Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

November žije!

.verejnosť proti násiliu .spoločnosť

Stredoškoláci uskutočnili 18. apríla 2017 Veľký pochod proti korupcii, ktorý vzbudil oprávnené nádeje. Na verejnosti sa k svojej zodpovednosti prihlásila nová generácia.

November žije! Boris Németh

sme veľmi radi, že na kľukatú a strmú cestu zápasu za slobodu a proti skorumpovanému režimu vstupujú mladí ľudia a vracajú sa pri vízii právneho štátu a slobodnej demokratickej spoločnosti k pevnej opore – k Novembru 89.

Narodili sme sa v čase druhej svetovej vojny alebo v povojnovom, komunistickom a neslobodnom Československu. Až do svojej dospelosti a zrelého veku sme žili v kruhoch našich rodín a priateľov v režime korumpujúcom celú spoločnosť. Z nášho okolia mizli ľudia, ktorých komunisti prenasledovali a zatvárali za ich vieru, slobodné myslenie a občianske postoje. Našli sme si svoj priestor v šedej zóne akademických a vedeckých pracovísk, v alternatívnom umeleckom svete či v organizáciách bez priameho dozoru komunistov.

Spojili sme sa v novembri ´89, ale s odstupom času cítime, že sme sa vedľa seba neocitli náhodou. Mali sme revolúciu uloženú v mysli. V Bratislave a v stovkách miest a dedín spojil november ´89 ľudí do jedného živého organizmu. Jeho sila nebola v politických ambíciách ani znalosti technológie moci, s riadením spoločnosti a štátu nemal praktické skúsenosti takmer nik.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite