plynovod Nordstream 2 je podľa rezolúcie Európskeho parlamentu „politickým projektom, ktorý predstavuje hrozbu pre európsku energetickú bezpečnosť“. Poslanci preto žiadajú, aby bol zastavený a zrušený.
Na projekt sa valí kritika z každej strany. Okrem europoslancov odmietli Nordstream 2 tento týždeň uznesením aj americkí kongresmani. Výhrady proti projektu má dlhodobo Európska komisia, Ukrajina a vyše desať štátov Európskej únie vrátane Slovenska.
Napriek kritike, rezolúciám a odporu však výstavba napreduje. Podľa správ Gazpromu je na dne Baltského mora položených už vyše 300 (z celkových 1 230) kilometrov potrubia.
Rúry sú už položené v nemeckých teritoriálnych vodách aj exkluzívnej hospodárskej zóne Nemecka a Fínska. Naplno beží aj príprava ruskej časti plynovodu. Na povolenia Dánska a Švédska sa stále čaká.
obíde Ukrajinu aj Slovensko
Kľúčový problém je v tom, že projekt svojím trasovaním do veľkej miery prepíše súčasný tranzit plynu z Ruska do Európy. Nové potrubie obíde aktuálnu trasu, ktorá vedie cez Ukrajinu a Slovensko a namiesto toho plyn povedie cez Baltské more.
Kyjev stratí pracovné miesta v energetike, ktoré sú naviazané na tranzit, no hlavne príde o veľké príjmy do štátneho rozpočtu. Rusko podľa kritikov projektu novým plynovodom cielene podkopáva už dnes krehkú ukrajinskú ekonomiku a zvyšuje v krajine nestabilitu.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.