Denník N

Hokejisti do 18 rokov zdolali Lotyšov 4:0 a majú isté štvrťfinále

Matúš Havrila oslavuje gól na 1:0. Foto – tasr

Slováci uzatvoria vystúpenie v popradskej A-skupine v utorok večer proti Švajčiarsku, ktoré má na štvrtom mieste o bod menej.

Slovenskí hokejisti do 18 rokov zvládli na domácom šampionáte prvý zápas, v ktorom boli favoritom. Na zaplnenom popradskom štadióne zdolali Lotyšov 4:0. Vo štvrtok prehrali s Fínskom 4:5, v sobotu s Kanadou 3:4 po predĺžení.

Vstup do zápasu proti Lotyšom im pritom nevyšiel, nedokázali si presne prihrávať, upokojil ich až gól Havrilu z 18. minúty.

V druhej tretine však predviedli dominantný výkon, keď Lotyšov prestrieľali 21:2, do vedenia 3:0 sa dostali vďaka gólom Ružičku a Romana.

Na konečných 4:0 dal v presilovke Fehérváry.

Slováci majú isté štvrtkové štvrťfinále, v tabuľke A-skupiny im priebežne patrí tretia priečka. O tom, z ktorého miesta doň postúpia, rozhodne utorkový zápas proti Švajčiarsku. To má na domáci výber jednobodové manko.

MS do 18 rokov hrá desať tímov, ktoré sú rozdelené do dvoch skupín: A-skupina sa hrá v Poprade, B-skupina v Spišskej Novej Vsi.

Prvé štyri tímy z oboch skupín postupujú do štvrťfinále, piate si zahrajú o udržanie sa medzi svetovou elitou.

Po pondelňajších zápasoch je jasné, že o záchranu budú bojovať Lotyši a Bielorusi. Štvrťfinále majú isté v A-skupine Fíni, Kanaďania, Slováci aj Švajčiari, z B-skupiny hráči USA, Ruska, Švédska aj Česka.

Hlasy po zápase

Norbert Javorčík, tréner SR: „Snažíme sa, aby tím držal spolu a to bolo vidno aj na ľade. Rozhodla trpezlivosť. Čakali sme, že Lotyši budú nepríjemní, prvá tretina bola kľúčová. Švajčiarov dobre poznáme. Sú dobrí korčuliari, v poslednej dobe majú aj technických hráčov. Dobre sa na nich pripravíme a verím, že aj proti nim budeme úspešní. Hrehorčák by podľa prvých informácií mal byť v poriadku.“

MS v hokeji do 18 rokov – A-skupina (Poprad):

Slovensko – Lotyšsko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Góly: 18. Havrila (Regenda, Hrehorčák), 27. Ružička (Liška, Žiak), 32. Roman (Hrehorčák, Ivan), 43. Fehérváry (Ružička, Fafrák)

Rozhodovali: Heikkinen (Fín.), Iwert (Nem.) – Caillot (Fr.), Hancock (USA), vylúčení: 3:4 na 2 min., navyše Krivošík (SR) 10 min. za nepov. výstroj, Builis (Lot.) 10 min. os. trest za napadn. hlavy krku a 5+DKZ za nap. hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0.

Slovensko: Kostelný – Fehérváry, Ivan, Kupec, Žiak, Dúžek, Korenčík, Demo – Liška, Fafrák, Ružička – Hrehorčák, Roman, Krivošík – Urbánek, Köver, Pospíšil – Havrila, Stacho, Regenda – Baláž

Lotyšsko: Voris – Smons, Karkls, Krollis, Kostjuks, Zulevs, Udris, Barkans, Bergmanis – Paskausks, Gegeris, Smirnovs – Sicevs, Berzinš, Egle, Petrovs, Vjaters, Opelts – Jasunovs, Lapiks, Builis

Kanada – Švajčiarsko 7:3 (2:0, 1:2, 4:1)

Góly: 10. Studnicka (Olson), 13. Glass (Chainey), 24. Studnicka (Strome), 42. Glass (Chainey, Olson), 50. Olson (Glass), 58. Mattheos, 60. Entwistle (McIsaac, Mitchell) – 33. Weibel, 39. Kurashev (Le Coultre), 57. Eggenberger (Kurashev, Hischier)

USA – ČR 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Góly: 13. Tkachuk (Kemp, St. Cyr), 14. Gildon (Mismash), 24. Tortora (Farrance), 32. Gildon (Cockerill, Tortora), 58. Gildon (Hughes, Wahlstrom) – 2. Machala (Kern), 32. Safin (Kern)

Rusko – Bielorusko 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

Góly: 29. Čechovič (Lipanov, Svečnikov), 30. Slepec, 51. Svečnikov (Rubinčik), 56. Čechovič (Samorukov) – 27. Anosov (Ažgirej)