Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

.migračný kompas: Čo zažíva transgender človek z Ukrajiny, keď chce prekročiť slovenské hranice

.liga za ľudské práva .spoločnosť

Heorhii Markov je prvou transgender osobou, ktorá legálne prešla naše hranice od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V podcaste rozpráva aj o tom, že ukrajinskí LGBTQ+ utečenci si vyberajú zo všetkých susedných krajín práve Slovensko, pretože je najviac tolerantné.

.migračný kompas: Čo zažíva transgender človek z Ukrajiny, keď chce prekročiť slovenské hranice

LGBTQ+ utečenci z Ukrajiny zažívajú rovnaké ťažkosti ako ostatní utečenci, ale v určitých oblastiach čelia ešte ďalším, náročným prekážkam. Čo sa deje na ukrajinsko-slovenských hraniciach, keď tam príde transgender osoba? Ako reagujú colníci? Čo prežíva človek, ktorý musí prejsť vyšetrením, bez ktorého nemôže prekročiť hranice? Aj na tieto otázky odpovedá Heorhii Markov, ktorý je prvou transgender osobou, ktorá legálne prekročila hranice od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. 

V podcaste Migračný kompas rozpráva svoj príbeh a vysvetľuje, prečo ukrajinským LGBTQ+ utečencom vyhovuje viac Slovensko než ostatné susedné krajiny. Pri počúvaní podcastu sa tiež dozviete, aké sú prekážky, ktorým čelí LGBTQ+ ukrajinská komunita na Slovensku. Prečo tu musia účelovo vyhľadávať ochotných a chápavých doktorov a doktorky, alebo sa vracať na otočku na Ukrajinu za tými, ktorých poznajú.

Heorhii Markov je členom organizácie Gender Stream, ktorá pomáha LGBTQ+ ukrajinským utečencom legálne prekročiť hranice, poskytuje im útočisko a pomáha s integráciou ukrajinskej LGBTQ+ komunity na Slovensku. Podcast Migračný kompas, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov, vám prináša občianske združenie Liga za ľudské práva.

Moderuje: Sofia Martinková, členka mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami

čo je to „Migračný kompas“?

Podcast z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku. 

čo je cieľom podcastu?

Podcast Ligy za ľudské práva Migračný kompas sa venuje témam ľudských práv, migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Jeho cieľom je priblížiť tieto témy odborne aj ľudsky, priniesť osobné príbehy a priame výpovede ľudí, ktorí sú v migračnej situácii, alebo odborníkov a odborníčok, ktorí sa téme venujú profesionálne.

Táto epizóda podcastu vznikla v rámci projektu SalamSK - Bojujeme proti islamofóbii a podporujeme obete nenávistných trestných činov na Slovensku. Projekt je podporený z prostriedkov Európskej únie, v rámci programu Práva, Rovnosť a Občianstvo (2014 - 2020) a vládou Spojených štátov amerických v rámci grantovej schémy Small Grants Program. 

Ak si predplatíte tlačený .týždeň na ďalší rok, pomôžete nám prežiť a robiť to, čo vieme. Vopred ďakujeme. 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite