Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Deep biotech Mira Gašpárka: O myšiach a ľuďoch – syntetické embryá

.miroslav Gašpárek .stĺpčeky .veda

Spontánne ukončenie tehotenstva je často nebadaný proces, hlavne v jeho skorých štádiách, no v iných prípadoch nastane prirodzený potrat aj neskôr – jeho príčina však často ostáva záhadou. Vývoj plodu je totiž nielen komplikovaný a rýchly, ale vo väčšine prípadov aj nepozorovateľný v laboratórnych podmienkach.

Deep biotech Mira Gašpárka: O myšiach a ľuďoch – syntetické embryá

 Pochopiť embryonálny vývin na úrovni jednotlivých procesov je kľúčom k prevencii chýb, ktoré pri ňom môžu nastať, no biologické modely zachytávajúce vývoj plodu sú stále v plienkach. Vedcom z Weizmannovho inštitútu vied v Izraeli sa aj tak podarilo vytvoriť model myších embryí za pomoci kmeňových buniek, bez potreby skutočného mláďaťa.

Embryá sú malé zhluky niekoľkých buniek, ktoré sa postupne množia a špecializujú na vykonávanie rôznych funkcií – niektoré sa stanú základom kostí, zatiaľ čo iné budú raz tvoriť srdce. Embryonálny model zostrojený izraelskými vedcami sú v skutočnosti kožné bunky pretvorené na kmeňové bunky podobné tým embryonálnym.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite