Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Dar boha Dionýza. Veselý chlapík s korunou z vínnej révy na hlave a s čašou vína v ruke

.vladimír Marko .spoločnosť .história

Dionýzos bol jeden z najväčších gréckych bohov. Tí sídlili na vrchole Olympu, neustále medzi sebou bojovali, intrigovali, navzájom súložili a často vstupovali do života úbohých smrteľníkov v najnevhodnejších okamihoch.

Dar boha Dionýza. Veselý chlapík s korunou z vínnej révy na hlave a s čašou vína v ruke FINE ART IMAGES/HERITAGE IMAGES/GETTY IMAGES Dionýzos v spoločnosti Venuše, jej syna Amora a Ceres – v gréckej mytológii Afrodita, Eros a Demeter.

olympskí bohovia sa správali skôr ako skupina hipíkov, než ako rada správcov sveta. Jednoznačným dôkazom toho, že takéto tvrdenie vôbec nie je zveličené, je – ako uvidíme ďalej – aj život Dionýza. Vnímame ho ako boha vína a všetkého, čo je s vínom spojené. Víno však nebolo jeho jedinou zodpovednosťou. Mal aj iné povinnosti. Bol patrónom ovocných sadov, ovocia a vegetácie, ale aj plodnosti, rituálneho šialenstva a šialencov ako takých, náboženskej extázy, slávností a divadla. Celkom dosť na jedného, hoci aj boha. 

Poznáme ho z nepreberného množstva vyobrazení, väčšinou ako veselého chlapíka, stojaceho či sediaceho, mladého aj starého, ale väčšinou s korunou z vínnej révy na hlave a s čašou vína v ruke. Jeho život však vôbec nebol jednoduchý a veselý, nebola to prechádzka ružovým sadom. Teda, aspoň podľa toho, ako o ňom referujú starogrécke mýty. 

boh  

Dionýzos sa narodil dvakrát. Existovali totiž dvaja Dionýzovia, starší a mladší. Ten mladší bol zároveň akousi reinkarnáciou toho staršieho. Prvého Dionýza, známeho aj pod menom Zagreus, splodil – tak ako to na Olympe bývalo zvykom – vrchný boh Zeus, v tomto prípade so svojou dcérou Persefonou. Diovi nepriatelia Titáni vzali dieťa z kolísky, roztrhali ho zubami a jedli jeho surové mäso. Bohyne Aténe sa však podarilo zachrániť Zagreovo srdce, vložila ho do sadrovej figúrky a tej vdýchla život. No a na Titánov zoslal Zeus blesky. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite