Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Podľa Ruska sa okupované ukrajinské oblasti rozhodli slobodne

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Podľa Ruska sa okupované ukrajinské oblasti rozhodli slobodne SITA/AP Photo/Leo Correa Sloviansk, Ukrajina, 27.9.2022

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • EÚ a Kanada odsúdili „referendá“ na okupovaných územiach
  • proruské regióny tvrdia, že okupované regióny hlasovali za pripojenie sa k Rusku
  • v Mariupoli sa do falošného ruského referenda zapojilo iba 20 % obyvateľov 
  • Británia uvalila sankcie na ďalších Rusov
  • na hranicu Ruska s Gruzínskom dorazil obrnený transportér
  • patriarcha Kirill sľubuje vojakom za smrť na bojisku odpustenie hriechov
  • Rusi zaútočili dronmi neďaleko prístavu v Odese

18:30 Rusko: Okupované ukrajinské oblasti sa „slobodne rozhodli“

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v stredu vyhlásilo, že okupované oblasti na Ukrajine sa „vedome a slobodne rozhodli“ pre začlenenie do Ruskej federácie. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

SITA/AP Photo

„Výsledky ľudových hlasovaní hovoria samy za seba: ľud Donbasu, Chersonskej aj Záporožskej oblasti sa nechce vrátiť k starému životu a vedome a slobodne sa rozhodol pre Rusko,“ uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo. „Drvivá väčšina“ ľudí v hlasovaniach podporila pripojenie k Rusku, v Doneckej oblasti bola táto podpora „99,23 percenta“, tvrdí ministerstvo.

Vyhlásenie nasledovalo po tom, čo Moskvou dosadení lídri z okupovaných ukrajinských oblastí oficiálne požiadali prezidenta Vladimira Putina o formálne pripojenie týchto území k Rusku.

Kyjev považuje referendá za fingované a za porušenie medzinárodného práva. V reakcii na ne požiadal spojencov o ďalšiu vojenskú pomoc. Západné krajiny výsledky referend neuznajú, ani očakávané pripojenie okupovaných ukrajinských oblasti k Rusku.

17:20 Ukrajinská armáda dobyla ďalšie územia v Doneckej oblasti

Ukrajinská armáda dosiahla ďalšie územné zisky v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na geolokalizované videá na sociálnych sieťach a správy ruského vojenského blogera v tejto oblasti.

Videá na sociálnych sieťach zobrazovali ukrajinské jednotky, ako vztyčujú štátnu vlajku v meste Novoselivka a geolokované video ukazuje ukrajinské vojenské vozidlá, ktoré sa pohybujú cez neďaleký okres Zelena Dolyna. „Ozbrojené sily Ukrajiny, 81. brigáda spolu s Národnou gardou Ukrajiny, dnes oslobodili obec Novoselivka,“ uviedol vo videu jeden z vojakov.

Tieto územné zisky naznačujú, že časť územia stále držaného proruskými silami v meste Lymaň a jeho okolí je vystavená väčšiemu riziku obkľúčenia. Ukrajinci už kontrolujú územie na západ a juh od mesta a teraz postupujú na sever od neho.

Ruský vojenský bloger Semion Pegov z dediny Torske neďaleko Lymaňu informoval, že situácia je každým dňom napätejšia. Pegov vo videoreportáži uviedol, že v utorok večer skupiny ukrajinských jednotiek podnikli prieskumné útoky v oblasti.

Ak by ukrajinské jednotky dobyli Torske, neznámy počet proruských jednotiek, najmä zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky, by bol v meste Lymaň prakticky odrezaný.

16:45 EK navrhuje ďalšie sankcie EÚ voči Rusku vrátane stropu na ceny ropy

Európska komisia (EK) predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. Zahŕňa okrem iného právny základ pre cenový strop na dovoz ropy, ako aj ďalšie dovozné obmedzenia v hodnote sedem miliárd eur, oznámila v stredu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. O návrhu teraz budú rokovať členské štáty EÚ, rozhodnúť musia jednomyseľne. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

14:20 Veľvyslanectvo USA vyzýva amerických občanov, aby opustili územie Ruska 

„Občania USA by nemali cestovať do Ruska a tí, ktorí tam žijú alebo sa tam nachádzajú, by mali Rusko okamžite opustiť,“ kým ešte je možnosť cestovať komerčnými linkami, uvádza sa vo vyhlásení veľvyslanectva.

Veľvyslanectvo USA v Moskve súčasne vyjadrilo obavy, že ruské úrady nemusia uznať dvojaké občianstvo Ruska a Spojených štátov. Ľuďom s takýmito dokladmi by pritom mohli odoprieť prístup ku konzulárnej pomoci amerického zastupiteľského úradu, zabrániť im opustiť Rusko a povolať ich na vojenskú službu.

Ambasáda tiež občanom USA pripomenula: „V Rusku nie je zaručené právo na pokojné zhromažďovanie ani sloboda prejavu“.

Apelovala, aby sa občania USA vyhýbali akýmkoľvek politickým a iným protestným akciám a nefotografovali počas nich policajtov.

13:30 Ruský parlament bude o anexii ukrajinských území rozhodovať na budúci týždeň 

Poslanci dolnej a hornej komory ruského parlamentu budú o anexii štyroch okupovaných oblastí na východe a juhu Ukrajiny, kde sa v uplynulých dňoch konali referendá o pričlení k Rusku, rozhodovať budúci pondelok a utorok. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin v stredu podľa agentúry TASS uviedol, že dolná komora pozmenila svoj termínový kalendár a počas pondelka a utorka sa jej členovia zídu na plenárnom zasadnutí. 

Valentina Matvijenková, predsedníčka hornej komory ruského parlamentu, už skôr ohlásila, že Rada federácie bude rozhodovať o pripojení Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti k Rusku na svojom pravidelnom utorkovom zasadnutí.

12:40 Proruskí činitelia z Luhanska a Chersonu požiadali o pripojenie k Rusku, informuje Ukrajina

Proruský líder odštiepeneckej ukrajinskej Luhanskej oblasti Leonid Pasečnik v stredu oficiálne požiadal ruského prezidenta Vladimira Putina o anektovanie tohto územia na základe výsledkov „referenda“ o pričlenení k Ruskej federácii. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Krátko po vyhlásení Pasečnika nasledovala rovnaká žiadosť od Moskvou dosadeného lídra Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny Vladimira Salda. 

12:00 EÚ odsúdila sfalšované výsledky „referend“ na okupovaných územiach Ukrajiny 

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v stredu odsúdil „nezákonné“ hlasovania o anexii, ktoré Rusko uskutočnilo v štyroch okupovaných oblastiach Ukrajiny, a „sfalšované“ výsledky týchto tzv. referend.

„EÚ odsudzuje konanie nezákonných referend´ a ich sfalšované výsledky,“ uviedol Borrell vo vyhlásení zverejnenom na platforme Twitter.

Tzv. referendá sa konali od minulého piatka do tohto utorka v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch - Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Proruskí predstavitelia v uvedených regiónoch v utorok neskoro večer po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v „referende“ rozhodli o pripojení oblastí k Rusku. 

9:00 Rusi chcú násilne mobilizovať lekárov z okupovaných oblastí Ukrajiny

Ruskí predstavitelia pripravujú „podmienky pre násilnú mobilizáciu alebo odvedenie ukrajinských civilistov“ z okupovaných území Ukrajiny, ktoré sa zrejme Moskva chystá čoskoro anektovať. Uviedol to v stredu v najnovšej analýze americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa ISW už v utorok 27. septembra hovoril o tom, že ruskí predstavitelia preverujú zoznamy absolventov lekárskej fakulty v Luhansku, aby mohli násilne mobilizovať lekárov na pomoc ruským jednotkám.

Inštitút pre prieskum vojny tiež spomenul tvrdenia, podľa ktorých ruské jednotky údajne vysielajú nedávno mobilizovaných mužov bez vojenského výcviku na frontové línie v ukrajinskej Chersonskej a Charkovskej oblasti, uvádza britský denník.

Proruskí predstavitelia v štyroch okupovaných ukrajinských regiónoch v utorok neskoro večer po sčítaní všetkých hlasov uviedli, že ich obyvatelia v referende rozhodli o pripojení oblasti k Rusku. 

Západné krajiny vopred avizovali, že Ruskom zmanipulované pseudoreferendá, konané na okupovaných územiach Ukrajiny v čase vojny, v žiadnom prípade neuznajú. 

8:10 Podľa proruských úradov okupované regióny hlasovali za pripojenie sa k Rusku

Proruskí predstavitelia v štyroch okupovaných regiónoch Ukrajiny vyhlásili, že všetky sú za pripojenie sa k Rusku. V pseudoreferende v Zaporižžskej oblasti podľa Ruskom dosadených volebných predstaviteľov podporilo anexiu 93 percent hlasujúcich, v Chersonskej oblasti 87 percent, v Luhanskej 98 percent a v Doneckej dokonca 99 percent hlasujúcich. Nižší počet pozitívnych hlasov v Chersonskej oblasti podľa agentúry AP možno vysvetliť tým, že tamojšie ruské úrady čelili silnému ukrajinskému podzemnému hnutiu odporu, ktorého členovia zabíjali Moskvou dosadených predstaviteľov a vyhrážali sa tým, ktorí zvažovali účasť vo voľbách.

Už vopred známy výsledok falošných referend, ktoré Ukrajina a jej západní spojenci odmietli ako nelegitímne, dláždi cestu k ruskej anexii ďalších ukrajinských území a pripravuje pôdu na novú nebezpečnejšiu fázu vo vojne, keďže Kremeľ hrozí viac vojakmi a potenciálnym použitím jadrových zbraní.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite