Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Nové tanky z NATO budú železná päsť proti ruskej obrane, vyhlásil Reznikov

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Nové tanky z NATO budú železná päsť proti ruskej obrane, vyhlásil Reznikov SITA/AP Photo/Martin Meissner

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • nemecká vláda povolila vývoz tankov Leopard 1 na Ukrajinu
  • na pomoc pri odmínovaní dostane Ukrajina 25 miliónov eur
  • okupanti deportovali do Ruska viac ako 14-tisíc ukrajinských detí
  • von der Leyenová pricestovala do Kyjeva
  • Rusko by mohlo začať veľkú ofenzívu 24. februára

8:45 Nové tanky z NATO budú železná päsť proti ruskej obrane, vyhlásil Reznikov

Ukrajinský minister obrany je optimistický o dopade nových tankov od spojencov v NATO. „Nová tanková koalícia s hlavnými tankmi krajín NATO. Potrebujeme to pre protiofenzívu, použijeme to ako železnú päsť na prerazenie ich obranných pozícií,“ povedal Oleksij Rezinkov na tlačovom brífingu s jeho poľským rezortným kolegom. Ako tiež podľa spravodajského portálu Sky News uviedol, západné dodávky 155-milimetrového delostrelectva sú životne dôležité pre Ukrajinu, aby odrazila ruské útoky na juhu a východe.

Poľský minister obrany Mariusz Błaszczak, ktorý na rokovania s Reznikovom pricestoval do Kyjiva, povedal, že Varšava pomáha trénovať ukrajinských vojakov na používanie západných tankov a dokončenie výcviku je otázkou „týždňov, nie dní alebo mesiacov“.

Západ v januári sľúbil Kyjivu dodávky hlavných bojových tankov, aby sa mohol lepšie brániť proti ruskej agresii, keďže Moskva vynakladá obrovské úsilie na dosiahnutie pokroku na východe Ukrajiny.

Informácie z predchádzajúceho dňa (3.2.2023):

19:10 USA oznámili ďalšiu zásielku zbraní a streliva pre Ukrajinu

Spojené štáty v piatok oznámili novú zásielku zbraní a munície pre Ukrajinu v hodnote 2,2 miliardy dolárov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Dodávka zahŕňa ďalšie strely pre salvové raketomety HIMARS, ďalšie systémy protivzdušnej obrany a obrnené vozidlá, uviedlo americké ministerstvo obrany (Pentagón).

Hovorca Pentagónu Pat Ryder oznámil, že súčasťou novej zásielky sú aj nové vysoko presné bomby s raketovým motorom (GLSDB) odpaľované z pozemných zariadení. Tie dokážu zasiahnuť cieľ do vzdialenosti až 150 kilometrov a ohroziť tak ruské pozície ďaleko za frontovou líniou, píše AFP.

„Umožní im to vykonávať operácie na obranu svojej krajiny a opätovné dobytie svojho zvrchovaného územia,“ povedal Ryder s tým, že nevie, ako Ukrajina plánuje použiť tieto zbrane.

18:40 Predstavitelia EÚ odsúdili ruskú agresiu a ocenili integračné úsilie Ukrajiny

Účastníci piatkového samitu EÚ a Ukrajiny rázne odsúdili ruskú agresiu, ocenili úsilie Ukrajiny v oblasti integrácie a vyjadrili tejto krajine podporu. TASR o tom informuje na základe vyhlásenia zverejneného na oficiálnej webovej stránke Európskej rady.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady Charles Michel a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokovali v piatok v Kyjeve. Hlavnou témou bolo úsilie Ukrajiny o členstvo v EÚ.

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

„Máme spoločné hodnoty demokracie, právneho štátu, rešpektovania medzinárodného práva a ľudských práv,“ uviedli účastníci vo vyhlásení a dodali, že „budúcnosť Ukrajiny a jej občanov je v EÚ“.

„Asociačná dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou bola a bude nenahraditeľná na uľahčenie a podporu ďalšej integrácie Ukrajiny do EÚ,“ uviedli. Únia túto integráciu podporuje a o ďalších krokoch rozhodne, keď Ukrajina splní všetky podmienky špecifikované v príslušnej analýze Európskej komisie.

Ukrajina podľa predstaviteľov EÚ zdôraznila svoje odhodlanie splniť potrebné požiadavky s cieľom začať prístupové rokovania čo najskôr.

Stupňujúca sa ruská vojna podľa účastníkov samitu predstavuje porušenie medzinárodného práva vrátane zásad Charty OSN. "Odsudzujeme systematické používanie striel a dronov na útoky na civilistov a civilné objekty a infraštruktúru na Ukrajine zo strany Ruska," uviedli a odmietli i pokus o nezákonnú anexiu ukrajinských oblastí Ruskom.

EÚ takisto ocenila odvahu a odhodlanie ukrajinských vojakov a ich vedenia v boji za zvrchovanosť, územnú celistvosť a slobodu Ukrajiny.

Účastníci podľa svojich vyjadrení rokovali aj o tom, ako zvýšiť kolektívny nátlak na Rusko, aby ukončilo svoju vojnu a stiahlo svojich vojakov. „EÚ bude podporovať Ukrajinu a Ukrajincov voči pokračujúcej ruskej vojne tak dlho, ako bude potrebné,“ uviedli.

18:00 Zelenskyj: Ukrajina potrebuje urýchlené dodávky zbraní

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok povedal, že jeho armáda bude schopná udržať si svoje pozície v Donbase a získať naspäť územie v prípade, ak podporovatelia Ukrajiny zo Západu zrýchlia dodávky zbraní. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Ukrajinské sily sa podľa prezidenta v prípade, ak sa dodávky zbraní zrýchlia, nebudú musieť stiahnuť z mesta Bachmut a začnú získavať naspäť Donbas, ktorý je okupovaný od roku 2014.

„Nikto v Bachmute sa nevzdá. Budeme bojovať tak dlho, ako budeme schopní,“ povedal Zelenskyj. „Bachmut považujeme za svoju pevnosť,“ uviedol ukrajinský prezident pre médiá po skončení samitu s predstaviteľmi EÚ v Kyjeve.

Tí v spoločnom vyhlásení rázne odsúdili ruskú agresiu, ocenili úsilie Ukrajiny v oblasti integrácie a vyjadrili tejto krajine podporu.

17:00 Počet ruských lodí schopných odpáliť strely v Čiernom mori sa zvýšil

V Čiernom mori sa zvýšil počet ruských lodí schopných odpálenia striel na ukrajinské územie. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na južné velenie ukrajinskej armády. To na sociálnej sieti Facebook napísalo, že z 10 lodí sú dve nosiče striel Kalibr. „Celková salva rakiet môže byť 16,“ uvádza velenie s tým, že s posilnenými nepriateľskými prieskumnými dronmi, je jasné, že sú to prípravy na raketové útoky.

„Nie je vylúčený masívny raketový útok s použitím lietadiel. Neignorujte varovné signály náletu, buďte ostražití a pozorní,“ upozornila ukrajinská armáda.

CNN pripomína, že tieto informácie nevedelo nezávisle overiť.

15:20 Na pomoc pri odmínovaní dostane Ukrajina 25 miliónov eur

Európska únia (EÚ) podporí Ukrajinu pri jej úsilí o odmínovanie jej oslobodených území, ktoré dočasne okupovali ruské ozbrojené sily. Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredseda Európskej komisie Josep Borrell v piatok na okraji samitu EÚ - Ukrajina oznámil, že na to vyčlenia do 25 miliónov eur. V tlačovej správe na svojej webstránke o tom informuje Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS).

Zmienené zdroje budú zahŕňať základné vybavenie pre ukrajinských štátnych operátorov odstraňovania mín a podporu kapacity ukrajinských orgánov efektívne riadiť národný sektor odstraňovania mín.

Míny a výbušniny predstavujú nebezpečenstvo dlho po tom, čo boli ruské sily nútené ustúpiť. Ohrozujú vracajúce sa civilné obyvateľstvo a oživenie hospodárskej činnosti, najmä v sektore dopravy a poľnohospodárstva, preto je odmínovanie dôležité, pripomína EEAS.

14:00 Okupanti deportovali do Ruska viac ako 14-tisíc ukrajinských detí, tvrdí OBSE

Ruské sily deportovali do Ruskej federácie viac ako 14-tisíc detí z okupovaných ukrajinských území. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

„Ruské úrady sa predovšetkým snažia eliminovať všetky prejavy ukrajinskej národnej identity a premeniť všetkých Ukrajincov na lojálnych poddaných ruského impéria,“ vyhlásil americký veľvyslanec Michael Carpenter.

Zdôraznil tiež, že Spojené štáty budú naďalej spolupracovať s medzinárodnými partnermi a Ukrajinou s cieľom postaviť pred súd tých, ktorí spáchali zločiny na území Ukrajiny.

12:30 Nemecká vláda povolila vývoz tankov Leopard 1 na Ukrajinu

Nemecká vláda schválila export starších tankov typu Leopard 1 na Ukrajinu. V piatok to bez udania ďalších podrobností potvrdil hovorca vlády v Berlíne Steffen Hebestreit. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Môžem potvrdiť..., že boli vydané oprávnenia na export (Leopardov 1),“ uviedol hovorca na pravidelnom tlačovom brífingu. Odmietol však poskytnúť ďalšie detaily. „Momentálne k tomu nechcem povedať nič viac - skonkretizuje sa to v najbližších dňoch a týždňoch,“ povedal v reakcii na predchádzajúce neoficiálne správy nemeckých médií. 

Povolenie sa podľa hovorcu týka tankov typu Leopard 1 zo skladov nemeckých zbrojárskych firiem. 

10:50 Nemecko chce Ukrajine údajne dodať aj tanky Leopard 1; nemá však pre ne muníciu

Nemecká vláda chce údajne poskytnúť Ukrajine aj staršie tanky Leopard 1, avšak momentálne má problémy so zaobstaraním potrebnej munície. S odvolaním sa na vládne kruhy o tom v piatok informoval denník Die Süddeutsche Zeitung.

Vláda v Berlíne podľa uvedených zdrojov schválila dodávku starších tankov typu Leopard 1 zo zásob zbrojárskeho priemyslu. Dodávky by sa mohli zrealizovať, keď budú tieto tanky opravené a pripravené na použitie. Problémom je však chýbajúca munícia kalibru 105 mm.

Brazília má síce veľké zásoby tejto munície, keďže v minulosti získala od Nemecka približne 250 tankov Leopard. Avšak vláda brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu ju poskytnúť odmieta.

Takisto je proti dodaniu streliva pre nemecké protilietadlové systémy Gepard. Nemecko požiadalo Brazíliu o 300-tisíc nábojov pre gepardy ešte vlani v apríli, teda krátko po vypuknutí ruskej invázie. 

10:35 Ruské orgány na Kryme znárodnili nehnuteľnosti Jaceňuka či Kolomojského

Ruskom dosadené orgány na ukrajinskom polostrove Krym v piatok oznámili, že znárodnili približne 500 nehnuteľností patriacich popredným ukrajinským politikom a významným podnikateľom. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry Reuters.

Predseda Verchovnej rady Krymu Vladimir Konstantinov na platforme Telegram oznámil, že toto nariadenie je zamerané na "komplicov kyjevského režimu". 

Vláda takzvanej Krymskej republiky na svojej webovej stránke informovala, že sa to týka okrem iných bývalého ukrajinského premiéra Arsenija Jaceňuka a oligarchov Ihora Kolomojského, Rinata Achmetova či Serhija Tarutu. Krymské orgány im zhabali banky a turistické či športové zariadenia.

10:10 V deň samitu európskych lídrov so Zelenským hlásia v Kyjeve letecký poplach

V Kyjeve sa piatok rozozneli sirény upozorňujúce na letecký útok, zatiaľ čo by sa mal v meste konať samit lídrov Európskej únie (EÚ) s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Kyjev v piatok hostí 24. Samit EÚ-Ukrajina, prvý od začiatku ruskej agresie a tiež odvtedy, ako Únia udelila Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. Predstavitelia európskeho bloku a Ukrajiny by mali rokovať o ceste Ukrajiny do Európy a prístupovom procese, reakcii EÚ na útočnú vojnu Ruska proti Ukrajine, iniciatívach Ukrajiny za spravodlivý mier a vyvodenie zodpovednosti, spolupráci v otázkach rekonštrukcie a pomoci a v oblastiach energetiky a prepojenosti a tiež globálnej potravinovej bezpečnosti. Na záver samitu by mali vydať spoločné vyhlásenie.

Informácie z predchádzajúceho dňa (2.2.2023):

21:00 Európska únia poskytne Ukrajine ďaľšiu pomoc v hodnote 450 miliónov eur

Ú poskytla Ukrajine od začiatku vojny okolo 50 miliárd eur. EK tiež pracuje na uvoľnení jednej miliardy eur na rýchle oživenie ukrajinskej ekonomiky.

„Ukrajinu budeme podporovať tak dlho, ako to bude potrebné. A budeme pokračovať v uvaľovaní sankcií na Rusko, kým neprestane s agresiou. Ukrajina sa môže spoľahnúť na to, že Európa pomôže s obnovou a vybudovaním odolnejšej krajiny, ktorá vykročila k členstvu v EÚ,“ vyhlásila Von der Leyenová.

Z nového finančného balíka pôjde 145 miliónov na humanitárnu pomoc a 305 miliónov na  obnovu infraštruktúry, zvýšenie odolnosti Ukrajiny a podporu reforiem. Rozšíri sa tiež energetická spolupráca s cieľom znižovať závislosť od dovozu fosílnych palív, najmä ruského plynu. Viac v článku tu.

17:00 Bývalý ruský dôstojník prehovoril o mučení Ukrajincov

Bývalý ruký dôstojník v rozhovore pre BBC opísal brutálne vypočúvanie, mučenie, vyhrážky znásilnením a popravy Ukrajincov. Konstantin Jefremov, najvyššie postavený príslušník ruskej armády, ktorý dosiaľ otvorene prehovoril, v exkluzívnom rozhovore okrem iného povedal, že pre Rusko je teraz zradca a dezertér.

Na jednom mieste na južnej Ukrajine podľa neho „vypočúvanie a mučenie trvalo asi týždeň. Každý deň, v noci, niekedy dvakrát denne“.

Jefremov sa vraj niekoľkokrát pokúsil odísť z armády a nakoniec ho vyhodili, pretože sa odmietal vrátiť na Ukrajinu. Momentálne je na úteku z Ruska.

BBC na základe fotografií a armádnych dokumentov, ktoré im Jefremov poskytol, overila, že bol na Ukrajine v počiatočných fázach vojny - v Zaporižžskej oblasti, vrátane mesta Melitopoľ.

Bývalý dôstojník, ktorého na Ukrajinu nasadili vlani, pre BBC opísal zločiny, ktorých tam bol svedkom, vrátane mučenia a nevhodného zaobchádzania s ukrajinskými väzňami, rabovania a brutálnych výsluchov, počas ktorých sa mužom vyhrážali zastrelením či znásilnením.

Už pred deviatimi rokmi pritom podľa vlastných slov prišiel na Krym. Velil odmínovacej jednotke 42. motostreleckej divízie, ktorá zvyčajne pôsobila v Čečensku. Ako povedal, poslali ich tam v rámci „vojenských cvičení“. „V tom čase si nikto nemyslel, že bude vojna. Všetci si mysleli, že je to len cvičenie. Som si istý, že ani vyšší dôstojníci to nevedeli,“ opísal, pričom tvrdil, že sa nepodieľal na ruskej anexii Krymu ani bojoch na východe Ukrajiny, keď tam v Donbase pred deviatimi rokmi vypukla vojna.

Tri dni po začiatku invázie, 27. februára ho spolu s jeho mužmi poslali z okupovaného Krymu na sever, pričom smerovali do Melitopoľa.

Nasledujúcich desať dní strávili na leteckej základni, ktorú už predtým obsadili ruské jednotky. Tam podľa vlastných slov videl, ako ruskí vojaci vyrabovali všetko, čo mohli - vedrá, sekery, bicykle, jeden si dokonca vzal kosačku na trávu.

V apríli ich prevelili na stráženie „logistického centra“ v meste Bilmak, severovýchodne od Melitopoľa. Tam bol podľa vlastných slov svedkom vypočúvania a zlého zaobchádzania s ukrajinskými väzňami.

BBC nedokázalo nezávisle overiť konkrétne tvrdenia Konstantina Jefremova, no sú konzistentné s ďalšími tvrdeniami o mučení ukrajinských väzňov.

Ruské ministerstvo obrany na žiadosti o odpoveď hneď nereagovalo.

14:45  Do prevádzky vrátili opravené energetické jednotky zničené ostreľovaním

Ukrajina opravila a opätovne uviedla do prevádzky niekoľko energetických jednotiek tepelných elektrární, ktoré sa poškodili počas ruských raketových útokov. Podľa štvrtkového vyhlásenia ukrajinského ministerstva energetiky to zmierni výpadky elektriny v krajine. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobili, že na veľkých častiach územia štátu sa vyskytli výpadky prúdu a mnohí ľudia boli od elektriny úplne odrezaní. Podľa oficiálnych údajov útoky poškodili približne 40 percent ukrajinskej energetickej siete.

„Očakávaný deficit bude počas večerných hodín (keď elektrinu využíva najviac obyvateľov) dosahovať približne 19 percent z dopytu, “napísalo ministerstvo energetiky na sociálnej sieti Telegram. Dodalo, že na konci januára výpadky dosahovali až 25 percent.

„Najzávažnejšie výpadky elektriny spôsobili boje v (administratívnych) oblastiach Doneckej, Chersonskej a Charkovskej,“ uviedlo ministerstvo, podľa ktorého by problematickú situáciu mohlo zmierniť aj teplejšie počasie.

Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Ukrenerho v samostatnom vyhlásení uviedla, že ukrajinské elektrárne boli dovedna 13-krát terčom ruského ostreľovania a 15-krát útokov dronov. Okrem toho je pod kontrolou ruských jednotiek viac než desať gigawattov elektrickej kapacity. Tie na začiatku invázie obsadili aj najväčšiu európsku atómovú elektráreň pri meste Záporožie.

13:20 EÚ vycvičí ďalších 15.000 ukrajinských vojakov

Európska únia poskytne výcvik ďalším 15.000 ukrajinským vojakom. Celkovo ich tak Asistenčná misia Európskej únie pre Ukrajinu (EUMAM) vycvičí 30.000. Po štvrtkovom stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom to oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, informuje TASR.

Borrell na sociálnej sieti Twitter takisto napísal, že EÚ poskytne Ukrajine 25 miliónov eur na odmínovanie. „Ochrana civilistov a ich živobytia je prioritou,“ vyhlásil vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

SITA/AP Photo/Kateryna Klochko

10:20 Von der Leyenová pricestovala do Kyjeva

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vo štvrtok oznámila, že spolu s tímom eurokomisárov pricestovala do Kyjeva, kde sa bude v piatok konať samit EÚ-Ukrajina. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.        

Podľa AFP šéfku EK sprevádza 15 predstaviteľov EK vrátane šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella. Samotná EK označila návštevu Kyjeva za „silný symbol“ európskej podpory Ukrajine, ktorá čelí „nevyprovokovanej a neodôvodnenej agresii Ruska“. 

SITA/Ukrainian Presidential Press Office via AP

7:50 Ruská raketa zničila obytný dom v Kramatorsku

Ruská raketa v stredu zasiahla a úplne zničila obytnú budovu v centre východoukrajinského mesta Kramatorsk. Z trosiek domu vytiahli už najmenej troch mŕtvych, zatiaľ čo ďalších 20 ľudí utrpelo zranenia, informovala vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinské úrady. 

„Ruskí okupanti zasiahli obytnú budovu v centre mesta raketou a celkom ju zničili, “oznámil v stredu večer na sieti Telegram gubernátor ukrajinskej Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Zároveň varoval, že počet obetí ešte nemusí byť konečný, keďže záchranári stále prehľadávajú trosky zničeného bytového domu. 

Kramatorsk, Ukrajina, 2.2.2023SITA/AP Photo/Yevgen HoncharenkoKramatorsk, Ukrajina, 2.2.2023

Kramatorsk, Ukrajina, 2.2.2023SITA/AP Photo/Yevgen HoncharenkoKramatorsk, Ukrajina, 2.2.2023

7:30 Rusko by mohlo začať veľkú ofenzívu 24. februára

Referuje o tom spravodajský web BBC.

Podľa Reznikova Moskva zhromaždila tisíce vojakov a mohla by „niečo skúsiť“ pri príležitosti výročia začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Reznikov uviedol, že Moskva zmobilizovala na potenciálnu ofenzívu približne 500-tisíc vojakov.

„Oficiálne oznámili 300-tisíc, ale keď vidíme vojakov na hraniciach, podľa našich odhadov je to oveľa viac,“ povedal Reznikov pre francúzsku spravodajskú sieť BFM.

Vyhlásenia Reznikova prichádzajú v čase, keď ukrajinská spravodajská služba tvrdí, že ruský vodca Vladimir Putin nariadil svojim silám, aby do konca jari obsadili Donbas.

SITA/AP Photo/Lewis Joly

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite