veta z úvodu je parafráza slov bývalého republikána, bývalého člena Bushovej administratívy a dlhoročného nevertrumpera Billa Kristola. Áno, týždne, keď sa udejú celé veky, sú v americkej politike (a svetovej s ňou) práve teraz.
Šlo to bleskovo. Biden absolvoval katastrofálnu debatu, časť demokratov začala volať po jeho odstúpení z kampane. Atentátnik sa pokúsil zabiť Trumpa a Trumpova fotka so zaťatou päsťou obletela svet. Trump za svojho viceprezidenta nominoval J. D. Vancea – trochu záhadná voľba, lebo vždy ide o to, ktorú časť voličov môže kampaňová dvojka získať, a J. D. Vance zrejme len utvrdí voličov už získaných – bielu robotnícku triedu najmä z chudobnejších častí Ameriky.
Vance však priniesol do kampane mladosť a energiu. V tej chvíli už Demokratom zostávalo málo manévrovacieho priestoru, ak nechceli zostať v kampani s unaveným a upadnutým Joeom Bidenom a mať proti nemu Trumpa nabitého adrenalínom prežitia. Urobili jediné, čo mohli. Dotlačili Bidena k cúvnutiu – za čo patrí vďaka tým, ktorí ho prehovárali, aj jemu, že sa prehovoriť dal. A vymenili ho za Kamalu Harris, jeho viceprezidentku.
efekt Kamala, realita Kamala
Efekt bol okamžitý. Médiá prestali točiť fotografiu Trumpa po atentáte a chrlia zábery na Kamalu. Rozosmiatu, odvrkujúcu, hrdú či zamračenú – hlavne akčnú. Silu Trumpovej mediálnej prítomnosti to narušilo presne tak, ako sa dalo čakať.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.