Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Najviac bombardovaným mestom na Ukrajine sa stal Charkov

.redakcia .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Najviac bombardovaným mestom na Ukrajine sa stal Charkov AP Photo/Andrii Marienko Charkov, 18.8.2022

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

 • Rusi v Mariupoli chystajú zinscenovaný proces i možný raketový útok, tvrdí ukrajinská rozviedka
 • Zelenskyj nepripúšťa mier, kým sú ruskí vojaci na Ukrajine
 • Erdogan varoval pred hrozbou „nového Černobyľa“
 • Zelenskyj označil návštevu Erdogana na Ukrajine za silný odkaz podpory
 • na Ukrajine zahynulo 44 300 ruských vojakov
 • Rusko verbuje do armády aj väzňov
 • pokračujú požiare a výbuchy munície na ruskej základni na severe Krymského polostrova
 • Enerhoatom viní ruských hackerov z útoku na jeho webstránku
 • cez Krymský most prúdi do Ruska rekordný počet vozidiel
 • výbuchy na Kryme poškodili železničnú trať
 • Rusko nemá potrebu použiť na Ukrajine jadrové zbrane, uviedol Šojgu

19:17 Experti MAAE by Záporožskú elektráreň mohli navštíviť začiatkom septembra

Delegácia z Medzinárodnej agentúry pre jadrovú energiu (MAAE) by mohla byť schopná navštíviť Záporožskú jadrovú elektráreň na Ukrajine začiatkom septembra. Povedal to ruský diplomat Michail Uľjanov. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky spravodajskej stanice CNN.

Hovoriť o podrobnostiach je podľa Uľjanova ešte príliš skoro. „Sú to všetko mimoriadne citlivé záležitosti,“ povedal. Sekretariát MAAE v súčasnosti o organizácii misie v Záporožskej jadrovej elektrárni rokuje. Uľjanov podľa svojich slov o záležitosti komunikuje s generálnym riaditeľom MAAE Rafaelom Grossim.

V spojitosti s termínom misie pripomenul, že predpovede sa nie vždy naplnia. „Podľa mojich pocitov môžeme celkom realisticky hovoriť o prvých dňoch septembra, ak sa opäť nevyskytnú vedľajšie činitele, ktoré nemajú spojitosť s cieľmi,“ povedal diplomat. Uľjanov je stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni.

17:54 Rusi chcú odpojiť Záporožskú jadrovú elektráreň od ukrajinskej siete

Ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom uviedla, že ruskí okupanti chcú „v blízkej budúcnosti“ odpojiť bloky jadrovej elektrárne od ukrajinského energetického systému. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Predstaviteľ ruskej vlády ešte v máji povedal, že Rusko odpojí zariadenie od ukrajinskej siete a začlení ho do ruského energetického systému. Hovorca Enerhoatomu v tom čase pre BBC vyhlásil, že prepojenie elektrárne s Ruskom bude trvať roky.

„Rusi teoreticky môžu postaviť elektrické vedenie, ale bude to trvať dlho. Elektráreň momentálne pracuje v minimálnom režime, ale Kyjev zostáva na jej čele. Všetky elektrické vedenia kontroluje Ukrajina. Ruské vyhlásenie je zbožné prianie,“ povedal vtedy Leonid Olijnyk. Pred vojnou vyrábala Zaporižžská jadrová elektráreň 20 % elektriny na Ukrajine. Naďalej ju riadia ukrajinskí pracovníci, ale je pod kontrolou Ruska.

16:57 Polovica stíhačiek Čiernomorskej flotily je údajne neschopná prevádzky

Výbuchy na leteckej základni na Kryme vyradili z prevádzky viac ako polovicu stíhačiek ruskej Čiernomorskej námornej flotily. Informuje o tom spravodajský portál Sky News s odvolaním sa na nemenovaného západného predstaviteľa.

Leteckou základňou Saky pri Novofedorivke na západnom pobreží okupovaného polostrova 9. augusta otriaslo viacero výbuchov. Britská spravodajská služba tiež potvrdila, že veľká časť vzdušných kapacít ruského námorníctva bola poškodená.

15:50 Guterres si pri návšteve Odesy zaželal väčšiu vyťaženosť tamojšieho prístavu a mesto plné života

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres pricestoval v piatok na oficiálnu návštevu ukrajinského prístavného mesta Odesa. Ako referuje web Suspiľne Media, Guterres navštívil tamojší prístav odkiaľ sa v súlade s istanbulskými dohodami vyváža ukrajinské obilie.

AP Photo/Kostiantyn Liberov

Guterres však priznal, že ho nepotešilo, keď zistil, že kapacita odeského prístavu nie je maximálne využitá. „Som smutný, pretože potenciál, ktorý tento prístav a toto mesto má pre vašu krajinu, pre váš región, sa nenapĺňa. Dúfam, že čoskoro sa budeme môcť vrátiť a budeme môcť vidieť, že všetky terminály sú vyťažené a mesto je plné života,“ vyhlásil šéf OSN.

Spolu s ním pricestoval do Odesy i ukrajinský minister infraštruktúry Oleksandr Kubrakov. „Dnes je pripravených na naloženie 10 lodí v troch prístavoch v Odeskej oblasti. Očakávame, že budeme môcť prijať 40 žiadostí o to, aby do prístavu Odesa smerovali ďalšie lode. Takže s radosťou môžem oznámiť, že iniciatíva funguje,“ povedal minister.

14:22 Bilancia útokov na ubytovne v Charkove je najmenej 19 mŕtvych a 44 zranených

Najmenej 19 osôb vrátane jedného dieťaťa zahynulo pri ruských raketových útokoch na dve ubytovne v ukrajinskom Charkove v noci na štvrtok. Pod troskami by sa mohli v týchto chvíľach nachádzať ešte dve osoby. Zranenia utrpelo celkovo 44 ľudí, informuje TASR podľa piatkovej správy webu britského denníka The Guardian. Ten sa odvoláva na ukrajinské noviny The Kyiv Independent a šéfa charkovskej oblastnej polície Volodymyra Tymoška.

AP Photo/Andrii Marienko

Ako ďalej píše The Guardian, americký Inštitút pre výskum vojny vyšiel v piatok so správou, že ruské jednotky na Ukrajine vo štvrtok po prvýkrát od 6. júla neoznámili územné zisky.

13:21  Rusi v Mariupoli chystajú zinscenovaný proces i možný raketový útok, tvrdí ukrajinská rozviedka

Ruské sily plánujú 24. augusta v Deň nezávislosti Ukrajiny „predstaviť proces“ s obrancami Azovstaľu v okupovanom juhoukrajinskom meste Mariupoľ. Hlavné spravodajské riaditeľstvo ministerstva obrany (GUR) na Telegrame uviedlo, že Rusko by mohlo uskutočniť raketový útok na miesto počas falošného súdneho procesu a pokúsiť sa zvaliť vinu na Ukrajinu.

Okupanti podľa GUR na tento účel urgentne prerábajú zachované priestory mariupoľskej filharmónie. Na javisku inštalujú železné klietky, v ktorých budú držať zajatých ukrajinských vojakov. Aby Rusi tejto akcii dodali zdanie „legitímnosti“, pripravujú na vystúpenie špeciálne vyškolených „svedkov“ a plánujú pozvať zástupcov ruských „médií“.

11:51 Rusko odmietlo výzvy na demilitarizáciu Zaporižžskej jadrovej elektrárne

Rusko odmietlo výzvy na úplnú demilitarizáciu oblasti v okolí Zaporižžskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny. „Ich realizácia spôsobí, že elektráreň bude ešte viac zraniteľná,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa informačného a tlačového oddelenia ruského rezortu zahraničia Ivan Nečajev. Informuje o tom portál bbc.com.

Výzvy na demilitarizáciu okolia elektrárne, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe, prichádzajú v čase rastúcich obáv o jej bezpečnosť, keďže ukrajinská a ruská strana sa navzájom obviňujú z bombardovania oblasti. Elektráreň, ktorá je pod kontrolou ruských síl od marca, prevádzkuje ukrajinský personál.

Napriek obavám je však táto elektráreň podstatne bezpečnejšia ako černobyľská. Reaktor je v stavbe z betónu zosilneného oceľou, ktorá dokáže „odolať extrémnym vonkajším udalostiam, spôsobeným prírodou alebo ľuďmi, napríklad nárazu lietadla alebo explózii“, uviedli experti v marci pre BBC.

10:29 Najviac bombardovaným mestom na Ukrajine sa stal Charkov

Ukrajinské mesto Charkov, ktoré je druhé najväčšie v krajine, sa teraz stalo najviac bombardovaným mestom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v najnovšej správe o vývoji ruskej vojny na Ukrajine. Charkov, ktorý sa nachádza približne 15 kilometrov od ruskej prednej línie, trpí v dôsledku toho, že je na dosah väčšiny typov ruského delostrelectva, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom web The Guardian.

AP Photo/Evgeniy Maloletka

„Salvové raketomety spôsobujú devastáciu rozsiahlych častí mesta. Ruské sily pokračujú v uskutočňovaní miestnych útokov a v prieskume bojom proti ukrajinským silám,“ uviedlo britské ministerstvo obrany. „Pravdepodobne sa snažia donútiť Ukrajinu, aby udržiavala významné sily na tomto fronte, s cieľom predísť ich nasadeniu na iných frontoch ako síl na protiofenzívu,“ dodal rezort.

8:59 Estónsko pošle Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc

Estónsko plánuje poslať Ukrajine ďalšiu výzbroj vrátane mínometov a protitankových zbraní. V noci na piatok to oznámila estónska vláda. Táto pobaltská krajina tiež plánuje podporiť britskú iniciatívu, ktorá zahŕňa výcvik ukrajinských vojakov a v spolupráci s Nemeckom darovanie druhej poľnej nemocnice Ukrajine, uviedlo vo vyhlásení estónske ministerstvo obrany.

„Na Ukrajine stále prebiehajú intenzívne boje. Hoci sa na frontovú líniu dostáva čoraz viac zbraní zo Západu, je našou morálnou povinnosťou naďalej Ukrajinu podporovať,“ povedal estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Dodal, že Ukrajinci bojujú za naše spoločné hodnoty a ak sa im dá pomôcť, treba to urobiť.

Estónsko uviedlo, že Ukrajine od začiatku ruskej invázie, ktorá začala 24. februára, už dodalo vojenskú pomoc v hodnote 250 miliónov eur. Jej súčasťou sú okrem iného protitankové míny americkej výroby či protitankové strely Javelin. Tallinn tiež po súhlase nemeckej vlády daroval Ukrajine niekoľko húfnic pochádzajúcich ešte z Nemeckej demokratickej republiky.

7:54 Pri ďalšej ruskej leteckej základni na Kryme došlo k výbuchom

Najmenej štyri explózie boli vo štvrtok zaznamenané v blízkosti dôležitej ruskej leteckej základne na Krymskom polostrove. Pre agentúru Reuters to uviedli tri zdroje. Tamojší proruskí predstavitelia tvrdia, že výbuchy nespôsobili nijaké škody.

Tri nemenované zdroje nachádzajúce sa na Kryme uviedli, že k výbuchom prišlo v blízkosti základne Beľbek ležiacej severne od prístavu Sevastopoľ.        Sevastopoľský gubernátor Michail Razvožajev uviedol, že podľa doposiaľ dostupných informácií zostrelili ruské protilietadlové jednotky ukrajinský dron. „Neboli spôsobené nijaké škody, nikto neutrpel zranenia,“ uviedol Razvožajev na Telegrame.

Ukrajinské médiá tiež zverejnili video, na ktorom je možné vidieť, ako je zrejme raketa vystrelená na nočnú oblohu a následne je počuť najmenej štyri výbuchy. Reuters však upozornil, že dôveryhodnosť nahrávky nedokázal nezávisle overiť.

Ruské vzdušné sily podľa agentúry DPA ostreľovali vo štvrtok aj ciele v okolí krymského mesta Kerč. Toto prístavné mesto je vstupnou bránou ku Krymskému mostu, ktorý spája polostrov s ruskou pevninou. Ukrajinská armáda pritom tento most označila za legitímny vojenský ciel.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite