Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.pohľad Jána Gálika: Budúcnosť konzervatívnych politikov?

.ján Gálik .stĺpčeky .pohľad

Posledné tri týždne trávim v Amerike. Som tu na pracovnej stáži v štáte Idaho a skúmam narastajúci odklon od demokracie a čím ďalej, tým väčšiu normalizáciu extrémizmu. Idaho sa za posledné roky stalo útočiskom krajnej pravice a rôznych extrémistických hnutí.

.pohľad Jána Gálika: Budúcnosť konzervatívnych politikov? FACEBOOK/ZA SLUŠNÉ SLOVENSKO

americká spoločnosť má plné zuby štandardných politikov, a preto čím ďalej, tým viac siaha po „nepolitikoch“. Vďaka tejto frustrácii zo štandardných politikov sa dostali k moci ľudia ako Donald Trump, u nás zas Igor Matovič. Niektorí americkí voliči prešli od Bernieho Sandersa k Trumpovi, na prvý pohľad to znie absurdne, ale práve imidž „nepolitika“ čoraz viac prevažuje nad samotným programom a hodnotovým nastavením.

Verejný diskurz v Amerike je podobný nášmu, je dokonca extrémnejší. Demokrati, liberáli a progresívci nevedia osloviť bežného človeka, používajú pre neho cudzí jazyk, naopak, republikáni, krajná pravica a konzervatívci hovoria veci ako „Jesus, Guns, Babies“ a mňa až mrazí z toho, ako im to funguje.

„ Iba konzervatívni politici dokážu zachrániť to, ako bude vyzerať konzervatívny politik o pár rokov. “

V Amerike to zašlo až tak ďaleko, že práve extrémisti definujú, akým smerom sa uberá konzervatívna politika.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite