Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Fíni sú majstri sveta. Vyhrali nad favorizovanou Kanadou 3:1.

Rovnošaty

.andrej Legutký .stĺpčeky .slovo farára spod tatier

Veľmi dávno moja rodná farnosť nadviazala družbu s farnosťou v Steinfurte na severe Nemecka. Podarilo sa nám zorganizovať spoločný skautský tábor u nás a o rok u nich. Keď sme po nekonečnej ceste vystúpili zo starej karosy, stretli sa zrazu dva svety.

Rovnošaty Natália Ložeková / natalialozekova.sk

svet pestro oblečených ľudí, plných obchodov a rovných pouličných lámp a obrubníkov nás pohltil. Nemecko bolo len pár rokov po svojom zjednotení a jeho hlavné mesto sa postupne sťahovalo z Bonnu do Berlína. Nemeckí skauti nám pripravili výlet do Kolína a zlatým klincom bola exkurzia v bývalom nemeckom parlamente v Bonne. Vďační za všetko sme si pripravili aj my malé prekvapenie pre našich hostiteľov. 

Obnova skautingu v Československu po Nežnej revolúcii nebola ľahká. Začínali sme tam, kde nás naposledy zakázali. Prvýkrát v roku 1938, potom sme sa obnovili v roku 1945, aby nás zakázali v 1948. Aj v roku 1968 sme vyšli z ilegality, aby sme sa tam v roku 1970 znova vrátili. Po Nežnej revolúcii sa nám podarilo zorganizovať pre väčšinu chlapcov a dievčat skautské rovnošaty. Zvolili sme pôvodný vzor spred druhej svetovej vojny podobný tomu, v ktorom začínali pred vyše sto rokmi prví skauti v Anglicku. Na naše košele, šatky a odznaky sme boli veľmi hrdí. Kolín a Bonn, zdalo sa nám to ako správny okamih, aby sme vytiahli to najkrajšie, čo sme si so sebou na oblečenie vzali. Z autobusu sme vypochodovali v žltohnedých khaki košeliach a tmavohnedých šatkách.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.neprehliadnite