Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Komentár Petra Schutza: Rázsochy – najväčšia reforma Smeru

.peter Schutz .stĺpčeky .videné z Košíc

Smer je extrémne, krajne protireformná strana. To, že za trinásť rokov (mínus jeden a pol roka vlády Radičovej) neurobili vôbec nič, ironicky pripomína sám Fico vypočítavaním „míľnikov Smeru“. 

Komentár Petra Schutza: Rázsochy – najväčšia reforma Smeru Natália Ložeková / natalialozekova.sk

tu sú: Zavedenie eura, Schengen, „návrat sprivatizovaného majetku do rúk štátu“, „stiahnutie vojakov z Iraku“ a „obnovenie sociálneho štátu“.

Tak. Ak, samozrejme, vykrátime respektíve vynecháme Ficove podiely na eure a Schengene, ktoré boli projekty Dzurindu a spol. a Smer ich akurát nepokazil, čo sa pri ohromnom hospodárskom raste a po vstupe do ERM II ani nedalo –, tak o údržbárskej ničote štyroch vlád Smeru hovorí v osobnom vyznaní veru aj sám vodca.

Teritórium v totálnej kliatbe, ktorým sa Fico „zabudol“ pochváliť, je pritom zdravotníctvo. Počnúc Valentovičom cez Rašiho, Zvolenskú, Čisláka a tak ďalej je to nekonečná fraška. Nič na nej nezmenil ani pár Drucker-Kalavská, ktorý predsa len – na silnú verejnú objednávku – vysielal dymové signály úsilia o akúsi „normalizáciu“. Samozrejme, bez úspechu, keďže prioritou bolo vyhnúť sa oblúkom konfliktom s ultraantireformným Ficom, navyše ešte napojeným na štruktúry ako lekárske a sesterské odbory, komory, bývalí Paškovi dodávatelia a lobisti, ktorí si prilepšujú z verejného poistenia ďaleko viac než – napríklad – povestná Penta.

O akýsi pokrok sa Kalavská predsa len pokúsila projektom tzv. stratifikácie nemocníc. Údajne „najväčšiu reformu za 12 rokov“ jej najskôr Fico sfúkol ako sviečku a následne sa dohodli na prijímaní ústavným zákonom. To ministerka najprv odsúhlasila, ale napokon odmietla. Aký bude ďalší priebeh a čo to znamená politicky, nie je jasné. Vyzerá to asi na Kalavskej – nečlenky Smeru – skorý prechod do Druckerovej strany. 

„Alergia na akékoľvek riziko, zapísaná hlboko v DNA Smeru, len upevňuje, priam betónuje antireformnosť prostredia, ktoré by od inej politickej mentality.“

Z uhla pohľadu pacientov by stratifikácia nemocníc, čiže v konečnom dôsledku ich väčšia špecializácia, plus lekári s vyšším počtom výkonov, aj bola krokom vpred. Veď jeden z problémov slovenského „bezplatného“ zdravotníctva je príliš hustá, neregulovaná a večne sa zadlžujúca sieť nemocníc... Ešte keby tak celá stratifikácia nebola plánovaná až do vzdialenej budúcnosti (2024) a nechýbal jej základný zmysel pre realitu, ktorou bude obrovský odpor všetkých obecných, oblastných a miestnych štruktúr proti „rušeniu nemocníc“.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite