Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dnes je svetový deň darcov krvi

.redakcia .spoločnosť

Pri tejto príležitosti Slovenský Červený kríž, ktorý sa viac ako 70 rokov venuje aktívnemu náboru darcov krvi, upriamuje pozornosť verejnosti na týchto každodenných hrdinov, od ktorých závisia milióny ľudských životov.

„Krv sa doteraz nikomu nepodarilo umelo vyrobiť. Moderná medicína síce dokáže zázraky – vo väčšine prípadov by však bola úplne bezmocná bez ľudí ochotných nezištne krv darovať,“ zdôraznila generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová. 

Pracovníci a dobrovoľníci Červeného kríža organizujú stovky mobilných odberov krvi pre verejnosť. Organizácia pripravuje celonárodné i lokálne kampane zamerané na prvodarcov i pravidelných darcov krvi a vychováva ich ďalšie generácie. „O tejto téme hovoríme s deťmi už v materských a základných školách. Vďaka tejto práci, aj z osobnej skúsenosti si plne uvedomujeme, ako sme pri darovaní krvi každý z nás úplne závislý na dobrej vôli každého zdravého jednotlivca, ochotného svoju krv darovať,“ tvrdí Rosiarová. 

„Moderná medicína by bola vo väčšine prípadov úplne bezmocná bez ľudí ochotných nezištne krv darovať.“

Tohtoročný slogan "Bezpečná krv pre všetkých" apeluje na zvýšenie povedomia všeobecnej potreby bezpečnej krvi. Tento ročník zdôrazňuje potrebu sústrediť pozornosť na zdravie darcov a kvalitu starostlivosti o nich ako rozhodujúcich faktorov pri získavaní ochotných a pravidelných darcov.

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi pripravila Národná transfúzna služba na všetkých svojich odberových centrách Deň otvorených dverí  v čase od 7.00 h do 17.00 h. Návštevníci tam môžu krv nielen darovať, ale zároveň sa oboznámiť aj s činnosťou Národnej transfúznej stanice.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite