poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore zverejnenom vo štvrtok znova vyzval Spojené štáty, aby v Poľsku umiestnili jadrové zbrane ako prostriedok na odstrašenie potenciálneho šírenia ruskej vojenskej agresie. TASR o tom informuje podľa správ agentúr PAP a AP.
„Hranice NATO sa v roku 1999 posunuli smerom na východ, takže o 26 rokov neskôr by malo dôjsť aj k posunu infraštruktúry NATO na východ. Pre mňa je to samozrejmé,“ povedal Duda v rozhovore pre denník Financial Times. Takýto krok by podľa neho posilnil regionálnu bezpečnosť.
Duda túto výzvu adresoval v roku 2022 aj administratíve bývalého amerického prezidenta Joea Bidena. Denník Financial Times podľa PAP poznamenal, že krok, ktorý navrhuje Duda, by pravdepodobne Kremeľ vnímal ako hrozbu.
Poľský prezident v rozhovore tiež spomenul rozhodnutie Moskvy rozmiestniť niektoré jadrové zbrane v Bielorusku bez akéhokoľvek dovolenia.
„Rusko ani nezaváhalo, keď premiestňovalo svoje jadrové zbrane do Bieloruska,“ povedal Duda.
PAP pripomína, že na to, aby sa zdieľanie jadrových zbraní mohlo realizovať v Poľsku či v iných štátoch, by rozhodnutie musel podpísať americký prezident Donald Trump.
Duda vo februári povedal, že Trump sa zaviazal zvýšiť počet vojakov umiestnených v Poľsku, a vyjadril presvedčenie, že je ťažké si predstaviť, že by jeho americký náprotivok tento sľub odvolal. „Sme pre USA dôveryhodným spojencom a oni tu majú tiež svoje vlastné strategické záujmy,“ uviedol poľský prezident.
Šéf zahraničného oddelenia prezidentskej kancelárie Wojciech Kolarski vo štvrtkovom rozhovore pre rozhlas RMF FM nadviazal na Dudovu výzvu a uviedol, že jadrová ochrana by zlepšila bezpečnosť Poľska – člena NATO ktoré hraničí s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningrad.
V súvislosti s rokovaniami o prímerí na Ukrajine Duda povedal, že Trump nevedie tieto rozhovory v prospech Ruska, ale naopak, vyvíja tlak na Kremeľ. „Toto nie je delikátna diplomacia, ale tvrdá hra. Ale podľa mňa to však nie je tak, že prezident Trump je jednoducho milý a nežný voči Rusku,“ povedal Duda a dodal, že americký prezident potrebuje šancu na to, aby presadil svoju stratégiu.
Poľský premiér Donald Tusk minulý týždeň oznámil, že Poľsko diskutuje s Francúzskom o návrhu prezidenta Emmanuela Macrona o použití francúzskeho jadrového dáždnika ako odstrašujúceho prostriedku na ochranu Európy pred hrozbami z Ruska. Moskva tento plán označila za „extrémne konfrontačný“. Francúzsko je jedinou jadrovou veľmocou v Európskej únii, pripomína AP.
Na problematiku jadrových zbraní existujú dva pohľady. Jeden, ten populárny, spočíva v tom, že jadrové zbrane sú a priori zlo, spôsobujú šírenie vojen a čím viac jadrových zbraní vo svete je, tým je viac možností na zničenie.
Druhý pohľad, ten rozumnejší, poukazuje, že nič nezaručí mier lepšie ako jadrové odstrašenie. Počas studenej vojny sme zažívali jednu "jadrovú krízu" za druhou, ale v zásade sme všetci vedeli, že sú to len tance politikov a v skutočnosti nijaká jadrová vojna medzi veľmocami nebude – zaručila to poistka vzájomného zničenia. Zároveň tento rozumnejší pohľad požaduje, že jadrové zbrane majú mať v rukách krajiny, ktoré rešpektujú medzinárodný poriadok založený na práve a spravodlivosti.
Tieto krajiny, nazvime ich vysoko pracovne „normálne“, majú mať jadrové zbrane z prostého dôvodu: lebo ich už majú tie druhé krajiny, ktoré môžeme nazvať „nenormálne“ – právo nerešpektujúce diktatúry, ktoré často vedú psychopatickí jedinci. Ak jadrové zbrane držia tí nenormálni, tak ich musia mať aj tí normálni, pretože inak nič nezabráni nenormálnym, aby ich použili (opäť úraduje jadrové odstrašenie a poistka vzájomného zničenia).
Výzva poľského prezidenta rozmiestniť jadrové zbrane na území Poľska je teda absolútne zmysluplná a aj morálne oprávnená. Poľsko sa môže právom obávať útoku zo strany Ruska a pravdepodobnosť toho útoku sa extrémne zníži prítomnosťou jadrových zbraní v Poľsku.
Určite by bolo v záujme Slovenska, keby sme sa pod poľský jadrový dáždnik mohli uchýliť aj my, pretože ruský útok hrozí aj nám, ale naša súčasná vláda to odmietne – bojí sa hnevu svojich pánov v Kremli. Tí si totiž potrebujú ponechať cestu k napadnutiu Slovenska - ktoré by sa stalo ich vstupnou bránou na územie EÚ.
Pamätajme na osud Ukrajiny keby sa nebola vzdala svojich jadrových zbraní, zdedených po ZSSR, a neodovzdala ich Ruskej federácii, nebolo by ani anexie Krymu, ani dorážania na jej východné hranice – a nebolo by ani tejto strašnej vojny, ktorú vedie Rusko proti Ukrajine už tri roky a odmieta ju ukončiť.