Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Trump oznámil termín samitu so severokórejským lídrom a chválil stav amerického hospodárstva

.redakcia .svet

Americký prezident Donald Trump vo výročnom prejave o stave Únie oznámil, že sa stretne s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom vo Vietname v dňoch 27. a 28. februára.

Trump oznámil termín samitu so severokórejským lídrom a chválil stav amerického hospodárstva Andrew Harnik/AP/SITA Americký prezident Trump ako "dirigent", keď počas prejavu o stave Únie spieva k narodeninám Judahovi Sumetovi, ktorý bol pozvaný do Kongresu na prejav a v utorok oslávil 81 rokov.

„robíme odvážnu novú diplomaciu, a v rámci nej pokračujeme v historickom presadzovaní mieru na Kórejskom polostrove," povedal podľa tlačovej agentúry DPA zákonodarcom Kongresu.

„Naši rukojemníci musia prísť domov, jadrové skúšky musia prestať – vystrelenie rakety sa neudialo už 15 mesiacov," zdôraznil Trump v prejave pred oboma komorami Kongresu.

„Keby som nebol zvolený za prezidenta Spojených štátov, práve teraz by sme podľa môjho názoru boli vo veľkej vojne so Severnou Kóreou," pokračoval.

„Ešte zostáva urobiť veľa práce, ale môj vzťah s Kim Čong-unom je dobrý," dodal prezident USA.

Dvojica lídrov uskutočnila svoj prvý historický samit vlani v júni v Singapure – išlo o prvé rozhovory úradujúceho amerického prezidenta s vodcom Severnej Kórey (KĽDR). Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiada Pchjongjang.

Trump tiež v prejave odsúdil politický rozvrat vo Venezuele a vyhlásil: „Amerika nikdy nebude socialistickou krajinou." Táto poznámka zrejme smerovala k vplyvným demokratom, ktorí sa označujú za socialistov.

Americký prezident ostro skritizoval aj „radikálny režim v Iráne" a zaviazal sa, že Teherán nikdy nezíska jadrové zbrane.

„Robia zlé, zlé veci," povedal Trump a obvinil vládu v Teheráne z antisemitizmu.

Trump vlani odstúpil od historickej jadrovej dohody s Iránom a uvalil na Teherán sériu nových sankcií, ktoré označil za „najprísnejšie, aké boli kedy na nejakú krajinu uvalené".

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite