z toho mesta sa, skrátka, stala značka. V názve pretekov, ktoré boli v pôvodnom slovenskom znení označené ako „Rely Paríž – Dakar“, už dávno nie je ani cieľ, ani štart. Lenže z názvu Dakar, s ktorým stále robia veľký biznis francúzski organizátori súťaže, je niečo ako svetový ľudový pojem.
pojem Dakar je ako maratón
Motoristickí konzervatívci sa budú do krvi hádať, že keď sa rely nejazdí v Afrike a nekončí sa v Dakare, nemôže sa tak volať! Ich oponenti, ktorí si prečítali dejiny telesnej kultúry a olympizmu, majú inú tézu. Ani maratón by nebol! Musel by sa stále behať z Maratónu do Atén. A ak chceme ísť do extrému, víťaz by musel v cieli odovzdať správu o gréckom víťazstve nad Peržanmi a vyčerpaním (po cca 42 km behu) zomrieť. Je to, samozrejme, len legenda, ale dala meno pretekom, ktoré ročne behajú nielen olympionici kde-kade po svete. Ale aj milióny „hobíkov“ v Bostone, Berlíne, New Yorku, Tokiu a podobne. Dokonca aj v Bratislave. Mimochodom, na východe Slovenska, kde „nič nie je“, sa v Košiciach od roku 1924 beháva najstarší maratón v Európe. Bez názvu Medzinárodný maratón mieru by ani z efektnej skratky názvu MMM nič nebolo...
V tejto súvislosti je celkom vtipné, že aj na Dakare (zostaňme už pri tomto skrátenom pojme) sa jazdí tzv. maratónska etapa. Sú to dva súťažné dni spojené do jednej etapy.
Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.