Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Očami Doroty Nvotovej: Duchovno

.dorota Nvotová .stĺpčeky .očami Doroty Nvotovej

Kedysi som hľadala duchovno. Teraz duchovno hľadá mňa. Kedysi som hľadala odpovede, dnes si už vôbec nekladiem otázky. Asi starnem. Možno leniviem.

Očami Doroty Nvotovej: Duchovno Natália Ložeková / natalialozekova.sk

pamätám si, ako som trinásťročná behala v rastafariánskej čapici po škole, študovala všetky možné svetové náboženstvá, potom neskôr koketovala s myšlienkou štúdia teológie, a či už to za mňa vyriešil Nepál a budhizmus, alebo vek a lenivosť, pravda je, že sa mi už hľadať nechce. 

Mám 37 rokov, som v Káthmandu, môj šesťročný syn ešte spí a ja sa motám včasne ráno okolo najväčšej nepálskej budhistickej stúpy spolu so stovkami Tibeťanov a mníchov, ktorí robia svoje ranné kolečko. Kóra. Obchádzanie svätého objektu, najlepšie trikrát, úplne najlepšie 108-krát.

„Veľmi špeciálny deň, iba jeden v roku, keď sa prednáša modlitba za svetový mier a šťastie.“

Idem si, občas roztočím modlitebné valčeky, prerážam dym z malého himalájskeho ihličnanu, ktorý ráno a večer v čase modlitieb budhisti pália, a stretám staručkého mnícha, ktorý má na krku spleť drevených korálikov – mala – akýsi budhistický „ruženec“ so 108 guľôčkami. Oslobodím ho od dvoch za smiešne peniaze a okrem korálikov dostávam aj krásny úsmev.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite