Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Veriaci si pripomínajú slovanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda

.redakcia .spoločnosť

Slováci si počas piatkového štátneho sviatku pripomínajú kresťanských vierozvestov svätého Cyrila a Metoda. Príchod Slovanov na súčasné územie Slovenska sa datuje minimálne od začiatku 6. storočia.

Veriaci si pripomínajú slovanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda SITA/Martin Havran Minuloročné Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre.

kresťanstvo začína výraznejšie prenikať medzi Slovanov žijúcich na území súčasného Slovenska v prvej tretine 9. storočia.

Kresťanský panovník Veľkej Moravy Rastislav ponímal náboženstvo ako silný fenomén, ktorý bude schopný podporiť existenciu ranostredovekého štátu. Knieža Rastislav sa neúspešne obrátil na pápeža v Ríme s prosbou, aby mu poslal učiteľa, ktorý by uprednostňoval šírenie kresťanskej viery v reči, akou hovorí jeho ľud. Posolstvo nenašlo odozvu u pápeža, ale kladne reagoval byzantský cisár Michal III. Na Veľkú Moravu vyslal dvoch vierozvestov - Konštantína a Metoda. 

Pochádzali zo Solúna, v okolí ktorého žila v tom čase početná slovenská menšina a jej jazyk obaja ovládali.

 
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite