Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Proukrajinskí partizáni oznámili, že zajali dvoch ruských vojakov

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Proukrajinskí partizáni oznámili, že zajali dvoch ruských vojakov SITA/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Proukrajinskí partizáni oznámili, že zajali dvoch ruských vojakov
  • Ukrajina odmietla Orbánovu výzvu na prímerie a mierové rokovania s Ruskom
  • poslanci vo Švajčiarsku odmietli povoliť transfer zbraní na Ukrajinu
  • USA prijali opatrenia voči Rusku v reakcii na porušovanie dohody Nový START
  • Ukrajina potrebuje jasné a pozitívne rozhodnutia o členstve v NATO a EÚ, vyhlásil Zelenskyj

20:10 Proukrajinskí partizáni oznámili, že zajali dvoch ruských vojakov

Skupina proukrajinských ruských bojovníkov zapojených do nedávnych prienikov do ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou v nedeľu uviedla, že zajala dvoch ruských vojakov. Navrhla, že ich vymení za stretnutie s tamojším gubernátorom Viačeslavom Gladkovom, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

Partizánska skupina Légia Slobody Ruska a Ruský dobrovoľnícky zbor ohlásili v uplynulých dňoch boje v Belgorodskej oblasti, zatiaľ čo sa Kyjev pripravuje na spustenie protiútoku na Ukrajine.  Reuters upozorňuje, že tieto informácie nedokázal nezávisle overiť. 

Vo videu Légie Slobody Ruska zverejnenom na sociálnej sieti Telegram uvádza muž, ktorý sa identifikuje ako veliteľ Ruského dobrovoľníckeho zboru, že odovzdá Gladkovovi dvoch zajatcov, ak príde na stretnutie v obci Novaja Tavolžanka.

„Dnes do 17:00 máte možnosť komunikovať bez zbraní a vziať domov dvoch ruských občanov, obyčajných ľudí, ktorých ste poslali na porážku,“ uvádza sa v popise videa. Gladkov neskôr na sociálnych sieťach informoval, že so stretnutím súhlasí a dodal, že v obci Novaja Tavolžanka prebiehajú boje proti skupine ukrajinských sabotérov.

Ruské ministerstvo obrany neskôr informovalo, že sa mu skupinu podarilo rozbiť a jej bojovníkov zahnať naspäť na Ukrajinu. Kyjev odmietol, že je priamo zapojený do cezhraničných útokov v Belgorodskej oblasti, no uviedol, že sú následkom ruskej invázie na Ukrajinu.

19:15 Polovica krytov v Kyjeve bola pri kontrole zatvorená alebo nepoužiteľná

Polovica z viac ako tisíc protileteckých krytov v ukrajinskom hlavnom meste, v ktorých urobila inšpekciu Kontrolná komisia pre kryty v Kyjive, bola zatvorená alebo neboli pripravené na použitie. Uviedol to v nedeľu na komunikačnej platforme Telegram ukrajinský minister pre strategické odvetvia Oleksandr Kamyšin. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka

15:25 Straty Kyjeva v Bachmute sú 7,5-krát nižšie ako ruské

Na otázku, prečo Ukrajina bráni Bachmut tak húževnato, Danilov odpovedal, že ukrajinskí vojaci musia brániť svoje mestá a nemajú právo sa ich vzdať. Podľa námestníčky ukrajinského ministra obrany Hanny Maľarovej ukrajinské sily stále držia juhozápadné okraje Bachmutu.

14:33 Rusko vyzýva na evakuáciu pohraničia v Belgorodskej oblasti

Ruské úrady vyzvali v nedeľu obyvateľov obcí v Belgorodskej oblasti ležiacich pri ukrajinských hraniciach, aby opustili svoje domovy po tom, čo sa tam tento týždeň zintenzívnilo ostreľovanie. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Okres Šebekino na západe Belgorodskej oblasti je denne ostreľovaný a niekoľko ľudí tam už preto prišlo o život. Gubernátor oblasti Viačeslav Gladkov teraz vyzval obyvateľov, aby spolupracovali s úradmi a z oblasti sa evakuovali.

„Žiadam, aby (obyvatelia) v obciach, predovšetkým v ostreľovanom okrese Šebekino, počúvali stanoviská úradov a odišli – dočasne odišli – zo svojich domovov,“ napísal Gladkov na sociálnej sieti Telegram.

Cieľom evakuácie je „ochrániť to najdôležitejšie: váš život a životy vašich blízkych“, dodal gubernátor.

Uviedol, že v oblasti bola opäť nepokojná noc a bolo spôsobených veľa škody. V sobotu Gladkov uviedol, že pri ostreľovaní pohraničnej obce prišli o život dve ženy. 

Podľa Gladkova sa v súčasnosti už vyše 4000 obyvateľov pohraničnej oblasti nachádza v dočasnom ubytovaní v Belgorodskej oblasti. Uviedol tiež, že úrady v nedeľu prevezú maloletých z pohraničia a deti ruských vojakov mobilizovaných do boja na Ukrajine do mládežníckych táborov.

12:35 Kyjev tvrdí, že ruské rakety zasiahli operačné letisko v strednej časti Ukrajiny

Dve ruské rakety zasiahli v noci na nedeľu letisko neďaleko mesta Kropyvnyckyj v strednej časti Ukrajiny. Uviedol to hovorca leteckých síl ukrajinskej armády Jurij Ihnat. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Ihnat vo vysielaní televízie spresnil, že Rusko vypálilo celkovo šesť rakiet a vyslalo päť útočných bezpilotných lietadiel. 

„Bohužiaľ, nie všetky rakety sa podarilo zničiť. Štyri rakety zničila ukrajinská protivzdušná obrana. Ďalšie dve rakety zasiahli operačné letisko pri meste Kropyvnyckyj,“ uviedol bez poskytnutia ďalších podrobností.

Mesto Kropyvnyckyj sa nachádza v Kirovohradskej oblasti v strednej časti Ukrajiny, južne od hlavného mesta Kyjev.

10:23 Ruská armáda stratila ďalších 470 vojakov

Ruské ozbrojené sily na Ukrajine za uplynulý deň podľa Kyjeva stratili ďalších 470 vojakov. Počet obetí na životoch v radoch ruskej armády od začiatku vojny sa tak zvýšil na 209 940, uviedol v nedeľu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Moskva podľa neho za uplynulý deň prišla aj o osem tankov, desať obrnených bojových vozidiel pechoty, dvadsaťdva delostreleckých systémov a jeden raketomet.

Od začiatku invázie ruské ozbrojené sily na Ukrajine podľa Kyjeva celkovo stratili 3 837 tankov, 7 512 obrnených bojových vozidiel pechoty, 3 555 delostreleckých systémov a 583 raketometov.

8:59 Pri ruskom útoku na bytovku v Dnipre zomrelo dvojročné dievča

Život dvojročného dievčaťa a ďalších 22 zranených si vyžiadal ruský útok na obytnú štvrť v ukrajinskom meste Dnipro, uviedli v nedeľu miestni predstavitelia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Gubernátor Dnipropetrovskej oblasti Serhij Lysak oznámil, že došlo k čiastočnému zničeniu dvoch dvojpodlažných obytných budov, ako aj desiatich súkromných domov, obchodu a plynovodov. 

Doplnil, že neskôr v troskách domu našli telo dvojročného dievčatka. Pri útoku utrpelo zranenia aj ďalších 22 ľudí vrátane piatich detí, napísal na platforme Telegram.  

„Rusko opäť ukázalo, že je teroristickým štátom. Žiaľ, pod troskami sú ľudia,“ uviedol v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zverejnil tiež videozáznam, na ktorom je vidieť záchranárov, ako prehľadávajú zničenú budovu. 

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite