Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Infantilizmus „ruského sveta“

.arkadij Babčenko .spoločnosť .téma

Prinášame vám text známeho ruského opozičného novinára o ruskej spoločnosti, ktorý sme publikovali pred dvoma rokmi.

Infantilizmus „ruského sveta“ FOTO MARCUS YAM/LOS ANGELES TIMES/GETTY IMAGES 1. marec 2022 Irpin, Ukrajina: Muž kráča po doničenom moste ponad rieku Irpin. Most zničili v poslednej chvíli ustupujúci obrancovia mesta Irpin, aby zabránili ruským tankom v postupe.

keby sa ma niekto opýtal, ako by som jedným slovom najlepšie opísal „ruský svet“, bez váhania by som povedal: infantilizmus. Práve toto slovo najlepším možným spôsobom opisuje súčasný stav ruskej spoločnosti.

Infantilizmus je v prvom rade neschopnosť niesť zodpovednosť za vlastné činy. Neschopnosť vidieť kauzálne vzťahy a pochopiť, že určité činy majú určité dôsledky. Je to detská bezprostrednosť vo vnímaní sveta. Infantilný svet je totiž veľmi jednoduchý. Američania zavinili pokles ceny ropy. Američania zariadili revolúciu na Ukrajine. Amerika Rusov nenávidí. A preto nám tu poslala židov a liberálov. A židia Rotenbergovci ukradli všetky peniaze. No Putin je dobrý. V takom svete niet miesta pre poltóny a zložité myšlienkové konštrukcie. Jeho hlavnou vlastnosťou je primitívnosť.

Je to detská krutosť. Dospelí väčšinou nedosiahnu taký stupeň nenávisti, agresie, priania neodôvodnene škodiť, spôsobovať bolesť, páchať zlo. Vo svete dospelých je toto detské správanie neprípustné. Pracuje v ňom systém bŕzd a protiváh. Také činy sú extrém. Pocítiť tak rýchlo a s takou intenzitou nenávisť a zároveň dokázať tak rýchlo zmeniť objekt nenávisti, to dokážu iba deti. A detské je aj úplné nepochopenie ceny života. U dospelých nepripadá do úvahy, aby nafukovali žaby slamkou. Aby rezali šteňatám hlavy. Aby prevalcovali obývané štvrte ničivými zbraňami. Aby sa trafili s „Bukom“ do lietadiel v štýle: „civilisti“-necivilisti, aký je v tom rozdiel? Hurá! Už padá k zemi. Varovali vás predsa, že tadiaľ lietať nemáte!“ Pre deti je typické, že nevedia posúdiť cenu života, a to, no uznajte, ani toho vlastného.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite