Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Komentár Petra Schutza: Trump a jeho základný inštinkt

.peter Schutz .stĺpčeky .videné z Košíc

Ak existuje jedna predvídateľná udalosť – teda nie typu čierna labuť – ktorej vplyv na svet v ďalších štyroch rokoch sa môže porovnávať s pandémiou korony, tak sú to americké voľby.

Komentár Petra Schutza: Trump a jeho základný inštinkt

na význame americkým voľbám dodávajú dystopické zvolania – z oboch strán sa šíri téza o najdôležitejšom hlasovaní za sto, prípadne celých 200 rokov americkej demokracie. Víťazstvo Bidena by podľa Trumpa a jeho kampane uvrhlo USA do socializmu a akejsi diktatúry progresivistov, kým demokrati nestíhajú zdôrazňovať, že ďalšie štyri roky Trumpa by znamenali konzervatívnu autokraciu, chaos a rozvrat. 

S apokalyptickými dôsledkami preháňajú – pretože preháňajú – obe kampane. To preháňanie je však odrazom nesmiernej polarizácie politiky a spoločnosti, ktorej rozmery sú ozaj historické, hoci napätie bolo zrejmé už za Busha mladšieho a ďalej eskalovalo cez obe Obamove periódy. Takže Trump nebudoval na „zelenej lúke“, no nepriestrelný je fakt, že na poli konfrontácie a rozdelenia spoločnosti sa predviedol ako nedostižný majster, čo priznávajú i jeho priaznivci (o to skôr, že v očiach mnohých je to cnosť).

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite