Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.jazz, blues a iné: Ako som sa mohol stať ministrom kultúry v Brazílii

.peter Lipa .stĺpčeky .hudba

To by mohol byť taký lákavý titulok. Titulok je totiž veľmi dôležitý. V bulvári vraj často pracujú takzvaní titulkári. Tí si prečítajú obyčajný článok niektorého redaktora a pridajú k nemu titulok, ktorý z toho článku urobí trhák.

.jazz, blues a iné: Ako som sa mohol stať ministrom kultúry v Brazílii

ja tu len fabulujem. Na to, aby som sa mohol stať tým brazílskym prezidentom, by som sa minimálne potreboval narodiť v Brazílii. A keby som tam vydržal toľké roky spievať ako u nás doma, tak by som možno mal šancu. Ale toto je pohľad cez veľmi širokú optiku. V skutočnosti to asi nebude také jednoduché. Speváci sú v Brazílii zrejme veľmi vážení ľudia. Už druhý, v tomto prípade druhá, sa stal/a ministrom kulrúry. Tým činom sa mi Brazília zdá oveľa sympatickejšia ako iné krajiny. 

A čo všetko sa ešte popri tejto funkcii dá stihnúť? Predovšetkým sa dá ďalej spievať a pokračovať vo vybudovanej kariére. Uznajte, že to je lákavé. Úradujúca brazílska ministerka kultúry Margareth Menezes príde v júli na svoje európske turné, ktoré pozostáva zo siedmich koncertov. Menezes si získala medzinárodnú slávu koncom 80. rokov, keď nahrala hit Elegibo. Šéf Talking Heads David Byrne jej produkoval jeden zo sedemnástich albumov, na ktorých Margareth prezentuje svoju afro-brazílsku hudbu z Bahie (Bahia je jeden z brazílskych štátov). Svoj posledný album s názvom Autêntica vydala v roku 2019. 

Výhody dnešného jednoduchého prístupu k hudbe mi dovolili hneď po prečítaní tejto správy pozrieť si jej vystúpenie a musím povedať, že Brazílčanom možeme v kresle ministerky kultúry závidieť túto vynikajúcu speváčku. Ak ju chcete stihnúť, tak neostáva nič, len cestovať do Ľubľany, Porta, Berlína, Londýna, Amsterdamu alebo do Frankfurtu. Menezes prijala ponuku prezidenta Lulu da Silvu viesť ministerstvo kultúry v decembri 2022, čo je silný signál pre černochov a ženy v Brazílii. Pokračuje tak v tradícii jej predchodcu. Jeden z najslávnejších brazílskych spevákov a autorov Gilberto Gil viedol tamojšie ministerstvo kultúry v rokoch 2003 – 2008 a tiež spájal politickú funkciu s hudobnou scénou. Nuž, neviem si predstaviť, že by sa niečo také udialo u nás. Je síce pravda, že naša pani ministerka trochu moderuje vo svojej vlastnej televízii, ale to je dosť ďaleko od koncertného turné. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite