Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Eliud Kipchoge prekonal vlastný rekord v maratóne

.sita .šport

Tridsaťsedemročný dvojnásobný olympijský víťaz zabehol čas 2:01:09 h a presne o 30 sekúnd prekonal doterajšie svoje aj historické maximum z rovnakého podujatia v roku 2018 (2:01:39 h).

Eliud Kipchoge prekonal vlastný rekord v maratóne SITA/AP Photo/Christoph Soeder

kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zvíťazil na nedeľňajšom Berlínskom maratóne a zlepšil svoj vlastný svetový rekord. Tridsaťsedemročný dvojnásobný olympijský víťaz zabehol čas 2:01:09 h a presne o 30 sekúnd prekonal doterajšie svoje aj historické maximum z rovnakého podujatia v roku 2018 (2:01:39 h).

Kipchoge v ideálnom počasí a s pomocou vodičov absolvoval polovicu trate za 59:51 min, na métu 30 km prišiel v čase 1:25:40 h. Preteky odštartoval vo vysokom tempe, 10 km zvládol za 28:23 min a 15 km za 42:32 min. „Plánoval som ísť v prvej polovici rýchlo. Stále sa cítim fyzicky mladý, ale najdôležitejšie je, že mám čistú myseľ. Som šťastný, že som zlomil svetový rekord,“ priznal Kipchoge. Druhého krajana Marka Korira zdolal takmer o päť minút, tretí skončil Etiópčan Tadu Abate. Jeho krajan Andamlak Belihu najdlhšie stíhal tempu víťaza, no napokon bol štvrtý (2:06:40 h).

Medzi ženami bola v metropole Nemecka najrýchlejšia Etiópčanka Tigist Assefová, ktorá dosiahla čas 2:15:37 h. Vytvorila nový ženský rekord podujatia, svoj vlastný zlepšila o 18 minút a bol to historicky tretí najlepší ženský výkon v maratóne. „Nebála som sa svojich súperiek, aj keď mali lepšie časy ako ja,“ uviedla Assefová, za ktorou sa umiestnili dve Keňanky. Rosemary Wanjiru zabehla druhý najlepší čas histórie pri premiére na berlínskom podujatí (2:18:00 h), Tigist Abayechewová obsadila tretiu pozíciu (2:18:03 h).

Na tohtoročnom Berlínskom maratóne sa zúčastnilo 45 527 bežcov zo 157 krajín, čo je takmer o polovicu viac ako pred rokom. Vlani sa podujatie uskutočnilo v obmedzenom režime, súťažiť mohli len očkovaní, prekonaní alebo bežci s negatívnym PCR testom na covid-19. V roku 2020 sa vôbec nekonalo pre pandémiu spomenutého ochorenia.

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite