Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

My sme tí, na ktorých sme čakali

.táňa Sedláková .ján Gálik .martin M. Šimečka .miloš Lichner .spoločnosť

Tohtoročná Cena Dominika Tatarku bola udelená iniciatíve Za slušné Slovensko za knihu My sme tí, na ktorých sme čakali a za ich občiansku aktivitu. Súčasťou ceny sú maľby Daniela Fishera. Tie ocenení venovali rodinám Kuciakovcov a Kušnírovcov.

My sme tí, na ktorých sme čakali Boris Németh

Prinášame „tatarkovskú reč“ držiteľov ceny.

Stojíme tu dnes medzi vami. Stojíme tu sami za seba, ale aj ako zástupcovia a zástupkyne prispievateľov do občianskeho diania v roku 2018, ktoré čiastočne zhŕňa zborník My sme tí, na ktorých sme čakali. Zborník vydalo vydavateľstvo Artforum v spolupráci s občianskou iniciatívou Za slušné Slovensko. 

Preberáme ocenenie, ktoré sa udeľuje už 25 rokov. Preberáme ho tridsať rokov po smrti Dominika Tatarku. Životy niektorých z nás sú kratšie než cena samotná. Iní z nás, naopak, stáli na námestiach slovenských miest už v roku, keď Tatarka zomrel, a teraz na nich stáli opätovne. Jedni aj druhí, východniari, Oravčanky aj Bratislavčania, si uvedomujeme potrebu kontinuálnej spolupráce na demokratickom spravovaní spoločnosti, ktorej sme súčasťou. Cítime vzájomnosť aj s tými, ktorí do zborníka neprispeli, zhromaždenia neorganizovali a nestáli na nich po našom boku. Na týchto ľuďoch nám záleží. Od súčasných aj budúcich predstaviteľov štátu, podnikateľov aj členov občianskej spoločnosti očakávame, že budú so záujmom vytvárať priestor pre spoločný dialóg a podmienky pre kvalitnejší život nás všetkých. 

Vražda, ktorá sa nemala stať, výrazne zasiahla do našich životov a spôsobila aj to, že tu dnes stojíme. Bolesť rodín Kuciakovcov a Kušnírovcov sme precítili do tej miery, do akej sme schopní. Intenzívnejšie sme si začali uvedomovať pokrivené spôsoby spravovania vecí verejných. Bezhraničnosť moci, ktorá stále ohrozuje slovenské novinárky a novinárov, svedčí o stave, do akého sa Slovensko dostalo. Rozhorčenie a hnev sa však snažíme premeniť na záujem a spoluprácu. Posilnila sa v nás dôvera v druhého aj zodpovednosť. Počas posledného roka sa výraznejšie angažujeme a podporujeme svoje okolie na spoluprácu, ktorej základmi sú kultúra a rešpekt k druhému. 

„Ozývajme sa, keď sa budú diať neprávosti. Podporujme slobodnú žurnalistiku.“

Slová, ktoré používame, sa niektorým môžu zdať príliš veľké či dokonca sprofanované – demokracia, slušnosť, spravodlivosť, sloboda, zmena. Udalosť z 21. februára 2018 nás však všetkých vyzvala na to, aby sme sa pokúšali tieto slová v krátkej aj ďalekej budúcnosti čo najzodpovednejšie napĺňať obsahom. Aj teraz by sme vás preto radi vyzvali na to, aby ste sa spolu s nami z miest, v ktorých pôsobíte, snažili o to isté: Vyberme sa na ďalšie cesty po Slovensku a rozprávajme sa aj s tými ľuďmi, ktorí hľadajú skôr jednoduché riešenia. Ozývajme sa, keď sa budú diať neprávosti. Podporujme slobodnú žurnalistiku. Zaujímajme sa o dianie v Európskej únii, ktorá je naším širším domovom. 

druženie na základe túžby po dialógu 

Zborník My sme tí, na ktorých sme čakali nemá jedného autora. Tak ako zhromaždenia, aj tento zborník je výsledkom kolektívneho tvorenia. Tvorenia, ktoré sa neskončilo a ktoré je otvorené ďalším možnostiam a premenám. Iniciatíva Za slušné Slovensko je sieť občanov v mestách všetkých ôsmich krajov a aj v niektorých zahraničných mestách. V mnohých z týchto miest pozorujeme, ako sa zvoleným komunálnym političkám a politikom darí zodpovednejšie spravovať veci verejné a ako občania na miestnej úrovni dokážu tvoriť živšie komunity. Pozorujeme, ako vznikajú a úzko spolupracujú lokálne občianske, ale aj odborné iniciatívy: napríklad Občania pre Nitru, Pre Bánovce, Piešťanský okruh či Iniciatíva slovenských poľnohospodárov, Žime vedu, Kultúrny reparát alebo študentská iniciatíva Nie je nám to jedno. 

Boris Németh

Rozprávame sa, spoznávame sa a aj napriek rozdielnym predstavám hľadáme porozumenie a spoločné cesty. Nie sme a nebudeme ľahostajní k ťažkostiam, ktorým čelia obyvatelia nielen Slovenska. Výzvy ako nerovnosť pred zákonom, chudoba, nedôstojné pracovné podmienky a neodvrátiteľné klimatické zmeny, ktoré škodia prírode a tým ničia aj nás, nepoznajú hranice štátov a týkajú sa nás všetkých. Chceme sa týmto výzvam pozerať priamo do očí a byť spolu s ostatnými súčasťou ich riešení. 

Dominik Tatarka vo svojej tvorbe často oslovoval a opisoval ženy.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite