Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Putin podpísal dekrét o jesennom odvode do armády​

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Putin podpísal dekrét o jesennom odvode do armády​ SITA/AP Photo/Kostiantyn Liberov

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • prezidentka, premiér aj predseda Národnej rady odsúdili snahu Ruska anektovať časti Ukrajiny
  • Putin vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za súčasť Ruska
  • Ukrajinci obkľúčili mesto Lymaň, tvrdí ISW
  • Na ruskej strane padlo už viac ako 59-tisíc vojakov, tvrdí ukrajinská armáda
  • EÚ a Kanada odsúdili „referendá“ na okupovaných územiach
  • proruské regióny tvrdia, že okupované regióny hlasovali za pripojenie sa k Rusku

11:35 Mesto Lyman by mohlo padnúť do 72 hodín, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny

Ukrajinské jednotky by v priebehu nasledujúcich 72 hodín mohli kompletne dobyť a obkľúčiť strategicky dôležité mesto Lyman ležiace na východe Ukrajiny v Doneckej oblasti. Konštatuje sa to podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv v analýze amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) zverejnenej v sobotu.

Podľa ISW sa ruské okupačné sily od piatka naďalej sťahujú zo svojich pozícií v okolí Lymanu, zatiaľ čo ukrajinské jednotky ich obkľúčili. 

ISW uvádza, že ruskí vojaci opustili obec Drobyševe, ktorá leží asi šesť kilometrov severovýchode od Lymanu. Na ukrajinských sociálnych sieťach bolo zdieľané video, ktoré má zachytávať ukrajinských vojakov pred zničenou budovou v Drobyševe. Ruské jednotky sa podľa ISW stiahli aj z obce Jampiľ, nachádzajúcej sa približne 13 kilometrov juhovýchodne od Lymanu.

Proruský líder ukrajinskej odštiepeneckej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin už v piatok priznal, že ruské jednotky v Lymane boli takmer úplne obkľúčené. Ruskí vojnoví korešpondenti, o ktorých informácie sa ISW opiera, však uviedli, že Rusi stále kontrolujú Lyman, ako aj cestu z Lymanu do mestečka Torske. Cestu z Drobyševa do Torska však už ukrajinské sily zablokovali. Severovýchodne od Lymanu sa presúvajú ukrajinské prieskumné a sabotážne skupiny.

9:55 Ruská hliadka zadržala riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne 

Ruská vojenská hliadka zadržala v piatok Ihora Murašova, generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne ležiacej na okupovanom území na juhu Ukrajiny. Informovala o tom v sobotu spravodajská televízia Sky News, citujúca z vyhlásenia ukrajinského štátneho podniku Enerhoatom, ktorý najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe prevádzkuje.

Enerhoatom uviedol, že Murašova zadržali okolo 16.00 h miestneho času, keď sa vracal z elektrárne do mesta Enerhodar.

„Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom. V súčasnosti nemáme nijaké informácie o mieste pobytu Igora Murašova a jeho osude,“ píše sa vo vyhlásení agentúry.

Murašov ako generálny riaditeľ nesie hlavnú a výlučnú zodpovednosť za jadrovú a radiačnú bezpečnosť elektrárne a jeho zadržanie môže ohroziť jej prevádzku, poznamenal denník Ukrajinska pravda.

9:20 Prezidentka, premiér aj predseda NR SR odsúdili ruské anektovanie častí Ukrajiny

„Dôrazne odsudzujeme snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia. Tieto oblasti boli Ukrajine násilne zabraté vojenskou agresiou zo strany Ruska, ktoré tak hrubo porušilo Chartu OSN, všetky základné princípy medzinárodného práva a spôsobilo obrovské ľudské a materiálne škody.

Celé vyhlásenie si môžete prečítať na tomto mieste.

7:00 Putin podpísal dekrét o jesennom odvode do armády

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o odvode do armády cez jeseň. Do povinnej vojenskej služby musí nastúpiť 120.000 mužov. V piatok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské médiá.

Podľa ruského ministerstva obrany, ktoré citovala ruská tlačová agentúra TASS, jesenný odvod "v žiadnom prípade nesúvisí so špeciálnou operáciou", čo je oficiálny termín používaný Moskvou na označenie svojej vojny na Ukrajine.

Ročnú vojenskú službu v Rusku musia absolvovať všetci muži vo veku od 18 do 27 rokov.

Informácie z predchádzajúceho dňa (30.9.2022):

20:00 Ukrajinská armáda bude pokračovať v oslobodzovaní nášho územia, vyhlásil Kuleba

Ukrajinská armáda bude na východe Ukrajiny pokračovať v protiofenzíve proti ruským inváznym silám aj napriek pokusu Moskvy o anexiu štyroch ukrajinských regiónov. V piatok to napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na Twitteri. TASR informuje podľa správy agentúry AFP. 

„Pokusom o anexiu ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa (ruský prezident Vladimir) Putin snaží zabrať územia, ktoré ani fyzicky nekontroluje,“ uviedol šéf ukrajinskej diplomacie. Pre Ukrajinu sa týmto krokom nič nemení. „Pokračujeme v oslobodzovaní našej krajiny a našich ľudí, obnovovaní našej územnej celistvosti,“ napísal.

SITA/AP Photo/Mary Altaffer

17:00 Ukrajina nebude rokovať s Ruskom, kým je pri moci Putin

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyhlásil, že Ukrajina nebude rokovať s Ruskom, kým bude pri moci ruský prezident Vladimir Putin. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale... s iným ruským prezidentom,“ povedal ukrajinský prezident.

Putin v piatok podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov Ukrajiny k Rusku, ktoré sa vzťahujú na Doneckú a Luhanskú oblasť a časti Chersonskej a Záporožskej oblasti. Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom.

16:30 Ukrajina podáva žiadosť o zrýchlený vstup do NATO

článku tu.

16:15 Putin obvinil Západ zo snahy premeniť Rusko na svoju „kolóniu

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že Západ sa snaží oslabiť Rusko a rozdeliť ho na menšie štáty, ktoré sa obrátia proti sebe. Obvinil tiež západné krajiny zo sabotovania plynovodov Nord Stream v Baltskom mori. TASR informácie prevzala od stanice BBC, denníka The Guardian a agentúry AFP.

Putin uviedol, že Rusko je veľkou krajinou s veľkou civilizáciou, ktorá odmieta žiť pod „falošnými pravidlami“ nadiktovanými Západom. Tvrdil tiež, že západné „koloniálne“ elity neveria v právo ľudí na sebaurčenie.

Šéf Kremľa okrem toho vyhlásil, že Rusko nie je zodpovedné za energetickú krízu. Tá podľa jeho tvrdenia vznikla v dôsledku mnohých rokov nesprávnej politiky, realizovanej už dlho pred vojnou na Ukrajine. Ruský líder kritizoval aj kapitalizmus s tým, že nie je správnou cestou, ako zabezpečiť ľuďom potraviny.

Členské krajiny EÚ v piatok v spoločnom vyhlásení „rázne odmietli a jednoznačne odsúdili nezákonnú anexiu ukrajinského územia“. Pripojenie ukrajinských území ako nezákonné kritizovali aj vrcholní predstavitelia EÚ. Anexia Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Záporožskej a Chersonskej oblasti nie je medzinárodne uznaná.

15:45 Putin podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných oblastí Ukrajiny k Rusku

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok podpísal zmluvy o pričlenení okupovaných regiónov Ukrajiny k Rusku. Zmluvy týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti boli podpísané počas ceremónie v Kremli. Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom. TASR správu prevzala z AP.

Pod dokumenty pridali svoje podpisy aj Moskvou dosadení lídri štyroch ukrajinských oblastí. Stalo sa tak tri dni po ukončení Kremľom zorganizovaných "referend" v týchto oblastiach o pripojení k Rusku, ktoré Západ odsúdil ako bezohľadné protiprávne zaberanie cudzieho územia.

Zmluvy o vstupe ukrajinských oblastí do Ruska ešte musia formálne odobriť budúci týždeň obe komory ruského parlamentu.

14:30 Putin vyhlásil štyri oblasti Ukrajiny za súčasť Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil v piatok - počas prejavu v Kremli - štyri okupované ukrajinské oblasti za štátne územie Ruska. Anexia Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Záporožskej a Chersonskej oblasti nie je medzinárodne uznaná. TASR správu prevzala z DPA, AFP a BBC.

V štyroch okupovaných regiónoch – v samozvaných Doneckej a Luhanskej ľudových republikách na východe a v častiach Chersonskej oblasti na juhu a Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny sa od 23. – 27. septembra konali referendá o pripojení k Rusku. Tieto oblasti tvoria asi 15 percent ukrajinského územia.

Proruskí predstavitelia oblastí v utorok neskoro večer po sčítaní hlasov uviedli, že ich obyvatelia v "referende" rozhodli o pripojení k Rusku. Následne o to oficiálne požiadali Moskvu.

Putin vo štvrtok podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. Nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) šéf Kremľa uznal tesne pred začiatkom útoku ruskej armády na Ukrajinu 24. februára.

Podobne uznal aj nezávislosť Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 na základe sporného referenda. Kyjev ani Západ to nikdy neuznali ako legitímny krok.

Ukrajina v reakcii na tzv. referendá zorganizované proruskými úradmi na okupovaných územiach zopakovala sľub, že tieto štyri regióny aj Krym, získa späť. Rusko sa zasa opakovane zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie - vrátane novopripojených regiónov - všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní.

BBC dodala, že zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území Ruskom.

14:00 Kremeľ bude považovať útoky na anektované územia za agresiu voči Rusku

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov varoval, že akýkoľvek ukrajinský útok na okupované regióny, ktoré Rusko plánuje pripojiť k sebe, budú vnímať ako agresívny čin voči suverénnemu územiu krajiny.

Ruský prezident Vladimir Putin sa chystá podpísať pakty, ktorými na piatkovej ceremónii v Moskve Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Zaporižžskú oblasť vyhlásia za súčasť Ruska. Anexia sa uskutoční po pseudoreferendách, ktoré zorganizoval Kremeľ a Ukrajina so Západom ich odsúdili ako podvod.

Peskov v piatok novinárom povedal, že Doneckú a Luhanskú oblasť pripoja k Rusku celé. Poznamenal pritom, že Rusko „oslobodí“ časti Doneckej oblasti, ktoré sú pod ukrajinskou kontrolou. O tom, či aj Zaporižžskú a Chersonskú oblasť pripoja k Rusku celé alebo len ich okupované časti, nehovoril.

Kremeľský hovorca tiež nekomentoval možné použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a povedal len, že západné vyjadrenia o tom sú „nezodpovedné“.

13:45 Ukrajinci obkľúčili mesto Lymaň, tvrdí ISW

Ukrajinskí vojaci pravdepodobne dokončili obkľúčenie mesta Lymaň v Doneckej oblasti. Ako referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), Ukrajinci budú môcť mesto oslobodiť, ak ruské jednotky nedostanú okamžitú podporu.

Ukrajinské ozbrojené sily prerušili ruský prístup k ceste Svatove - Lymaň, ktorá je „hlavnou pozemnou komunikačnou trasou udržiavajúcou ruské zoskupenie v samotnom Lymani“, napísal ISW s odvolaním sa na nemenovaného ruského vojenského blogera.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva ešte 23. septembra informovalo, že ukrajinské sily začali útočiť na mesto Lymaň, ktoré bolo od mája okupované Ruskom.

 11:00 Na ruskej strane padlo už viac ako 59-tisíc vojakov, tvrdí ukrajinská armáda

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 59 080 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2338 tankov, 4932 bojových obrnených vozidiel, 3768 vozidiel a palivových nádrží, 1391 delostreleckých systémov, 333 odpaľovacích raketových systémov, 176 systémov protivzdušnej obrany, 225 vrtuľníkov, 264 lietadiel, 1003 dronov, 15 plavidiel a 131 kusov špeciálnej techniky.

Počas štvrtka zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti okolo Kramatorska a Donecka, uviedol generálny štáb.

SITA/AP Photo

10:30 Putin vydáva protichodné rozkazy a údajne nedôveruje ministerstvu obrany, tvrdí ISW

Ruský vodca Vladimir Putin spolupracuje priamo s ruskými veliteľmi na fronte a nedôveruje ministerstvu obrany Ruskej federácie. V najnovšej správe to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Putin ako vrchný veliteľ vydáva protichodné rozkazy a ISW predpokladá, že komunikuje priamo s ruskými veliteľmi na miestach, kde sú potrebné posily. Obchádza tak štandardné vojenské postupy, do ktorých patrí i výcvik brancov pred ich odoslaním na front.

9:30 Rusi pri Záporoží ostreľovali konvoj civilistov; zomrelo 23 ľudí

Ruský útok blízko mesta Záporožie na Ukrajine zasiahol konvoj vozidiel civilistov, uviedol v piatok na platforme Telegram starosta ukrajinského mesta Severodoneck Olexandr Striuk. Útok si vyžiadal najmenej 23 obetí a množstvo zranených. TASR správu prevzala z denníka The Guardian a z agentúry AP.

„Nepriateľ zaútočil na konvoj civilistov a na okraje mesta. Ľudia stáli v rade, chystali sa odísť z okupovaného územia, chceli ísť po svojich príbuzných a doručiť pomoc. Sú tu mŕtvi a zranení,“ napísal Striuk.

„Je treba poznamenať, že odchod 34 vozidiel s obyvateľmi Luhanskej oblasti bol vopred naplánovaný,“ dodal. Guardian upozornil, že uvedené informácie nebolo možné bezprostredne overiť.

8:20 Zelenskyj vyzval Rusov, aby zastavili svojho prezidenta

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ruských občanov, aby zastavili svojho prezidenta Vladimira Putina. „Budete musieť v Rusku zastaviť toho, kto chce viac vojnu ako život, váš život," povedal ukrajinský prezident. Vyjadril sa tak po tom, ako hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok vyhlásil, že štyri ukrajinské regióny, a to Luhanská, Donecká, Chersonská a Zaporižžská oblasť, sa stanú súčasťou Ruska na ceremónii, ktorej sa zúčastní prezident Putin a prednesie na nej prejav. Informuje o tom portál news.sky.com.

Peskov uviedol, že promoskovskí predstavitelia týchto regiónov podpíšu v Kremli dohody o pripojení sa k Rusku. Anexia prichádza len dni po tom, ako predstavitelia Rusmi okupovaných území vyhlásili, že obyvatelia sa vyslovili za pripojenie k Rusku v referendách organizovaných Kremľom.

8:00 Putin uznal nezávislosť Záporožskej a Chersonskej oblasti

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnosy o uznaní nezávislosti Záporožskej a Chersonskej oblasti ležiacich na juhu Ukrajiny. S odvolaním sa na ruské tlačové agentúry o tom vo štvrtok informovala britská stanica BBC.

Po podpísaní výnosov "o uznaní štátnej suverenity a nezávislosti“ Chersonskej a Záporožskej oblasti" na Ukrajine bude v piatok nasledovať ďalší krok, keď budú o 15.00 h miestneho času v moskovskom Kremli podpísané dohody o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Rusku.

Na základe týchto dokumentov sa k Rusku "pripoja" Záporožská a Chersonská oblasť i dve samozvané republiky, ktoré na území Donbasu na východe Ukrajiny vyhlásili proruskí separatisti ešte v roku 2014.

Putin uznal nezávislosť Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) už vo februári tohto roku, tesne pred tým, ako ruská armáda 24. februára zaútočila na Ukrajinu. Podobne Putin uznal aj nezávislosť Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 na základe sporného referenda. Kyjev ani Západ tento krok nikdy neuznali za legitímny.

Ukrajina v reakcii na nedávne tzv. referendá zorganizované proruskými úradmi na okupovaných územiach zopakovala svoj sľub, že tieto štyri regióny, ako aj Krym, získa späť. Rusko sa zasa opakovane zaviazalo, že bude brániť celé svoje územie - vrátane novopripojených regiónov - všetkými dostupnými prostriedkami vrátane jadrových zbraní.

BBC dodala, že zatiaľ žiadna krajina na svete nedeklarovala svoj zámer uznať túto ďalšiu anexiu ukrajinských území Ruskom. Túto napätú situáciu podľa agentúry AP zvyšuje tzv. čiastočná vojenská mobilizácia v Rusku i obvinenia zo spáchania sabotáže na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 na dne Baltského mora, ktoré mali dodávať zemný plyn z Ruska do Európy.

K problémom Kremľa prispieva aj úspech Ukrajiny pri znovuzískaní častí svojho územia  a problémy s mobilizáciou v Rusku, ktoré vo štvrtok priznal aj Putin.

SITA/Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Správy z predchádzajúceho dňa 29.9.2022:

18:54 Severoatlantická aliancia odpovie na akékoľvek útoky na kritickú infraštruktúru svojich členov

Severoatlantická aliancia vyhlásila, že odpovie na akékoľvek útoky na kritickú infraštruktúru svojich 30 členských krajín. Uviedla to v súvislosti s tým, že poškodenie dvoch plynovodov v Baltskom mori pravdepodobne bolo výsledkom sabotáže. Veľvyslanci NATO vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok konštatovali, že „akýkoľvek úmyselný útok na kritickú infraštruktúru spojencov sa stretne s jednotnou a odhodlanou reakciou".

Veľvyslanci sa vyjadrili, že poškodenie plynovodov medzi Ruskom a Nemeckom je dôvodom na vážne znepokojenie. Aliancia zároveň uviedla, že „všetky informácie, ktoré sú teraz k dispozícii, naznačujú, že išlo o výsledok úmyselných, nebezpečných a nezodpovedných činov sabotáže". Dodala, že úniky plynu spôsobujú riziká pre lodnú dopravu a „podstatnú škodu na životnom prostredí".

17:50 Zelenskyj zvolal na piatok radu pre bezpečnosť a obranu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zvolal na piatok zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO). Vo štvrtok to na sociálnej sieti Facebook oznámil jeho hovorca Serhij Nykyforov. TASR informuje na základe správy z agentúry DPA.

Zasadnutie RNBO súvisí s plánovanou anexiou štyroch oblastí na východe a juhu Ukrajiny, ktorá je na piatok naplánovaná v Kremli. Ako približuje DPA, predsedom RNBO je prezident Zelenskyj a členmi sú šéfovia armády a tajných služieb, ministri obrany a vnútra a ďalší členovia vlády.

Moskva vo štvrtok oznámila, že v piatok budú na ceremónii v Georgijevskej sále Veľkého kremeľského paláca podpísané dokumenty o začlenení Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblastí do Ruskej federácie. Prítomný bude aj prezident Vladimir Putin.

Ak Moskva anektuje okupované ukrajinské oblasti, Zelenskyj pohrozil veľmi tvrdou odozvou zo strany Kyjeva. Tzv. referendá o pričlenení k Rusku, ktoré Západ označil za pseudohlasovanie, sú podľa slov Zelenského bezcenné a realitu nezmenia, píše agentúra Reuters. „Územná celistvosť Ukrajiny bude obnovená. A naša reakcia na uznanie výsledkov (referend) Ruskom bude veľmi tvrdá,“ povedal Zelenskyj vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho úrad po telefonáte s talianskym premiérom Mariom Draghim.

16:56 Stovky detí z východnej Ukrajiny uviazli v ruských letných táboroch

Stovky detí z východnej Ukrajiny uviazli v ruských letných táboroch na opačnej strane frontovej línie, ktorá sa posunula, keď začiatkom septembra ukrajinská protiofenzíva prinútila ruských vojakov v Charkovskej oblasti, aby sa stiahli. Agentúra AP, ktorá hovorila s 20 rodičmi a predstaviteľmi z Ruska i Ukrajiny, vo štvrtkovej správe približuje, že ruské okupačné rádio a noviny propagovali tieto detské tábory ako letnú pauzu od vojny pre ukrajinské deti, pričom ich ponúkali zadarmo.

Ako uviedli ukrajinskí predstavitelia i príbuzní detí, s účasťou svojich potomkov v táboroch súhlasili stovky rodín v okupovaných častiach na východe a juhu Ukrajiny. Ukrajinské spravodajské služby a tiež jedna z matiek uviedli, že v ruských táboroch je 52 detí z mesta Izium a okolo 250 detí vo veku deväť až 16 rokov z ďalších miest Charkovskej oblasti. Nachádzajú sa takmer 1000 kilometrov od domova.

Jeden konvoj autobusov s deťmi vyrazil z Iziumu koncom augusta s tým, že do začiatku školského roka sa mali deti vrátiť domov. Ich rodiny tvrdia, že zájazd zorganizoval manželský pár z Iziumu, ktorý však už plánuje zostať v Rusku a tvrdí, že Ukrajina je pre deti príliš nebezpečná.

V stredu sa v Iziume zišlo pred zatvorenou kaviarňou približne 20 nahnevaných rodičov, ktorí žiadajú viac pomoci, čo sa týka návratu svojich detí. Obávajú sa, že budú považovaní za kolaborantov, ktorí boli ochotní svoje deti odovzdať nepriateľovi.

Jednej z matiek sa podľa jej slov podarilo stopom dostať do Záporožskej oblasti, získať povolenie od ukrajinských úradov na prechod cez Ruskom kontrolované územia a cez Krymský polostrov sa dostala do ruského prímorského strediska Gelendžik, kde sa nachádza množstvo z týchto detí vrátane jej dcéry. Osoby zodpovedné za daný tábor však odmietli vydať povolenie, aby si mohla dcéru vziať domov. Musela preto podpísať dokument, že zostane v Rusku. Napriek tomu sa spoločne s dcérou napokon rovnakým spôsobom vrátili na Ukrajinu.

15:40 Putin podpísal dekrét, ktorý môže západným kamiónom zakázať tranzit cez Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal vo štvrtok dekrét, ktorý umožňuje ruskej vláde zakázať niektorým nákladným autám pochádzajúcim zo západných krajín tranzit cez územie Ruskej federácie. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. Dekrét ruskej vláde povoľuje zakázať tranzit nákladných áut a kamiónov prevážajúcich náklad registrovaný v krajinách, ktoré podnikli proti Rusku podobné opatrenia.

Rusko sa v apríli sťažovalo, že Európska únia zatvorila svoje hranice pre nákladné vozidlá registrované v Rusku a Bielorusku. Urobila tak v súlade so sankciami, ktoré na Rusko uvalil Západ pre jeho inváziu na Ukrajinu. Predmetné sankcie sú súčasťou piateho sankčného balíka a zahŕňajú opatrenia v oblasti dopravy zamerané na ruské lode a úplný zákaz ruským a bieloruským prevádzkovateľov nákladných áut vstupovať do EÚ.

V dekréte sa uvádza, že najnovšie ruské opatrenia boli zavedené v reakcii na nepriateľské obmedzenia ostatných krajín voči ruským občanom a subjektom.

13:29 Bielorusko sa pripravuje na prijatie 20-tisíc zmobilizovaných Rusov, tvrdí rozviedka 

V Bielorusku pripravujú ubytovacie kapacity pre 20-tisíc ľudí zmobilizovaných v Rusku. Na svojom oficiálnom webe o tom informovalo hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany (GUR). Mobilizované jednotky majú doplniť jednotky ruských ozbrojených síl dislokované v Bielorusku. Po doplnení by mal byť pomer „skúseného“ a „mladého“ vojenského personálu jedna ku päť.

Podľa GUR na ubytovanie plánujú použiť existujúce vojenské prostriedky, ako aj civilné priestory a budovy. Pre tieto potreby použijú i sklady, hangáre a iné priestory opustených poľnohospodárskych podnikov a fariem. Príslušné pokyny dal miestnym orgánom Ústredný výbor Bieloruskej republiky.

Bielorusko taktiež poverilo tamojšie orgány činné v trestnom konaní, aby pomohli predstaviteľom Ruska pri mobilizácii ruských občanov, ktorí nedávno vstúpili na územie krajiny.

13:00 Rusko môže pri meste Lymaň čeliť kolapsu, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny 

Rusko nereaguje na svoje súčasné straty pri ukrajinskom meste Lymaň v Doneckej oblasti a nepripravuje sa na možný kolaps v tejto časti frontu. Ako referuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), môže to ešte viac znížiť morálku Rusov.

Podľa ISW kolaps „Lymaňského kotla“ bude mať pravdepodobne vážne následky pre ruské sily v severnej časti Doneckej a západnej časti Luhanskej oblasti. Mohol by tiež umožniť ukrajinským silám ohroziť ruské pozície pozdĺž západnej hranice Luhanskej oblasti a okolí Sjevjerodonecka a Lysyčanska.

Okrem toho budúce úspechy Ukrajiny v kritických oblastiach Doneckej a Luhanskej oblasti podľa ISW „môžu vraziť ďalšie kliny medzi ruských nacionalistov a vojenské vedenie, ako aj medzi ruské jednotky a ich velenie“.

12:20 Štyri okupované oblasti Ukrajiny budú k Rusku pripojené v piatok

Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že štyri okupované oblasti na juhu a východe Ukrajiny - Donecká, Luhanská, Chersonská a Záporožská oblasť - budú do Ruskej federácie začlenené v piatok podpísaním príslušných dohôd v Kremli. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

Peskov novinárom povedal, že Moskvou dosadení "lídri" štyroch uvedených oblastí, kde sa od minulého piatka do utorka tohto týždňa konali údajné referendá o anexii k Rusku, podpíšu dohody o pričlenení k Ruskej federácii na piatkovej ceremónii. Tá sa uskutoční o 15.00 h miestneho času (14.00 SELČ) v Georgijevskej sále Veľkého kremeľského paláca, na ktorej sa zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin.

Štvorica Moskvou dosadených "lídrov" v stredu oficiálne požiadala Putina o anektovanie nimi vedených oblastí na základe výsledkov "referend" o pričlenení k Ruskej federácii. Podľa Kyjeva aj Západu išlo v skutočnosti o nelegitímne pseudohlasovania, ktoré boli narýchlo zorganizované v reakcii na úspešnú protiofenzívu ukrajinskej armády. Mnohé krajiny preto avizovali, že tieto výsledky týchto tzv. referend neuznajú.

11:20 V Rusku chceli podpáliť ďalší vojenský komisariát, tentoraz v Novosibirsku

Ruská agentúra Interfax o tom podľa denníka informovala s odvolaním na sa tamojšieho vojenského komisára Jevgenija Kudriavceva. Ten na platforme Telegram napísal, že vo štvrtok v ranných hodinách došlo k pokusu o podpaľačský útok na vojenský komisariát určený pre štvrte Kirovskij a Leninskij v meste Novosibirsk.

Do dvoch okien budovy komisariátu boli vhodené zápalné fľaše, čo vyvolalo požiar, ktorý bol však vzápätí rýchlo uhasený, citoval Kudriavceva britský denník.

Vyhlásenie mobilizácie spred siedmich dní vyvolalo v Rusku vlnu protestov a spôsobilo, že z krajiny ušli tisíce ľudí podliehajúcich odvodu. Z mnohých regiónov Ruska hlásia problémy pri organizovaní celého procesu, ale aj nedostatok vybavenia pre rezervistov. Predvolanie dostávajú aj ľudia bez bojových skúseností, s vážnymi zdravotnými problémami či dokonca telesne postihnutí.

Zvýšil sa aj počet podpaľačských útokov, ktorých terčom sú vojenské správy a centrá, kam prichádzajú ľudia predvolaní v rámci mobilizácie.

9:50 Moskva na hraniciach zadržiava občanov utekajúcich pred mobilizáciou

Rusko zriadilo na hraniciach vojenské komisariáty, aby zadržalo Rusov snažiacich sa uniknúť do zahraničia pred povolávacím rozkazom do armády. Takéto úrady podľa ruských tlačových agentúr fungujú na hraniciach s Fínskom i v Severnom Osetsku, ruskom regióne hraničiacom s Gruzínskom. Niektoré médiá zverejnili fotografie z hraničného priechodu do Gruzínska, na ktorých je vidieť čiernu dodávku s nápisom „vojenská odvodová služba“.

SITA/AP Photo

Pri vstupe do Gruzínska vítali Rusov demonštranti s gruzínskymi a ukrajinskými vlajkami, či transparentom „Rusko vraždí“. „Zorganizovali sme protest na hranici, aby prichádzajúci Rusi vedeli, ako vnímame ich 'ruský svet',“ napísala na Twitteri jedna z protestujúcich Helen Choštariová.

Gruzínske ministerstvo vnútra uviedlo, že od minulého týždňa vstúpilo do krajiny viac ako 53-tisíc Rusov. Na hraniciach s Kazachstanom sú tiež dlhé rady, do krajiny za ostatný týždeň prišlo viac ako 98-tisíc Rusov. Rusko má pozemné hranice so 14 krajinami.

8:43 Okupanti v Chersonskej oblasti nie sú schopní útočných operácií

Ruské jednotky na juhu Ukrajiny nikam nepostupujú a nie sú schopné vykonávať útočné operácie. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na hovorkyňu armády na juhu krajiny Nataliu Humeňukovú.

Ruská armáda sa podľa jej slov nemôže pohnúť vpred a sústredí sa výlučne na držanie obranných pozícií, ktoré tvoria najmä železobetónové konštrukcie. „V Chersonskej oblasti, v našom smere, keďže je to voľná plocha a nekonečné stepi, sa niet za čo schovať. Lesov je veľmi málo, a tak využívajú tie opevnenia, ktoré sú veľmi dlho budované, fungujú výlučne v obrannom režime,“ povedala Humeňuková.

Okupanti ani nemajú kam postúpiť. „Včera sa pokúsili postúpiť s tankovou čatou. Hneď prvý tank narazil na protitankovú mínu a vybuchol. Ďalšie dva sa okamžite otočili a zaujali svoje predošlé pozície,“ poznamenala Humeňuková a dodala, že najlepšou možnosťou pre ruskú armádu je vzdať sa. Zdôraznila, že ruskí vojaci vedia, ako to majú urobiť a disponujú všetkými potrebnými informáciami pre tento účel.

7:40 Washington oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine za 1,1 miliardy dolárov

Spojené štáty informovali o poskytnutí dodatočnej vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 1,1 miliardy dolárov. Z týchto prostriedkov bude financovaných približne 18 pokročilejších raketových systémov a ďalšie zbrane na boj proti bezpilotným lietadlám, ktoré Rusko používa proti ukrajinským vojakom. Uvedená čiastka zvýši celkovú pomoc USA Ukrajine na takmer 17 miliárd dolárov.

Balík pomoci zahŕňa financovanie 18 vysokomobilných delostreleckých raketových systémov alebo systémov HIMARS, ako aj munície pre ne, a 12 systémov Titan, ktoré sa používajú na boj proti dronom. V balíku sú aj financie na približne 300 vozidiel, desiatky nákladných áut a prívesov na prepravu ťažkej techniky, rôzne radary, komunikačné a sledovacie zariadenia a ďalšie vybavenie pre vojakov. Pomoc zahŕňa i financovanie vybavenia na odhaľovanie výbušnín a tiež na jeho údržbu a zaškolenie personálu.

„Nenecháme sa odradiť od podpory Ukrajiny. Budeme naďalej stáť pri ukrajinskom ľude a poskytovať mu bezpečnostnú pomoc, ktorú potrebujú na svoju obranu, a to tak dlho, ako to bude potrebné,“ povedala hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierre.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite