Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.pravidelná dávka: Rozhovor s lewisológom

.jakub Betinský .stĺpčeky .kultúra

Každú poslednú nedeľu v mesiaci prinášame v našom podcaste rozhovor a môj júnový hosť bude čitateľom .týždňa určite známy. Je ním vydavateľ a lewisológ Marek Markuš.

.pravidelná dávka: Rozhovor s lewisológom

počas pandémie covidu mal v časopise pravidelnú dvojstranu: úryvok z diela C. S. Lewisa, ktorému prechádzal jeho komentár. A ak ste nepostrehli, minulý rok vyšli texty knižne ako prvá slovenská antológia Lewisových diel s názvom Zaskočený príbehom. 

Rozprávali sme sa s Marekom Markušom o Lewisovi a rámcovou otázkou bol význam predstavivosti, imaginácie. Tá je dnes podľa mňa podceňovaná. Hovoríme o faktoch a vyvracaní hoaxov, ale interpretácia faktov a ich kontextualizácia je vecou predstavivosti. Čo to teda predstavivosť je? 

Určite to nie je schopnosť vymyslieť si niečo v zmysle vyfabulovaného klamstva alebo úniku pred realitou. Pravdou je, že z takéhoto eskapizmu bolo obviňované imaginatívne dielo Lewisovho kolegu a priateľa J. R. R. Tolkiena.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite