Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Von der Leyen predstavila svoj tím, je v ňom aj Maroš Šefčovič

.redakcia .svet

Nastávajúca predsedníčka Európskej komisie potvrdila, že súhlasí s návrhom zoznamu dezignovaných komisárov, ktorý jej poskytli členské krajiny Európskej únie. Spolu s ňou bude mať 27-členné kolégium komisárov 13 žien, čím naplnila svoj zámer o rodovo vyváženej eurokomisii.

Von der Leyen predstavila svoj tím, je v ňom aj Maroš Šefčovič AP Photo/Valentina Petrova/SITA

zoznam schválených mien je výsledkom série pracovných rozhovorov, ktoré v posledných týždňoch viedla von der Leyen s každým národným nominantom na post eurokomisára.

Rada EÚ (členské krajiny) musia ňou predložený zoznam prijať v súlade s článkom 17 ods. 7 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ); následne sa zoznam zverejní v Úradnom vestníku EÚ. Von der Leyen v utorok okolo obeda oznámi aj rozdelenie jednotlivých pracovných portfólií a predstaví aj spôsob, ako chce počas nadchádzajúceho päťročného obdobia zreorganizovať prácu budúcej Európskej komisie.

Kým sa nová exekutíva EÚ pustí 1. novembra 2019 do práce, musí ešte ako celok získať súhlas Európskeho parlamentu. To znamená, že všetci budúci eurokomisári vrátane von der Leyenovej, ako aj vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a podpredsedu EK Josepa Borrella, musia prejsť sériou vypočúvaní pred členmi príslušných parlamentných výborov. V prípade získania súhlasu europarlamentu Európska rada (šéfovia vlád a štátov) na októbrovom samite EÚ oficiálne vymenuje novú Európsku komisiu.

Podľa zoznamu von der Leyenovej bude mať nová exekutíva EÚ nasledovnú podobu (zoznam podľa poradia členských krajín): Didier Reynders (Belgicko), Marija Gabrielová (Bulharsko), Stella Kyriakidisová (Cyprus), Věra Jourová (Česko), Margrethe Vestagerová (Dánsko), Kadri Simsonová (Estónsko), Jutta Urplainenová (Fínsko), Sylvie Goulardová (Francúzsko), Margaritis Schinas (Grécko), Frans Timmermans (Holandsko), Dubravka Šuicová (Chorvátsko), Phil Hogan (Írsko), Virginijus Sinkevičius (Litva), Valdis Dombrovskis (Lotyšsko), Nicolas Schmit (Luxembursko), László Trócsányi (Maďarsko), Helena Dalliová (Malta), Ursula von der Leyenová (Nemecko), Janusz Wojciechowski (Poľsko), Elisa Ferreirová (Portugalsko), Johannes Hahn (Rakúsko), Rovana Plumbová (Rumunsko), Maroš Šefčovič (Slovensko), Janez Lenarčič (Slovinsko), Josep Borrell (Španielsko), Ylva Johanssonová (Švédsko) a Paolo Gentiloni (Taliansko).

Veľká Británia listom z 23. augusta informovala, že vzhľadom na to, že sa 1. októbra 2019 chystá opustiť Európsku úniu, svojho komisára pre novú exekutívu Únie už nenavrhne.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite