Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Počet utečencov z Venezuely prekročil štyri milióny

.ivana Šalgová .svet

Venezuelčania v posledných rokoch masovo opúšťajú svoju krajinu. Len od minuloročného novembra prekročil hranice ďalší milión ľudí a exodus stále pokračuje.

Počet utečencov z Venezuely prekročil štyri milióny Fernando Vergara/AP/SITA

prekročenie štvormiliónovej hranice oznámil Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Venezuelčania odchádzajú, pretože v krajine je dlhodobá hyperinflácia, nedostatok potravín aj nedostatok liekov. Nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti ani k ďalším základným potrebám. 

Najviac Venezuelčanov prekročilo hranice susednej Kolumbie. Svoj nový domov v nej už našlo 1,3 milióna Venezuelčanov. Na svojej ceste za potravinami a liekmi prekonávajú rôzne prírodné prekážky, vyberajú sa po pašeráckych chodníkoch a stávajú sa zraniteľnými voči násiliu. Pomocnú ruku im v pohraničných oblastiach Kolumbie podľa UNHCR podávajú humanitárne organizácie v spolupráci v miestnou Katolíckou cirkvou.

Ďalších približne 768 000 Venezuelčanov sa dnes nachádza na území Peru, 288 000 v Čile, 263 000 v Ekvádore, 168 000 v Brazílii a 130 000 v Argentíne. Tieto údaje uvádza v spoločnom vyhlásení UNHCR a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Veľké počty venezuelských utečencov a migrantov sa nachádzajú aj v Mexiku a ďalších krajinách Strednej Ameriky a Karibiku.

„Tieto alarmujúce čísla podčiarkujú naliehavú potrebu podporiť komunity v hostiteľských krajinách, ktoré utečencov prichýlili,“ uviedol Eduardo Stein, osobitný vyslanec UNHCR-IOM pre venezuelských utečencov a migrantov. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite