keď demokratické inštitúcie – parlament, súdy či verejnoprávne médiá – nie sú dostatočne silné a nezávislé, moc v krajine si uzurpujú autoritári, ktorí ešte viac rozkladajú právny štát.
Podľa neziskovej organizácie Freedom House to vidieť vo východnej Európe, na Balkáne aj v krajinách Strednej Ázie. Tridsať rokov od pádu komunizmu sa tam odohráva „ohromujúci pád demokracie“. Najvýraznejšie bije do očí úpadok demokracie u našich južných susedov.
magyarország je „hybridným režimom“
Pred pätnástimi rokmi bolo Maďarsko jedným z priekopníkov demokracie v regióne. Avšak od roku 2010, keď sa premiérom stal Viktor Orbán a jeho konzervatívno-nacionalistická strana Fidesz získala vo voľbách dvojtretinovú parlamentnú väčšinu, hodnotenie krajiny strmo klesá.
Ešte vlani experti z Freedom House označovali Maďarsko za „čiastočne konsolidovanú demokraciu“, čo je druhá najlepšia známka z päťstupňovej škály, no teraz už nie je ani len v skupine demokracií.
Petr David Josek/AP/SITA4. marec 2020 Praha, Česká republika: Maďarský premiér Viktor Orbán rokoval s lídrami krajín Vyšehradskej štvorky nielen o boji proti koronavírusu, ale aj o imigrácii.
Maďarsko sa stalo prvou členskou krajinou Európskej únie, ktorá sa prepadla do kategórie „hybridných režimov“. Tie sa nachádzajú v šedej zóne niekde medzi demokraciami a čistými autokraciami. Príkladom sú viaceré postsovietske štáty ako Moldavsko či Ukrajina.
Freedom House v správe vyčíta Orbánovmu režimu najmä neustále útoky na právny štát a obchádzanie demokratických inštitúcií, ďalej rozšírenú korupciu či podkopávanie slobody médií.
Nedávno maďarský premiér využil na posilnenie svojich právomocí aj opatrenia v boji proti šíriacemu sa koronavírusu. V čase pandémie sa rozhodol prakticky odstaviť poslancov na vedľajšiu koľaj. Nechal si schváliť zákon, vďaka ktorému môže počas krízy vládnuť prostredníctvom dekrétov a bez účasti parlamentu.
AKO FREEDOM HOUSE ROZDEĽUJE ŠTÁTY:
- konsolidované demokracie (Slovensko či Česko),
- čiastočne konsolidované demokracie (Poľsko),
- prechodné alebo hybridné režimy (Maďarsko),
- čiastočne konsolidované autoritárske režimy (Arménsko)
- a konsolidované autoritárske režimy (Rusko či Bielorusko).
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.