Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

AFP: Fatah vyzval Hamas, aby sa vzdal moci

.tasr .svet

Hamas prevzal moc v Pásme Gazy v roku 2007 od Palestínskej samosprávy ovládanej Fatahom. Následné pokusy o zmierenie oboch strán zlyhali.

AFP: Fatah vyzval Hamas, aby sa vzdal moci sita/AP Photo/Alessandra Tarantino

hnutie Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása v sobotu vyzvalo militantné hnutie Hamas, aby sa vzdalo moci, a zabezpečilo tak „existenciu“ Palestínčanov v Pásme Gazy. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Hamas musí prejaviť súcit s Gazou, jej deťmi, ženami a mužmi,“ uviedol hovorca Fatahu v správe, ktorú zaslal AFP. Zároveň v nej vyzval militantné hnutie, aby „odstúpilo od vládnutia a plne si uvedomilo, že nadchádzajúci boj povedie ku koncu existencie Palestínčanov“, pokiaľ zostane pri moci.

Hamas prevzal moc v Pásme Gazy v roku 2007 od Palestínskej samosprávy ovládanej Fatahom. Následné pokusy o zmierenie oboch strán zlyhali.

V októbri 2023 Hamas zaútočil na Izrael. Tel Aviv v reakcii na to spustil ofenzívu v Pásme Gazy. Konflikt zastavilo až prímerie, ktoré nadobudlo platnosť 19. januára 2025. Prvá fáza prímeria sa však skončila pred takmer dvomi týždňami a strany sa nedohodli na jej pokračovaní či postupe do druhej fázy.

Izrael tento týždeň obnovil letecké aj pozemné útoky na Gazu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu avizoval, že Izrael bude v útokoch pokračovať, kým nezničí Hamas a nedosiahne prepustenie všetkých rukojemníkov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite