšíriť pozemný koridor na Krym.

Zároveň skonštatoval, že „neexistujú žiadne panické dôvody na útek z miest“. Za jediné nebezpečenstvo označil útoky raketami a bezpilotnými lietadlami, no pripomenul, že aj ukrajinský systém protivzdušnej obrany sa stáva silnejším a zručnejším. Podotkol, že Ukrajina má dokonalý prehľad o ruských vojakoch.

10:30 Ruskú ofenzívu možno očakávať kedykoľvek po 15. februári, myslí si luhanský gubernátor

Novú ruskú ofenzívu v Luhanskej oblasti možno očakávať kedykoľvek po 15. februári. Pre televíziu Belsat to povedal šéf tamojšej vojenskej správy Serhij Hajdaj, podľa ktorého úrady vidia, že okupanti čerpajú na tomto fronte čoraz viac rezerv. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

V Luhanskej aj Doneckej oblasti podľa Hajdaja tiež zaznamenávajú čoraz viac vybavenia, ktoré Rusi „čiastočne ukrývajú niekde v lese, sčasti zakopávajú a tiež budujú ďalšie opevnenia, odkiaľ sa pokúsia spustiť ofenzívu“. Ruská armáda priváža aj muníciu, ale opatrnejšie ako predtým. To podľa Hajdaja tiež naznačuje, že sa Rusi chystajú na úplnú ofenzívu.

Dvojmesačný výcvik ruských brancov sa už chýli ku koncu a Rusko bude potrebovať približne 10 dní na ich presun na Ukrajinu a nahromadenie rezerv na novú ofenzívu, vyjadril sa tiež gubernátor.

Informácie z predchádzajúceho dňa (5.2.2023):

18:30 Ruské sily údajne pália ukrajinské knihy v Luhanskej oblasti

Ruské sily údajne zhabali z knižníc a škôl v okupovanej Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny knihy, ktoré následne pálili v teplárňach. Oznámilo to ukrajinské Centrum národného odporu - organizácia, ktorú riadia tamojšie špeciálne jednotky. 

V správe, ktorú denník The Guardian však nedokázal nezávisle overiť, sa píše, že v meste Roveňky v Luhanskej oblasti Rusi hromadne pália ukrajinské knihy, najmä literatúru. Noviny The Kyiv Independent v nedeľu napísali, že Ruskom dosadení činitelia v Luhanskej oblasti nariadili skonfiškovať 365 edícií ukrajinských kníh zo škôl a knižníc v regióne.

Rusko sa od vypuknutia februárovej invázie usiluje prostredníctvom vzdelávacích inštitúcií medzi deťmi v okupovaných regiónoch úmyselne šíriť vlastné propagandistické naratívy. Tisíce detí boli z týchto území navyše pravdepodobne nútene deportovaných do Ruska.

Daria Herasymčuková, poradkyňa ukrajinského prezidenta pre práva a rehabilitáciu detí, v januári uviedla, že Rusko násilím odviedlo takmer 14.000 ukrajinských detí. Len 125 z nich sa podľa jej slov vrátilo na Ukrajinu.

17:30 Reznikov ohlásil audit pre korupciu; svoje odstúpenie nepotvrdil

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v nedeľu oznámil, že v súvislosti s korupčnými škandálmi prebieha v súčasnosti audit kontraktov na armádne obstarávanie. Zároveň však odmietol potvrdiť medializované správy, že by čoskoro mohol byť odvolaný zo svojho ministerského postu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Začali sme vnútorný audit“ všetkých zmlúv na obstarávanie, povedal Reznikov novinárom. Či zostane naďalej vo funkcii, však odmietol objasniť. „Len jediná osoba - najvyšší veliteľ (ukrajinských ozbrojených síl), prezident Volodymyr Zelenskyj, - rozhoduje o tom, či budem ministrom obrany alebo nie“, uviedol v tejto súvislosti.

„Moje právnické vzdelanie mi umožňuje optimisticky myslieť na to, že určite nájdem pre seba zaujímavý projekt, ktorý nám umožní nielen vyhrať vojnu, ale neskôr aj potrestať vojenské a politické vedenie Ruskej federácie, “povedal Reznikov. Internetové noviny Ukrajinska Pravda v nedeľu s odvolaním sa na nemenované vládne a vojenské zdroje napísali, že Reznikov bude údajne na budúci týždeň pravdepodobne odvolaný zo svojej funkcie. Na jeho poste by ho mal pravdepodobne nahradiť šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov.

SITA/AP Photo/Daniel Cole

AFP pripomína, že v januári boli pre korupčné škandály odvolaní viacerí štátni predstavitelia vrátane členov rezortu obrany. Podľa médií ministerstvo podpísalo zmluvy na nákup potravín za ceny, ktoré boli dvoj- až trojnásobne vyššie než sú súčasné ceny bežných potravín. Odvolaný bol napríklad Bohdan Chmeľnyckyj, ktorý na ministerstve obrany zodpovedal za armádne obstarávanie. Funkciu opustili aj námestník ministra obrany zodpovedný za poskytovanie logistickej podpory pre armádu Viačeslav Šapovalov.

Reznikov (56), ktorý je ukrajinským ministrom obrany od 4. novembra 2021, by sa údajne mohol stať šéfom rezortu spravodlivosti. Doterajší šéf tohto rezortu Denys Maľuska by sa mal následne stať ukrajinským veľvyslancom v niektorej z európskych krajín, napísala  Ukrajinska Pravda. 

13:20 V Bachmute prebiehajú ťažké boje, tvrdí šéf vagnerovcov

V severných častiach ukrajinského mesta Bachmut prebiehajú v nedeľu ťažké boje, uviedol šéf ruskej žoldnierskej skupiny vagnerovcov Jevgenij Prigožin. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Ruské sily sa už mesiace snažia získať kontrolu nad Bachmutom ležiacim v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Tieto boje  sú najdlhšími a najkrvavejšími od vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára. Napriek zvýšeným dodávkam západných zbraní Rusko v posledných dňoch hlási, že v tomto regióne dosahuje pokroky. 

„V severných štvrtiach Arťemovska prebiehajú tvrdé boje o každú ulicu, každý dom..., “uviedol Prigožin vo vyhlásení, v ktorom Bachmut nazval jeho starým menom. Ako poznamenal, ukrajinská armáda neustupuje. „Ukrajinské ozbrojené sily bojujú až do konca,“ povedal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyhlásil, že ukrajinské sily budú o Bachmut bojovať "tak dlho, ako to bude možné".

Britské ministerstvo obrany v nedeľnej správe uviedlo, že za „uplynulý týždeň Rusko naďalej pomaly postupovalo v snahe obkľúčiť donbaské mesto Bachmut.“ Dve hlavné prístupové cesty do mesta pre ukrajinské jednotky„ sú zrejme obe ohrozené priamo paľbou po tom, čo Rusko postúpilo, “ konštatoval Londýn. Ďalšiu cestu kontrolujú vagnerovci.„ Bachmut je čoraz izolovanejší,“ dodali predstavitelia rezortu obrany.

12:30 Ukrajinské médiá píšu o možnom odvolaní ministra obrany Reznikova

Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov bude údajne na budúci týždeň pravdepodobne odvolaný zo svojej funkcie. Napísali to v nedeľu internetové noviny Ukrajinska Pravda s odvolaním sa na nemenované vládne a vojenské zdroje, informuje denník The Guardian. 

Reportér Guardianu však v tento súvislosti citoval iné zdroje z prostredia ukrajinského rezortu obrany, ktoré špekulácie o možnom Reznikovovom odchode popreli. Popoludní sa v Kyjeve uskutoční tlačová konferencia venovaná tejto záležitosti. 

Podľa zdrojov Ukrajinskej Pravdy by mal Reznikova vo funkcií ministra obrany pravdepodobne nahradiť šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov. Reznikov však údajne dostane iný ministerský post. Samotný Olexij Reznikov v ešte nepublikovanom rozhovore pre Ukrajinskú Pravdu povedal: „Neabsolvoval som žiadne rozhovory týkajúce sa mojej rezignácie z tejto (ministerskej) funkcie. “

Nemenovaný zdroj však potvrdil aj pre noviny Kyiv Independent, že Reznikov bude vo veľmi blízkej budúcnosti pravdepodobne odvolaný z postu ministra obrany. Podľa zdrojov Ukrajinskej Pravdy by sa Reznikov po odchode z vedenia rezortu obrany mohol stať ministrom spravodlivosti. Doterajší minister spravodlivosti Denys Maľuska by sa mal následne stať ukrajinským veľvyslancom v niektorej z európskych krajín. 

Ukrajinská Pravda neuviedla, kto by mal nahradiť Budanova na čele vojenskej rozviedky, ak by skutočne nahradil Reznikova na čele ministerstva obrany. 

Olexij Reznikov (56) je ukrajinským ministrom obrany od 4. novembra 2021. Podľa Guardianu zohráva dôležitú úlohu pri získavaní vojenskej pomoci zo Západu. 

11:45 Pri ruskom ostreľovaní centra Charkova utrpeli zranenia najmenej štyria ľudia

Centrum druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov zasiahli v nedeľu dve ruské rakety, pričom utrpelo zranenia viacero ľudí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov. 

Jedna z rakiet spôsobila požiar obytného domu v centre Charkova, ktorý leží na severovýchode Ukrajiny neďaleko hraníc s Ruskom. Druhá raketa dopadla na budovu miestnej univerzity. 

Hasiči pred Charkovskou národnou akadémiou, ktorú zasiahla ruská raketa, Charkov, 5.2.2023SITA/AP Photo/Andrii MarienkoHasiči pred Charkovskou národnou akadémiou, ktorú zasiahla ruská raketa, Charkov, 5.2.2023

Gubernátor následne na sieti Telegram informoval ešte o štvrtej zranenej osobe, ktorá bola podľa neho zranená pri útoku na sídlo univerzity. Podľa jeho slov išlo o príslušníka bezpečnostnej služby, ktorý utrpel ťažké zranenia a zdravotníci ho ošetrili priamo na mieste. 

Synehubov zverejnil aj sériu fotografií dokumentujúcich následky nedeľňajších ruských útokov na Charkov. Podľa oblastnej prokuratúry v Charkove jedna z nepriateľských striel dopadla neďaleko obytnej budovy, zatiaľ čo druhá zasiahla päťposchodovú budovu univerzity a spôsobila veľké škody. 

SITA/AP Photo/Andrii Marienko

9:40 Za uplynulý deň padlo ďalších 700 ruských vojakov

Od začiatku invázie na Ukrajinu ruská armáda stratila celkovo 3 220 tankov, 6 405 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 226 delostreleckých systémov.

8:00 Situácia na východe Ukrajiny sa vyostruje, uviedol Zelenskyj

Situácia na frontových líniách na východe Ukrajiny sa vyostruje a Rusko do bojov nasadzuje čoraz viac a viac vojakov, uviedol v noci na nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Kremeľ sa po mesiacoch neúspechov na bojisku snaží o významné víťazstvo, pričom ruské sily sa usilujú ovládnuť mesto Bachmut a bojujú o kontrolu nad neďalekou hlavnou zásobovacou trasou pre ukrajinské sily. Dobyť sa pokúšajú aj mesto Vuhledar zhruba 120 kilometrov juhozápadne od Bachmutu, ktoré sa tiež nachádza v Doneckej oblasti.

„Často som musel povedať, že situácia na fronte je ťažká a je stále tvrdšia a ten čas je tu opäť... Útočník vkladá stále viac svojich síl do rozbíjania našej obrany, “povedal Zelenskyj v pravidelnom nočnom videoposolstve. Ako dodal, mimoriadne ťažká situácia je práve v Bachmute, Vuhledare či Lymane.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maliarová predtým v sobotu na sociálnej sieti Twitter uviedla, že ruské úsilie zlomiť ukrajinskú obranu v Bachmute a Lymane zlyhala. Lyman, ktorý leží severne od Bachmutu, bol ukrajinskými silami oslobodený v októbri, pripomína Reuters.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite