Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Deep biotech Miroslava Gašpárka: O dátach a DNA

.miroslav Gašpárek .stĺpčeky .veda

Od Cézarovej šifry cez kód Enigma až po binárnu sústavu v programovaní – šifrovanie a uchovávanie správ a informácií ľudstvo sprevádza už od nepamäti. S technologickým pokrokom sa postupne menia aj spôsoby ukladania informácií.

Deep biotech Miroslava Gašpárka: O dátach a DNA

aj napriek tomu, že sa nám binárna sústava, systém jednotiek a núl slúžiacich ako jazyk pre počítače a techniku, môže javiť ako najpoužívanejší systém uchovávania a spracovávania dát na svete, opak je pravdou. Binárna sústava je systém používaný výhradne strojmi. Keď sa však rozhliadneme okolo nás, môžeme si všimnúť, že sme obklopení životom – rastlinami, baktériami, zvieratami a mnohým iným. 

Informácie, ktoré nás odlišujú od baktérií a rastlín, nie sú zapísané v binárnom kóde, ale v DNA, v genetickej informácii. Tá v porovnaní s binárnou sústavou poskytuje omnoho väčšiu kapacitu pre uchovávanie informácií. Vlastnosť DNA uchovávať väčšie množstvo dát tak prináša viacero výhod, ako napríklad zníženie priestoru potrebného pre dátovú techniku, nižšiu energetickú náročnosť a nižšie výdavky na uchovávanie jedného GB informácií.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite