Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Biela ruža odporovala Hitlerovi a nacistom. Odkaz popravenej študentky žije dodnes

.daniel Antoni .spoločnosť

Nacistický režim na čele s diktátorom Adolfom Hitlerom vládol v Nemecku 12 rokov a za krátku dobu zlikvidoval svojich politických oponentov. Napriek represáliám a propagande nie všetci Nemci slepo poslúchali neľudský režim. Existovali hnutia odporu medzi Nemcami, Sophie Scholl z Bielej ruže sa dnes radí medzi najznámejšie historické postavy v Nemecku.

Biela ruža odporovala Hitlerovi a nacistom. Odkaz popravenej študentky žije dodnes SITA/AP Photo Nedatovaná fotografia Sophie Scholl

biela ruža bolo nenásilné protinacistické hnutie vysokoškolských študentov v Mníchove. Sophie Scholl bola jedinou ženskou členkou a stala sa symbolom samotného hnutia. Narodila sa 9. mája 1921 a od jej narodenia uplynulo presne sto rokov. 

Sophie bola spolu s bratom Hansom vychovávaná v kresťansko-humanistickom duchu. Po vlastných skúsenostiach počas práce pre ríšsku pracovnú službu začala pochybovať o režime. V roku 1942 začala študovať na univerzite v Mníchove prírodné vedy a filozofiu. Hans bol v tom čase študent medicíny a svoju sestru zoznámil s ďalšími študentmi, ktorí o režime pochybovali. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite