Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vo vojne niet času na milosrdenstvo

.michal Oláh .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Kázeň krakovského arcibiskupa Marka Jedraszewského, v ktorej nazval hnutie za širšiu akceptáciu LGBT ľudí „morom“, vyvolala búrlivú kritiku v celej V4.

Vo vojne niet času na milosrdenstvo Czarek Sokolowski/AP/SITA 7. august 2019 Varšava, Poľsko: Protestujúci žiadajú okamžitú rezignáciu arcibiskupa Marka Jedraszewského, ktorý svojím varovaním pred „morom LGBT“ v Poľsku vyvolal spoločenskú kritiku.

arcibiskup dokonca prirovnal komunistickú totalitu k dúhovej diktatúre, čo odsúdilo viacero kresťanských hnutí usilujúcich sa o inkluzívny prístup k LGBT. 

V liste miestnym samosprávam sa ho zastal predseda poľskej biskupskej konferencie Stanisław Gądecki. Vyzval politikov, aby neprijímali rozhodnutia, ktoré by pod rúškom čelenia diskriminácii skrývali ideológie popierajúce prirodzenú rozdielnosť pohlaví a komplementárnosť mužov a žien. 

Nabádal tiež poslancov, aby „sa postavili na odpor ďalekosiahlym plánom z prostredia LGBT, spočívajúcim v zmene poľského práva na zavedenie tzv. homosexuálnych manželstiev a umožnenie im adopcie detí.“ Na podnet poľského primasa Gądeckieho podpísali toto vyhlásenie predstavitelia slovenskej, českej a maďarskej katolíckej cirkvi.

„Necitlivé nálepkovanie sexuálnych menšín pomáha extrémistom.“

Takáto rétorika časti kléru je problematická. Nechcene podnecuje nenávisť voči ľuďom s neheterosexuálnou orientáciou, ktorým kresťania dlhujú lásku namiesto vojny. Problémom je aj posilňovanie pravicového extrémizmu, ktorý zneužíva kresťanskú rétoriku a symboliku. Dôkazom sú minulotýždňové oslavy vzniku kotlebovcov v Šarišských Michaľanoch.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite