Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Cez ploty Fedora Gála: Tajomstvo

.fedor Gál .stĺpčeky .cez ploty Fedora Gála

Bol Egypťan Mojžiš otcom zakladateľom najväčších monoteistických náboženstiev v dejinách civilizácií? A aký to má vplyv na ducha dnešnej doby a individuálne životy mnohých z nás? Odpovede nepoznám, ale otázky sú to zaujímavé.

Cez ploty Fedora Gála: Tajomstvo

mojžiš bol egyptský šľachtic, ktorý žil za éry faraóna, prvého monoteistu, vyznávača jediného boha – boha slnka („Ó, ty jediný Boh, okrem ktorého iného niet“). Kňazský stav prijímal túto radikálnu zmenu zabehanej spirituality s nevôľou (pre stratu moci, profitov, prestíže, tradícií...). Po smrti faraóna sa postaral o rýchly návrat do starých koľají. Medzi vyznávačov Achnatonovej viery patril aj Egypťan Mojžiš. 

V očakávaní „zlého“ zhromaždil okolo seba ľudí, ktorých silou svojej osobnosti a silou „Zákona“ neskôr ustanovil v národ. Ich cesta do zeme „vyvolenej“ (kanaánskej) bola dlhá a strastiplná. Po mnohých peripetiách Mojžišov ľud definoval svoju kolektívnu duchovnú identitu. Už celé tisícročia slúži ako hradby, ktoré odolávajú. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite