Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

SaS vypovedá koaličnú zmluvu

Ukrajina ONLINE: Obnova Mariupoľa bude stáť viac ako 14 miliárd dolárov, tvrdí starosta

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Obnova Mariupoľa bude stáť viac ako 14 miliárd dolárov, tvrdí starosta SITA/AP Photo

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

 • Zelenskyj nariadil zrušiť povolenia na pohyb pre brancov
 • Kyjev požiadal o členstvo v OECD
 • obnova Ukrajiny bude stáť 750 mld. dolárov
 • Putin nariadil pokračovať v ofenzíve na Ukrajine
 • na ruskej strane padlo viac ako 36-tisíc vojakov, tvrdí ukrajinská armáda
 • Kyjev potvrdil, že Rusko dobylo mesto Lysyčansk
 • ukrajinská pohraničná služba našla pevný disk s údajmi ruských vojakov
 • v Donecku sú obvinení ďalší dvaja Briti
 • Rusko začalo vyvážať obilie z okupovaných území
 • útoky v Odeskej oblasti si vyžiadali najmenej 17 mŕtvych
 • Rusi sa dali na ústup zo strategického Hadieho ostrova

17:30 Obnova Mariupoľa bude stáť viac ako 14 miliárd dolárov, tvrdí starosta

Obnova zničeného ukrajinského mesta Mariupoľ môže podľa starostu Vadyma Bojčenka trvať sedem až desať rokov, kým 220-tisíc ľudí bude bývať v slušných podmienkach. Odborníci podľa neho predbežne odhadujú náklady na obnovu infraštruktúry na viac ako 14 miliárd dolárov, no toto číslo môže ešte narásť po zaznamenaní všetkých škôd. Na telegramovom konte mariupoľskej mestskej rady Bojčenko uviedol, že viac ako 1350 výškových budov a 40 % súkromných domov v meste bolo dosiaľ zničených alebo poškodených ruskou vojnou.

Európska investičná banka a veľké ukrajinské podniky už deklarovali pripravenosť pomôcť pri rekonštrukcii. Trvá i spolupráca s tímami Európskej banky pre obnovu a rozvoj, Svetovou bankou a svetovo uznávanými medzinárodnými spoločnosťami.

„Do rekonštrukčných prác sú zapojené aj partnerské mestá ako Gdansk, Varšava, Drážďany a Rotterdam, ktoré boli zničené počas druhej svetovej vojny. Očakávame, že v 'Marshallovom pláne' pre Ukrajinu bude i samostatná kapitola pre Mariupoľ,“ vyhlásil Bojčenko, ktorý poďakoval ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a medzinárodným finančným organizáciám za ich neustálu pozornosť.

16:00  Zelenskyj nariadil zrušiť povolenia na pohyb pre brancov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal pokyn hlavnému veliteľovi ukrajinských ozbrojených síl Valerijovi Zalužnému, aby zrušil povinnosť získavania povolení pre brancov na presun medzi regiónmi Ukrajiny. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Zelenskyj nariadil zrušiť túto procedúru prijatú generálnym štábom ukrajinských ozbrojených síl, aby zostala zachovaná obranyschopnosti krajiny. Generálny štáb v utorok oznámil, že vypracoval postup pre udeľovanie povolení na opustenie miesta bydliska týkajúci sa občanov Ukrajiny, ktorých počas stanného práva môžu povolať do boja.

Podľa tohto postupu si mali branci plánujúci vycestovať mimo svojich okresov a regiónov pýtať povolenie na odchod od svojich územných náborových stredísk. Prezident Zelenskyj bol rozhorčený, že takéto rozhodnutie bolo prijaté bez neho a okamžite nariadil zrušenie takýchto povolení.

SITA/AP Photo/Andrii Marienko

15:00 Armáda pokračuje v bojoch v Donbase a spôsobuje Rusku značné straty

Ukrajinská armáda kladie tvrdý odpor ruským silám snažiacim sa o postup v Donbase na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na regionálneho šéfa vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja, ktorý uviedol, že Ukrajinci spôsobujú ruským jednotkám značné straty.

„Zadržiavame nepriateľa na hranici Luhanskej a Doneckej oblasti. Okupanti utrpeli značné straty, ako sami priznávajú. Rusi dostávajú každý deň rozkaz postúpiť ďalej, ale nie vždy ho splnia, pretože personálne straty sú veľmi výrazné,“ povedal Hajdaj.

Tvrdí, že počas samotného útoku na Lysyčansk nepriateľ prišiel o tisíce mŕtvych a zranených. „Áno, majú viac síl a prostriedkov, ale ukrajinská armáda je lepšie pripravená a motivovaná,“ dodal Hajdaj.

Ruské ministerstvo obrany pravidelne neinformuje o počte mŕtvych a zranených. CNN preto nemohla nezávisle overiť Hajdajove tvrdenia o ruských obetiach. Nezávislí analytici a pozorovatelia, vrátane niektorých proruských blogerov, však kritizovali snahu Moskvy dobyť mesto Lysyčansk a tvrdia, že to bolo príliš nákladné.

Hajdaj zároveň vyzval na dodatočné dodávky západných zbraní. Tie podľa neho prispejú k rovnováhe na bojisku. „Keď bude viac zbraní s dlhým doletom, vyrovná sa to personálnej výhode nepriateľa,“ poznamenal.

12:30 Ruské ostreľovanie si za 24 hodín vyžiadalo najmenej sedem mŕtvych

Ruské ostreľovanie si na Ukrajine za ostatných 24 hodín vyžiadalo najmenej sedem mŕtvych ľudí. Ďalších 25 utrpelo zranenia. Úrad ukrajinského prezidenta informoval, že ruské sily ostreľovali mestá a obce na juhovýchode Ukrajiny a najviac obetí je v Doneckej oblasti, kde Rusko v posledných dňoch posilnilo ofenzívu.

Gubernátor Pavlo Kyrylenko na platforme Telegram uviedol, že dvaja ľudia zomreli v meste Avdijivka a po jednom mŕtvom civilistovi hlásia zo Slovianska, Krasnohorivky a Kurachova. „Každý zločin bude potrestaný,“ napísal.

10:00 Ukrajinská armáda údajne odrazila ruský útok pri Lysyčansku

Ukrajinská armáda v stredu uviedla, že sa jej podarilo odraziť ruský útok neďaleko východoukrajinského mesta Lysyčansk, pričom spôsobila Rusom veľké straty. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ruský útok sa podľa generálneho štábu ukrajinskej armády odohral v okolí obcí Verchokamianske, Bilohorivka a Hryhorivka, ktoré sa nachádzajú na území Doneckej oblasti, približne desať až 15 kilometrov od mesta Lysyčansk ležiaceho pri hraniciach susednej Luhanskej oblasti.

Ukrajinskí vojaci podľa generálneho štábu nočný útok odrazili a "spôsobili nepriateľovi značné straty". Ďalší ruský pokus o prielom sa údajne podarilo prekaziť aj o niečo južnejšie v oblasti Bachmutu. Tieto tvrdenia však podľa DPA nebolo možné nezávisle overiť.

Mesta Lysyčansk sa počas uplynulého víkendu zmocnili ruské sily, keď sa z neho po týždňoch bojov stiahli ukrajinskí vojaci, podobne ako predtým zo susedného Severodonecka.

Ukrajinskí obrancovia sa následne stiahli z Luhanskej oblasti, ktorá je už takmer úplne okupovaná ruskými vojskami, na lepšie opevnené pozície, aby zabránili ich ďalšiemu postupu na dôležité priemyselné centrá Kramatorsk a Sloviansk v Doneckej oblasti. Ukrajinská obranná línia sa teraz tiahne popri mestách Siversk, Soledar a Bachmut.

Podľa pondelkového vyjadrenia britského ministerstva obrany sa ruské sily momentálne nachádzajú zhruba 16 kilometrov severne od Slovianska. Práve boj o Sloviansk by mal byť ďalšou kľúčovou bitkou v rámci prebiehajúcej ruskej ofenzívy v Donbase, uviedol na Twitteri britský rezort obrany s odvolaním sa na správy tajných služieb.

Ukrajinské úrady preto vyzývajú civilistov, aby sa urýchlene evakuovali zo Slovianska. Mesto bolo už v uplynulých dňoch vystavené masívnemu ostreľovaniu ruských síl; pri utorkovom útoku na miestne trhovisko zahynuli najmenej dvaja ľudia a sedem ďalších utrpelo zranenia.

7:40 Urajinské úrady vyzývajú civilistov v meste Sloviansk, aby sa rýchlo evakuovali

Ukrajinské úrady vyzývajú civilistov, aby sa urýchlene evakuovali z mesta Sloviansk, ku ktorému sa presúvajú ruské jednotky snažiace sa ovládnuť celý Donbas na východe Ukrajiny. V stredu o tom informovala agentúra AFP.

Sloviansk bol v posledných dňoch vystavený masívnemu ruskému ostreľovaniu, pričom v utorok pri útoku na trhovisku zahynuli najmenej dvaja ľudia a sedem ďalších utrpelo zranenia.

Pavlo Kyrylenko - gubernátor Doneckej oblasti, do ktorej patrí aj Sloviansk, - v rozhovore pre ukrajinské médiá zdôraznil, že "najdôležitejšou radou je evakuácia".

Vysvetlil, že "tento týždeň nebolo dňa bez ostreľovania". Dodal, že mesto je teraz v dosahu ruských rakiet, pričom ruské jednotky ho ostreľujú chaoticky. Útoky sú zamerané "na likvidáciu miestneho obyvateľstva," povedal.

Kyrylenko tiež informoval o ostreľovaní naprieč "celou frontovou líniou" v Donbase, na ktorý Rusko preorientovalo svoje úsilie po tom, čo sa po tvrdom odpore Ukrajiny vzdalo svojho pôvodného cieľa dobyť Kyjev.

Donbas sa skladá z Luhanskej oblasti, ktorú ruské jednotky takmer úplne dobyli, a Doneckej oblasti na jeho juhozápade, kde sa sústreďuje útok ruskej armády.

Nedeľný pád mesta Lysyčansk, ku ktorému došlo týždeň po ústupe ukrajinskej armády zo susedného mesta Severodoneck, uvoľnil ruským jednotkám postup na Kramatorsk a Sloviansk, vysvetlila AFP.

SITA/AP Photo/Efrem Lukatsky

Správy z predchádzajúceho dňa 5.7.2022:

20:01 Kyjev požiadal o členstvo v OECD

Ukrajina v utorok požiadala o členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Na Telegrame o tom informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. „Je symbolické, že sa tak stalo počas diskusie o praktickej implementácii plánu obnovy Ukrajiny v rámci konferencie v Lugane,“ poznamenal Šmyhaľ.

Ukrajinský premiér podotkol, že Ukrajina zdieľa všetky ciele a hodnoty OECD a bude sa usilovať o to, aby sa čo najskôr stala jej súčasťou. „Členstvo v OECD je jedným zo základných kameňov úspešného oživenia a rozvoja Ukrajiny. Žiadosť našej krajiny o vstup do organizácie som odovzdal generálnemu tajomníkovi Mathiasovi Cormannovi,“ dodal Šmyhaľ.

18:55 Rusko vo vojne dosiaľ prišlo o 115-tisíc vojakov, tvrdí Zelenského poradca

Ruská armáda prišla od začiatku invázie na Ukrajine približne o 115-tisíc vojakov. Toto číslo zahŕňa obete i zranených. Referuje o tom web rbc.ua s odvolaním sa na Mychajla Podoľaka, poradcu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Straty ruskej armády za 132 dní vojny predstavujú až 115-tisíc zabitých a zranených. Armádne jednotky stratili 36-tisíc a súkromné vojenské skupiny 12-tisíc vojakov. Ostatní sú zranení. Z vojenských jednotiek, ktoré dobyli takzvanú Luhanskú ľudovú republiku, zostalo nažive iba 25 až 35 percent,“ uviedol Podoľak.

AP Photo/Efrem Lukatsky, File/SITA

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl na Facebooku uviedol, že počet padlých Rusov z radov ruskej armády počas ostatných 24 hodín stúpol o 150 na celkovo 36 350 mŕtvych. Ďalší poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč poznamenal, že iba v bitkách o Sjevjerodoneck a Lysyčansk prišla ruská armáda o asi 7-tisíc vojakov.

16:39 Sloviansk intenzívne ostreľujú Rusi, zasiahli aj trhovisko

Ruské sily intenzívne ostreľujú východoukrajinské mesto Sloviansk, oznámil v utorok Vadym Ľach, starosta tohto mesta, ktoré sa momentálne stáva ďalším cieľom Moskvy v rámci jej postupu v Donbase. Informuje o tom agentúra AFP.

„Sloviansk! Masívne ostreľovanie tohto mesta. V centre, na severe. Všetci sa ukryte,“ napísal Ľach v príspevku na Facebooku.

Agentúra Reuters medzičasom s odvolaním sa na vyjadrenie tamojšej polície informovala, že ruské sily zasiahli v utorok v Sloviansku trhovisko, pričom usmrtili jednu ženu a zranili prinajmenšom tri ďalšie osoby.

Spravodajca Reuters na mieste opísal, ako stúpal z miestneho obchodu s autodielmi žltý oblak a plamene zachvátili aj viacero stánkov na zmienenom trhovisku. Akú muníciu ruské sily pri útoku použili, nebolo bezprostredne zrejmé.

15:12 Moskva údajne pripravuje na august referendá v Doneckej a Luhanskej oblasti

Administratíva ruského prezidenta Vladimira Putina chce, aby boli ruské sily na východe Ukrajiny do augusta pripravené usporiadať protizákonné referendá. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na ruský Kommersant.

Podľa spomenutého zdroja „na území Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky trvajú predbežné prípravy na referendum a podľa základného scenára sa počíta s ich súbežným konaním“.

Podľa ukrajinskej rozviedky Rusko pracuje na niekoľkých scenároch pre dočasne okupované územia Ukrajiny - od anexie až po vytvorenie kvázi republík.

12:46 Švédsko bude podporovať politiku otvorených dverí NATO

Švédsko bude podporovať politiku otvorených dverí Severoatlantickej aliancie (NATO), uviedla premiérka Magdalena Anderssonová v pondelok počas návštevy Kyjeva. Informovala o tom televízia CNN.

Tzv. politika otvorených dverí NATO je založená na článku 10 Severoatlantickej zmluvy, podľa ktorého rozhodnutie o pozvaní krajiny na vstup do Aliancie musia prijať všetky členské štáty tejto organizácie.

„Keď sa staneme členom, budeme podporovať politiku otvorených dverí NATO,“ povedala Anderssonová na tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Švédsko a Fínsko ukončili v pondelok v sídle NATO v Bruseli prístupové rozhovory, ako sa na tom minulý týždeň na summite v Madride dohodli lídri členských štátov, uviedla Aliancia v oznámení. Obe krajiny podľa neho oficiálne potvrdili vôľu a schopnosť splniť politické, právne a vojenské záväzky a povinnosti členstva v NATO.

Prístupové protokoly s Fínskom a Švédskom podpíšu spojenci tento utorok. Následne ich musí ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska, čo môže trvať šesť až osem mesiacov

10:17 Ruské rakety zasiahli Mykolajiv i Dnipropetrovskú oblasť, na juhu Ukrajinci zničili ruské vybavenie

Ruské rakety zasiahli v utorok ráno prístavné mesto Mykolajiv. Podľa starostu Oleksandra Senkevyča na mieste pracujú záchranári, zdravotníci i pracovníci komunálnych služieb. Momentálne neevidujú žiadne obete.

Guvernér Dnipropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko na Telegrame informoval, že v noci na utorok Rusko zaútočilo na región siedmimi raketami. Ukrajinským silám sa podarilo zostreliť šesť z nich, no zvyšná zasiahla obytnú oblasť v meste Pokrovsk a poškodila niekoľko domov. Ani odtiaľ zatiaľ nehlásili žiadne obete.

V Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny však utrpeli zranenia štyria ľudia. Ako na Telegrame uviedol gubernátor oblasti Dmytro Žyvyckij, udialo sa tak v dedine Esman, kde raketa zasiahla tamojšiu školu. Dve osoby utrpeli zranenia aj neďaleko mesta Bilopillja.

Na juhu ukrajinské jednotky informovali, že zničili ruský tank, raketomet, húfnicu, osem vojenských vozidiel a dva ruské muničné sklady. Rusko tam počas najnovšej ukrajinskej protiofenzívy prišlo o najmenej 30 vojakov.

8:36 S obnovou Ukrajiny nemožno čakať na koniec vojny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondelok na to, aby sa s obnovou zničenej infraštruktúry jeho krajiny nečakalo na koniec ruskej invázie. Mnohé je potrebné urobiť bezodkladne, zdôraznil v pravidelnom večernom videopríhovore. Informovala o tom agentúra DPA.

Zelenskyj poukázal na to, že v oblastiach, ktoré po obsadení ruskými jednotkami znovu ovládli ukrajinské sily, boli zničené desaťtisíce domov. Je tiež potrebné už teraz začať prípravy na zimu, okrem iného z hľadiska zaistenia bezpečného zásobovania energiami.

7:43 Ukrajina rokuje o bezpečnosti vývozu obilnín s Tureckom a OSN

Ukrajina vedie rozhovory s Tureckom a Organizáciou Spojených národov (OSN) o zárukách týkajúcich sa vývozu obilnín z ukrajinských prístavov, uviedol v pondelok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR o tom informuje na základe správy denníka The Guardian.

„V súčasnosti prebiehajú rozhovory s Tureckom a OSN a našimi zástupcami, ktorí sú zodpovední za bezpečnosť obilia opúšťajúceho naše prístavy,“„“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou, ktorá v pondelok navštívila Ukrajinu.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite