Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovan a Inter. Kedysi pojmy. A dnes?

.peter Matuška .šport

Ťažko byť neosobný, keď človek vyrastie medzi štadiónmi Interu a Slovana Bratislava a jeden dedo je interista, druhý slovanista. Môže to spôsobiť malú športovú schizofréniu. Nespôsobilo. Nastala až v posledných rokoch, keď Inter zmizol z futbalovej mapy Bratislavy a v arogantnom Slovane nie je komu fandiť. Priznávam, že som v predkole Ligy majstrov musel uznávať výkon gruzínskeho Dinama Batumi, keď som videl, kto hrá aký futbal. A moji dedovia sa presýpajú v urnách.

Slovan a Inter. Kedysi pojmy. A dnes? SITA/Jana Birošová

derby pre mňa bolo vždy Slovan – Inter. Trnava, Košice, Slavia, Sparta, Ostrava s tým nemajú nič dočinenia. Len pre informáciu, podľa britského slovníka Merriam-Webster je derby, citujem: „a game between local sports teams“. Čiže zápas medzi dvoma miestnymi tímami.

derby cez prechod pre chodcov

Na bratislavské derby „cez ulicu“ chodili desaťtisíce fanúšikov, ľudia vypadávali z električiek. Triumf Slovana v Pohári víťazov pohárov v Bazileji v roku 1969 som z pochopiteľných vekových príčin nezažil. Ale na Slovan som chodil rád, keď hral v predchodcovi Ligy majstrov, či Európskej Ligy (Pohári Európskych majstrov a Pohári UEFA) a ľudia sa tešili a mali komu fandiť. Mali sa na koho pozerať. Vencel mladší, Dubovský, Krištofík, Tittel, Glonek, Pecko, Timko, Stúpala, Juriga, Chvíla, Zeman, Demo, Nigro…

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite