Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Samit EÚ sa oneskoril o tri hodiny, problémové boli rokovania so skupinou V4

.redakcia .svet

Mimoriadny samit EÚ sa začne s oneskorením aj pre rokovania V4 s Merkelovou a Macronom.

stretnutie hláv štátov a predsedov vlád členských krajín Európskej únie sa v Bruseli začala dnes večer s hodinovým oneskorením, keďže predseda Európskej rady Donald Tusk ešte pred ňou rokoval s lídrami jednotlivých štátov. 

Pred samitom sa konalo aj niekoľko osobitných stretnutí, napríklad premiéri krajín Vyšehradskej štvorky sa stretli s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a tiež s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. O priebehu rokovaní pred zasadnutím Európskej rady novinárov neinformovali.

Úvahy, že predsedom Európskej komisie by sa mohol stať socialistický špicenkandidát Frans Timmermans z Holandska, ešte pred stretnutím ostro kritizovali poľský premiér Mateusz Morawiecki i maďarský premiér Viktor Orbán.

„Frans Timmermans nie je kandidátom kompromisu, Frans Timmermans je kandidát, ktorý silne rozdeľuje Európu. Nerozumie strednej Európe,“ povedal Morawiecki. 

Timmermans bol hlasným kritikom reformy súdnictva, ktorú v Poľsku rozbehla strana Právo a spravodlivosť.

Orbán zase poslal predsedovi Európskej ľudovej strany (EPP) Josephovi Daulovi otvorený list, v ktorom okrem iného upozornil na to, že uvoľnenie vrcholnej pozície v Európskej komisii socialistom – napriek tomu, že skončili vo eurovoľbách druhí za EPP – by bolo ponižujúce.

Orbánova strana FIDESZ má v súčasnosti pozastavené členstvo v EPP.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite