Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Hľadá sa človek!

.brat Filip .stĺpčeky .slovo františkána

Tak znie téma, ktorou moji spolubratia otvorili pôstne kázne v Bratislave. Hľadá sa človek, ktorý vie prijať svoje limity, ovládne svoj hnev, vie, že potrebuje odpustenie. Jednoducho, hľadá sa človek!

Hľadá sa človek! Natália Ložeková / natalialozekova.sk

áno, popri všetkom tom, čím sa dnes žije, každý z nás akosi podvedome hľadá človeka. Ako hovorí klasik: „Deň, v ktorom nestretneš ho, stratený je, deň, v ktorom nestretneš ho, prepadáš sa o stupeň nižšie medzi smeti, medzi relikvie.“

To je úplne iná úvaha o človeku než tá nedávna hatlanina vrcholového politika o tom, čo všetko dokáže a zároveň nedokáže dať iba človek človeku.

Keď som svojho času viedol v Bratislave klub s bezdomovcami s názvom Hľa, človek, tak sme na jednom stretnutí spolu uvažovali o tomto názve. Bol prevzatý z Jánovho evanjelia a hovoril o situácii, keď si nechá Pilát predvolať krvou zaliateho a zbičovaného Ježiša a presviedča okolostojacich, ktorí sa túžobne dovolávajú jeho smrti: „Ľudia, hľa, človek, tento skrvavený tvor. Napriek všetkému, čo vidíte, je tento tu človekom.“

Tá parafráza potom smerovala k bezdomovcom: Áno, aj vy všetci ste ľuďmi, každý osobne, Jožo, Mišo, Fero, Albert, nech si akokoľvek špinavý, všivavý, smradľavý, premrznutý, na smrť chorý. Každý jeden z vás je človekom, ktorý má práve preto svoju objektívnu hodnotu. Tak sa nebojte.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite