Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ukrajina ONLINE: Kyjev viní ruské sily zo zabitia vzdávajúcich sa ukrajinských vojakov​

.redakcia .sita .tasr .svet

Sledujte aktuálne informácie o vojne na Ukrajine.

Ukrajina ONLINE: Kyjev viní ruské sily zo zabitia vzdávajúcich sa ukrajinských vojakov​ SITA/Ukrainian Donetsk Regional Prosecutor's Office via AP Pokrovsk, Ukrajina, 30. 11. 2023

aktuálne informácie o situácii na Ukrajine:

  • Rusko prišlo doteraz v bojoch o 332 040 vojakov, informuje Ukrajina
  • Prekonanie pozemnej protivzdušnej obrany je podľa Británie kľúčová výzva pre Ukrajinu aj Rusko
  • Ukrajina oznámila, že počas noci zneškodnila 10 ruských dronov a riadenú strelu
  • Boje sa odohrávajú prevažne na východe v okolí Avdijivky a Bachmutu
  • Olena Zelenská nechce, aby jej manžel znovu kandidoval na prezidenta

19:45 Kyjev viní ruské sily zo zabitia vzdávajúcich sa ukrajinských vojakov

Ukrajinská generálna prokuratúra v nedeľu začala vyšetrovanie údajného zabitia vzdávajúcich sa ukrajinských vojakov ruskými silami po tom, ako sa na sociálnych médiách objavilo video zrejme zobrazujúce, ako dvoch uniformovaných mužov zastrelia z blízka pri vychádzaní z podzemného krytu. Ak by sa to potvrdilo, bol by to vojnový zločin.

Video sa po prvý raz objavilo na populárnom ukrajinskom kanáli DeepState na platforme Telegram, ktorý sa venuje vojne. Zobrazuje vojakov, z ktorých jeden má ruky nad hlavou, ako pod hrozbou zbrane vychádzajú a ľahnú si na zem, než na nich skupina ruských vojakov začne strieľať. Bezprostredne nebolo možné overiť autenticitu videa ani okolnosti jeho vzniku a tiež nie je jasné, kedy sa incident odohral. Tlačový odbor ukrajinskej armády však v online vyhlásení uviedol, že zábery sú pravé.

DeepState v príspevku uvádza, že zábery pochádzajú z frontovej línie pri Avdijivke v Doneckej oblasti, kde sa v ostatných týždňoch odohrávajú intenzívne boje. Generálna prokuratúra v nedeľu uviedla, že incident sa údajne odohral v Pokrovskom okrese, ktorého súčasťou je aj Avdijivka a okolité oblasti.

„Z videa je jasné, že ukrajinskí vojaci podnikajú potrebné kroky, ktoré ukazujú, že sa vzdávajú," vyjadril sa ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec. Na Telegrame incident označil za „ďalší do očí bijúci príklad ruského porušovania medzinárodného humanitárneho práva“.

17:20 Ukrajina oznámila, že Rusko prišlo doteraz v bojoch o 332 040 vojakov

Ukrajina v nedeľu dopoludnia oznámila, že Rusko prišlo od začiatku invázie 24. februára 2022 až doteraz o 332 040 vojakov. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

Podľa údajov ukrajinskej armády, ktoré neboli nezávisle overené, stratilo Rusko za posledných 24 hodín 930 vojakov bojujúcich na Ukrajine.

Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko prišlo celkovo o vyše 10 000 obrnených bojových vozidiel, 8000 delostreleckých zbraní a 5995 dronov.

15:15 Prekonanie pozemnej protivzdušnej obrany je kľúčová výzva pre Ukrajinu aj Rusko, tvrdí Británia

Pre Ukrajinu aj Rusko zostáva jednou z najdôležitejších výzev vo vojne prekonanie pozemných systémov protivzdušnej obrany nepriateľa. V nedeľňajšom spravodajskom hlásení o vojne na Ukrajine, na ktoré sa odvoláva portál Ukrajinská pravda, to uvádza britské ministerstvo obrany.

Rezort poukázal na to, že pre ruské sily je kriticky dôležitý systém protivzdušnej obrany s raketami krátkeho dosahu Tor, ktorý je určený na obranu predných línií pozemných síl a v súčasnosti ho používajú jednotky protivzdušnej obrany ruskej armády. Veliteľské stanovištia tradične chránia systémy Pancir s dlhším dosahom.

Systém protivzdušnej obrany Tor v súčasnosti veľmi aktívne využívajú Rusi na obranu pred ukrajinskými dromi. V skutočnosti tento systém slúži ako predná línia systému protivzdušnej obrany ruských síl na Ukrajine, tvrdí Londýn.

Britské ministerstvo naznačuje, že jedným z kľúčových obmedzení systému protivzdušnej obrany Tor vo vojne je pravdepodobne odolnosť jeho obsluhovačov. „Pri stanovenom počte iba troch pracovníkov pre každý systém je veľmi pravdepodobné, že udržiavanie vysokého stavu pohotovosti počas dlhšieho obdobia bude extrémnou skúškou odolnosti,“ konštatuje.

13:20 Pri rannom ruskom nálete na mesto Cherson zomrel 78-ročný muž

Ukrajina v nedeľu oznámila, že pri rannom ruskom leteckom útoku na južné mesto Cherson zahynul muž. Dodala, že v noci na nedeľu zostrelila desať útočných dronov Šáhid a riadenú strelu, vypálených Ruskom na ukrajinské územie. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. 

Muž vo veku 78 rokov prišiel o život v nedeľu ráno, keď Rusi bombardovali dedinu Sadove, informoval šéf oblastnej vojenskej správy Roman Mročko.

12:30 Ukrajina oznámila, že počas noci zneškodnila 10 ruských dronov a riadenú strelu

Ukrajinské ozbrojené sily oznámili, že v noci na nedeľu zostrelili desať z 12 útočných dronov Šáhid vyslaných Ruskom na niekoľko lokalít na Ukrajine a tiež riadenú strelu Ch-59. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

Rusko od začiatku invázie vo februári 2022 použilo pri útokoch na Ukrajinu stovky samovražedných dronov Šáhid iránskej výroby. 

Drony smerovali na severozápad Ukrajiny, väčšinu z nich armáda zneškodnila v Mykolajivskej oblasti na ukrajinskom juhu, informoval v nedeľu portál britského denníka The Guardian.

10:00 Boje sa odohrávajú prevažne na východe v okolí Avdijivky a Bachmutu

Ukrajinská armáda v sobotu večer oznámila, že poslednom období sa väčšina bojov medzi ukrajinskými a ruskými silami odohráva vo východnej časti krajiny v okolí obcí Avdijivka a Bachmut. TASR správu prevzala v nedeľu z agentúry DPA.

Ukrajina na frontovej línii pri meste Avdijivka v priebehu 24 hodín odrazila 20 ruských útokov. Generálny štáb ukrajinskej armády hlásil 15 útokov v okolí Bachmutu. Obe tieto mestá sa nachádzajú v Doneckej oblasti.

Ukrajinské sily v Chersonskej oblasti na juhu naďalej udržiavajú svoje nové pozície na ľavom brehu rieky Dneper. Ten je prevažne pod kontrolou Ruska; ukrajinským silám sa však v novembri podarilo získať tieto pozície, pripomína DPA.

Situácia na fronte na juhu a východe Ukrajiny je podľa armády naďalej náročná.

Správy z predchádzajúcich dní si môžete prečítať tu.

Ak si predplatíte digitálne predplatné alebo tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite