Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Mária Kolíková zostáva ministerkou spravodlivosti. Opozícia ju neodvolala.

Ako čítať prieskumy?

.juraj Brecko .stĺpčeky .hlas východu

V parlamentných voľbách je skutočným víťazom to zoskupenie, ktoré spoločne dosiahne aspoň 76 kresiel. V roku 2016 to mohlo dopadnúť tak, ako to dopadlo, lebo Smer + SNS + ĽSNS mali 78 kresiel a ostatné strany ich nemohli prečísliť. 

preto Smer spolu s SNS mali možnosť niekoho z pravice ku sebe lákať s tým, že v zálohe bola ešte ĽSNS ako poistka, ak by tie zlákané strany príliš vyskakovali. A poistka zafungovala. Lenže chýbalo iba 0,06 percenta a mohlo byť všetko úplne inak! Toľko totiž chýbalo KDH, aby sa v roku 2016 dostalo do parlamentu. Exit poll pritom dával KDH 5 percent hlasov a 8 kresiel. Podľa exit pollu mali Smer + SNS + ĽSNS spolu len 69 kresiel. Ak by to tak aj bolo skončilo, nastala by zásadne iná situácia. Buď by vznikla pravicová šesťkoalícia s 81 kreslami, alebo by Smer mohol zlákať aj v takom prípade Most a Sieť. Ale tie dve strany by boli v takom prípade vo vláde v oveľa silnejšom postavení. Smer by na tieto strany nemal poistku. Pre chýbajúcich 0,06 percenta pre KDH však prišli pravicové strany o väčšinu v parlamente. Aký malý kúsok chýbal, nám dokreslí fakt, že Kaníkova strana vtedy mala 0,07 percenta, Šanca 0,25 percenta a SDKÚ 0,26 percenta. Aj tieto zanedbateľné čísla by KDH a vlastne aj celej pravici stačili.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite