Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Protiofenzíva postupuje v melitopoľskom smere, v Tokmaku bolo počuť výbuchy

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Protiofenzíva postupuje v melitopoľskom smere, v Tokmaku bolo počuť výbuchy SITA/AP Photo/Libkos

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Armáda postupuje v melitopoľskom smere, v Tokmaku bolo počuť výbuchy
  • Prvé americké tanky Abrams už sú na Ukrajine
  • Pri útoku na Sevastopol prišiel o život i veliteľ Čiernomorskej flotily
  • Ruské rakety zničili v Odese obilné sklady
  • Pri ruskom útoku na Chersonskú oblasť zomreli dvaja ľudia

19:00 O ruských vojnových zločinoch existujú nepretržité dôkazy, tvrdí UNHRC

Existujú „nepretržité dôkazy“, že ruské sily páchajú na Ukrajine vojnové zločiny, uviedla vyšetrovacia komisia Rady Organizácie Spojených národov pre ľudské práva (UNHRC). Útoky na Ukrajine podľa nej zahŕňajú „nezákonné útoky výbušnými zbraňami, útoky poškodzujúce civilistov, mučenie, sexuálne a rodovo podmienené násilie a útoky na energetickú infraštruktúru“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Nezávislá medzinárodná vyšetrovacia komisia pre Ukrajinu uviedla, že zdokumentovala útoky výbušnými zbraňami na obytné budovy, funkčné zdravotnícke zariadenie, železničnú stanicu, reštauráciu, obchody a komerčné sklady. „Tieto útoky viedli k civilným obetiam, poškodeniu alebo zničeniu kľúčových zariadení a narušeniu základných služieb a zásobovania,“ vysvetlila.

„Vždy, keď som odpovedal, že niečo neviem alebo si nepamätám, dali mi elektrické šoky... Neviem, ako dlho to trvalo. Pripadalo mi to ako večnosť,“ povedala jedna z obetí mučenia, ktoré vypočula komisia.

Ruskí vojaci okrem iného podľa vyšetrovacej komisie páchali sexuálne násilie na ženách vo veku od 19 do 83 rokov. Komisia zároveň pokračuje vo „vyšetrovaní jednotlivých situácií údajných presunov maloletých bez sprievodu ruskými orgánmi do Ruskej federácie“ a tiež sa venuje príčine kolapsu Kachovskej priehrady z júna.

16:15 Armáda postupuje v melitopoľskom smere, v Tokmaku bolo počuť výbuchy

Ukrajinská protiofenzíva v melitopoľskom smere postupne napreduje. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na oznámenie generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

„Obranné sily pokračujú v ofenzíve v sektore Melitopoľ. Naši obrancovia úspešne odrazili nepriateľské útoky pri Robotyne v Zaporižžskej oblasti,“ uvádza sa v správe.

Legitímny starosta Melitopoľa Ivan Fedorov, ktorý od vypuknutia vojny z bezpečnostných dôvodov žije v exile, prostredníctvom Telegramu uviedol, že obyvatelia hlásili silné výbuchy v neďalekom Tokmaku. Nahral tiež zábery, ktoré tvrdili, že ukazujú „priamy zásah“ ruského pozorovateľského stanovišťa neďaleko Tokmaku.

Práve Tokmak tvorí dôležitú bariéru medzi ukrajinskými silami a mestom Melitopoľ, ktoré je vstupnou bránou na anektovaný Krym a dôležitým ruským tranzitným uzlom. Ruské sily okupujú Melitopoľ s obrovským strategickým významom od začiatku vojny. Melitopoľ je jedno z mála ukrajinských miest, kde sa Rusom podarilo dosadiť vlastné vedenie.

16:00 Prvé americké tanky Abrams už sú na Ukrajine

Prvá várka amerických tankov Abrams dorazila na Ukrajinu, oznámil v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Dobré správy od ministra (obrany Rustema) Umerova. (Tanky) Abrams už sú na Ukrajine a sú pripravované na posilnenie našich brigád, “uviedol Zelenskyj. Počet tankov, ktoré dorazili na Ukrajinu, bližšie nešpecifikoval.„ Som vďačný našim spojencom za plnenie dohôd!“ dodal.

Washington ešte v januári odobril dodanie 31 tankov Abrams poháňaných turbínovým motorom na Ukrajinu. Kyjev má navyše od svojich európskych spojencov k dispozícii tanky Leopard 2 nemeckej výroby a britské tanky Challenger.

Ukrajina dostala Abrams-y takmer štyri mesiace po spustení protiofenzívy zameranej na oslobodenie Ruskom okupovaného územia. Kyjev dosiaľ hlásil pomalý, no stabilný pokrok ofenzívnych operácii a oslobodenie niekoľkých obcí. Zatiaľ si však vynútil rozsiahly ústup ruských síl, ako sa mu trikrát podarilo vlani, pripomína Reuters. Moskva tvrdí, že ukrajinská protiofenzíva zlyhala.

Courtland Wells/The Vicksburg Post via AP

14:40 Pri útoku na Sevastopol prišiel o život i veliteľ Čiernomorskej flotily

Kyjev tvrdí, že pri minulotýždňovom raketovom útoku na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily na anektovanom Krymskom polostrove prišiel o život aj jej veliteľ Viktor Sokolov. 

S odvolaním sa na najnovšiu bilanciu strát tohto bezprecedentného útoku, ktorú zverejnilo velenie ukrajinských jednotiek pre špeciálne operácie (SSO), o tom v pondelok informovala agentúra AFP.  V ich aktualizovanej zvodke SSO sa uvádza, že v dôsledku útoku, ktorý sa v Sevastopole odohral 22. septembra, zahynulo 34 dôstojníkov vrátane veliteľa flotily admirála Viktora Sokolova. Ďalších „105 okupantov bolo zranených.“ Budova velenia ruskej flotily je podľa SSO neopraviteľná.

SSO zároveň potvrdilo, že v dôsledku útoku z 13. septembra, keď dostala zásah lodenica v Sevastopole, bola vážne poškodená veľká výsadková loď Minsk. Tzv. nenahraditeľné straty na strane Ruska dosiahli 62 ľudí.

12:45 Ruský útok v Chersonskej oblasti si vyžiadal najmenej jednu obeť

Najmenej jednu obeť a viacerých zranených si vyžiadal útok na mesto Beryslav v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, oznámil tamojší gubernátor Olexandr Prokudin. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.

„Ruské letectvo zhodilo ráno na Beryslav štyri presne navádzané letecké bomby. Jedna z nich zasiahla kancelársku budovu. Zatiaľ vieme o jednom mŕtvom a niekoľkých ranených, “uviedol Prokudin. Dodal, že ďalšia bomba zničila obytnú budovu, kde sa informácie o prípadných obetiach alebo zranených ešte zisťujú. 

Ukrajinský verejnoprávny telerozhlas Suspiľne neskôr informoval už o dvoch mŕtvych. Terčom ruského raketového útoku bola v noci na pondelok aj Odesa. V jeho dôsledku tam bola poškodená prístavná infraštruktúra a tiež zariadenia na skladovanie obilia, oznámili ukrajinskí predstavitelia. Obete na životoch hlásená neboli, uvádza agentúra Reuters.

Najnovší útok na Odesu je posledným zo série útokov, ktoré majú podľa Kyjeva za cieľ brániť Ukrajine vo vývoze jej poľnohospodárskych produktov. Ukrajinská protivzdušná obrana zničila v noci na pondelok celkovo 19 dronov Šáhid iránskej výroby a 11 striel s plochou dráhou doletu. Väčšina z nich mierila do Odeskej oblasti, uviedla ukrajinská armáda.

t.me/olexandrprokudin

9:00 Ukrajina údajne útočila dronmi na Kurskú a Belgorodskú oblasť

Pri ukrajinskom dronovom útoku na mesto Kursk na juhu Ruska bolo poškodených niekoľko domov a administratívna budova. Dva ukrajinské drony boli zničené aj nad susednou Belgorodskou oblasťou, oznámili miestni gubernátori. TASR o tom informuje podľa pondelkovej správy agentúry Reuters.

Podľa predbežných informácií si útoky nevyžiadali nijaké obete, uviedli gubernátori v osobitných vyhláseniach na sociálnej sieti Telegram. „V centre Kurska je v dôsledku útoku ukrajinských dronov poškodených niekoľko domov a strecha administratívnej budovy, sú vybité aj okná na bytovom dome... Ešte jeden dron spadol v Kurskom okrese,“ uviedol gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt.Reuters upozorňuje, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

Kursk leží približne 90 kilometrov od hraníc s Ukrajinou. Ukrajina v posledných mesiacoch často útočí na ruské mestá. V auguste údajný ukrajinský dron poškodil v Kursku aj železničnú stanicu pri útoku, ktorý si vyžiadal aj päť ranených a spôsobil veľké škody.

Ukrajina sa len zriedkavo hlási k útokom, ku ktorým prichádza na ruskom území alebo na ukrajinskom území okupovanom Ruskom. Kyjev však v posledných mesiacoch uvádza, že ničenie ruskej vojenskej infraštruktúry pomáha postupujúcej ukrajinskej protiofenzíve.

8:40 Rusi chystajú povolávanie mužov na okupovaných územiach do armády

Ruská okupačná správa na juhu Ukrajiny vytvára takzvané federálne vojenské náborové úrady a pripravuje povolávanie miestnych mužov do armády. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie ukrajinského Národného centra odporu. Ruská okupačná administratíva zároveň na svojich propagandistických kanáloch na komunikačnej platforme Telegram pravidelne uverejňuje žiadosti, aby miestni obyvatelia vo veku brannej povinnosti poskytli osobné informácie a kópie dokladov.

7:45 Ruské rakety zničili v Odese obilné sklady

Ruské sily v noci na pondelok zaútočili na Odeskú oblasť na juhu Ukrajiny 19 dronmi Šáhid a dvomi nadzvukovými raketami Onyx. Uviedla to ukrajinská armáda. Moskva proti ukrajinským regiónom zároveň použila najmenej 12 rakiet Kalibr. Ukrajinská protivzdušná obrana nad Odeskou oblasťou zostrelila 19 dronov Šáhid a 11 rakiet Kalibr. Informuje o tom web Kyiv Independent. Budova prístavu v Odese utrpela výrazné škody, konštatovala ukrajinská armáda. Rakety Onyx okrem toho zničili obilné sklady.

Gubernátor Odeskej oblasti Oleh Kiper na komunikačnej platforme Telegram napísal, že v meste Odesa jednu civilistku zranila črepina a jeden súkromný dom na predmestí poškodil požiar, ktorý vypukol po páde trosiek.

Southern Defense Forces/Telegram

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite