Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Každých 40 sekúnd si niekde na svete jeden človek siahne na život

.redakcia .svet

Každých 40 sekúnd niekde vo svete jeden človek skoncuje s vlastným životom. Preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala na 40-sekundovú akciu prechádzania takému činu 10. októbra, na ktorý pripadá Svetový deň duševného zdravia. Témou tohto svetového dňa v roku 2019 je prevencia samovrážd.

svetový deň duševného zdravia poskytuje príležitosť lepšie spoznať problematiku duševného zdravia a vyvolať vo verejnosti mobilizáciu v danej oblasti.

Každý rok takmer 800 000 ľudí skoncuje so svojím životom, pokračuje WHO, a mnohí ďalší sa o samovraždu pokúsia. Pritom každý taký čin je tragédiou postihujúcou nielen konkrétnu rodinu, ale aj komunitu či celú krajinu. Čin samovraždy nepozná vekové hranice a je druhou najčastejšou príčinou úmrtia ľudí vo vekovej skupine 15 až 29 rokov hneď po úmrtiach na následky dopravných nehôd.

Svetová federácia za duševné zdravie v roku 1991 vyhlásila 10. október za Svetový deň duševného zdravia. Prvýkrát ho zorganizovala 10. októbra 1992 a odvtedy sa podujatia k tomuto dňu konajú v rôznych častiach sveta každý rok.

prevencia samovrážd

Hlavným cieľom tohto dňa je zvyšovať povedomie o problémoch duševného zdravia vo verejnosti.

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite