Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vzdelanci bez hraníc

.hana Chorvátová .spoločnosť .história

Dejiny sú spleťou osobností a udalostí. Niektoré osobnosti sú známe v úzkom kruhu, ale širšej verejnosti unikajú. Zo zabúdania ich môže vytiahnuť aktuálne dianie, ale aj naše úsilie inšpirovať sa nimi pre dnešok.

Vzdelanci bez hraníc WIKIMEDIA Ostrihomský arcibiskup Peter Pázmaň na obraze z 18. storočia.

spôsob, ako sa pozeráme na minulosť, ovplyvňujú skúsenosti neskorších generácií. Dynamika spoločnosti sa mení podľa politických i kultúrnych podmienok. Mnohé z toho, čo dnes považujeme za samozrejmé, kedysi neexistovalo. A predsa súčasnosť neraz automaticky projektujeme do minulosti. Ako porozumieť osobnostiam v minulosti a ako vyrozprávať ich príbehy, aby sa vyzdvihla ich aktuálnosť?

Trnavská univerzita si pripomína 385. výročie vzniku, a to môže byť príležitosť pripomenúť si dvoch vzdelancov, ktorí sú s ňou spätí, no vo verejnom priestore sa o nich takmer nehovorí. Jedným je Peter Pázmaň  (1570 – 1637) a druhým Juraj Selepčéni-Pohronec (1595 – 1685), v latinskej podobe Georgius Szelepcheny.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite