tiež podporoval grécky boj za nezávislosť od Osmanskej ríše, čo ho stálo život: zomrel na horúčku počas vojenského ťaženia. V súvislosti s Lordom Byronom zvykneme vysloviť meno jeho dcéry. Ada Lovelace (1815 – 1852) bola prvou počítačovou programátorkou. V časoch, keď ešte žiadne počítače v dnešnom slova zmysle neexistovali.
Ada to mala v génoch: jej matkou bola lady Anne Isabella Byronová, matematička. Ich manželstvo s Byronom sa dá označiť ako katastrofické. Byron bol síce veľký romantik, ale na veci ako manželskú a otcovskú zodpovednosť nebol vôbec mentálne vybavený. Isabellu nežne nazýval Parallelogram (rovnobežník), narážajúc na jej logické myslenie. Bola to Byronova charizma a reputácia, ktorá Anne Isabellu zaujala, ale skoro zablikali kontrolky: Byronova búrlivá povaha, finančné problémy a podozrenia z pofidérnych vzťahov, vrátane údajného incestu s jeho nevlastnou sestrou Augustou Leigh, znamenali koniec. Ich manželstvo trvalo menej ako rok. Byron od manželky odišiel bezprostredne po narodení Ady a s dcérou neudržiaval žiaden kontakt. Keď mala osem rokov, zomrel.
duch v stroji
„Ada zdedila po otcovi romantickú dušu, ktorú sa jej matka pokúšala skrotiť pomocou hodín matematiky,“ píše Walter Isaacson v knihe Inovátori.
BEZ VÁS SA NEPOHNEME
Pridajte sa do komunity predplatiteľov, ktorí pohnú Slovenskom a prečítajte si odomknutú verziu tohto článku.