Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Súd uznal manželku izraelského premiéra Saru Netanjahuovú za vinnú zo zneužívania štátnych peňazí

.redakcia .svet

Sara Netanjahu uzavrela v stredu dohodu o vine a treste, a urovnala tak obvinenia, že minula zo štátnych peňazí sumu okolo 100-tisíc dolárov za luxusné jedlá z reštaurácií.

súd v Jeruzaleme uznal manželku izraelského premiéra Saru Netanjahuovú za vinnú z neoprávneného nakladania so štátnymi peniazmi. 

Netanjahuovej bola tiež uložená pokuta 10.000 šekelov (takmer 2500 eur), ako aj povinnosť vrátiť štátu 45.000 šekelov (vyše 11.100 eur), čo môže urobiť v deviatich splátkach.

Sara Netanjahu bola obžalovaná vlani zo sprenevery a porušenia dôvery. Podľa obžaloby sa v rokoch 2010-2013 snažila „obísť pravidlá a podmienky platné pre spravovanie oficiálnej rezidencie premiéra, aby tak podvodom získala financie na rôzne účely“.

Na základe dohody o vine a treste, ktorú dopracovali v stredu na súde v Jeruzaleme, sa premiérova manželka priznala k menej závažnému obvineniu — k „úmyselnému zneužitiu chyby iného človeka“. Napríklad zavádzala predstaviteľov, ktorí si neuvedomili, že Sara Netanjahu má už tú výhodu, že má k dispozícii šéfkuchárov platených vládou.

Netanjahuova rodina mala v posledných rokoch viacero problémov zo zákonom. Samotný premiér čelí obžalobe aj pre ďalšie obvinenia z korupcie, sprenevery a porušenia dôvery; pojednávanie sa má konať začiatkom októbra.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite