Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Cichanovská: Rusko podporuje Lukašenka aj naďalej, ale nie veľmi aktívne

.redakcia .svet

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská sa domnieva, že ruské vedenie naďalej podporuje bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ale nie veľmi aktívne.

Cichanovská: Rusko podporuje Lukašenka aj naďalej, ale nie veľmi aktívne AP Photo/Mindaugas Kulbis

v rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita sa Cichanovská na otázku o stratégii Ruska voči Bielorusku vyjadrila, že ruský prezident Vladimir Putin sa zrejme rozhodol vyčkávať. „Zatiaľ stojí bokom a sleduje (situáciu),“ uviedla Cichanovská, ktorá v piatok slávi 38. narodeniny.

Líderka bieloruskej opozície sa súčasne obrátila na „Rusko, ako aj iné krajiny, aby rešpektovali našu (bieloruskú) zvrchovanosť“. Dodala, že „nič z toho, čo sa deje vo vnútri našej krajiny, sa netýka našich susedov. Všetko chceme vyriešiť sami, bez zásahov.“

Vyhlásila tiež, že „nemá zmysel“, aby do Bieloruska vstupovali jednotky cudzích štátov, pretože pokojné protesty sú namierené proti jedinej osobe - dlhoročnému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Samotný Lukašenko však predtým nevylúčil, že v prípade potreby sa obráti na Rusko so žiadosťou o vojenskú pomoc.

Agentúra AFP v piatok pripomenula, že Moskva ponúkla bieloruskému lídrovi vojenskú pomoc, keď Putin koncom augusta oznámil, že Rusko na Lukašenkovu žiadosť vytvorilo záložnú policajnú jednotku.

 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite