Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Čo bude ďalej po Letnej

.tomáš Němeček .stĺpčeky .český týždeň Tomáša Němečka

V nedeľu 23. 6. prebehla najväčšia demonštrácia v ponovembrovom Česku. Proti mocenskému dvojbloku premiéra s prezidentom protestovalo – podľa mobilných operátorov – najmenej 283-tisíc ľudí. A nič ...?

Čo bude ďalej po Letnej Natália Ložeková / natalialozekova.sk

monumentálny a fotogenický protest na pražskej Letnej zaznamenali aj svetové médiá. Nemal takú skvelú gradáciu a také vypäté emócie ako demonštrácie v zime 1989, naopak, bol letne uvoľnený a vtipný. Niektorí prišli prestrojení za motýle – bola to narážka na premiérovu obhajobu dotácií pre jeho repkové polia, ktoré vraj majú motýle radi – a najväčší potlesk zožal herec Zdeněk Svěrák za pieseň o zbojníkoch z povolania (moje obľúbené transparenty: „Vítame vás v Prahe 7, kde vlani Andrej Babiš dostal 7 %“ a „Choď do repky!“). 

Keby rapper Radek Banga čiže Gipsy.cz nevyzval na minútu hluku, Letná by si ani poriadne nezakričala. Protest vedome nenadväzoval na rok 1989: toto je iná generácia a iný kontext. Český protest nemal ani zúrivosť francúzskych žltých viest. Tristotisíc ľudí sa v pokoji rozišlo a organizátori upratali odpadky.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite