Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Proti zmenám v trestnom zákone protestujú v Hongkongu státisíce ľudí

.redakcia .svet

Zmeny sú považované za narúšanie nezávislosti právneho systému a umožňovali by vydať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu do Číny.

Proti zmenám v trestnom zákone protestujú v Hongkongu státisíce ľudí Kin Cheung/AP/SITA

polícia odhaduje, že pôjde o doposiaľ najväčší masový protest za uplynulých 15 rokov. Na pokojný priebeh demonštrácie dohliada vyše 2000 policajtov. Organizátori odhadujú, že sa im do ulíc podarí dostať viac než pol milióna ľudí.

Údaj o počte účastníkov protestu, z ktorých mnohí nesú žlté dáždniky pripomínajúce masové protesty za demokraciu z roku 2014, ešte úrady nezverejnili.

Zmena zákona, ktorej prijatie hrozí koncom júna, by uľahčila posielanie osôb podozrivých zo zločinov do pevninskej Číny, kde by mohli čeliť nejasným obvineniam a nespravodlivým súdnym procesom. 

Obchodné, právne, ľudskoprávne a novinárske organizácie vyjadrili znepokojenie nad navrhovanými zmenami, ktoré podľa nich poškodia povesť Hongkongu v oblasti právnej nezávislosti.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite